fatek plc encoder ve devir sayısı hesaplama

ilhano1978

Üye
merhaba arkadaşlar ,

Bir projemde fatek plc ile encoderi kullanıp bir servo motora hareket verdireceğim.Fakat sormak istediğim fatek komutları arsında puls sayısını girerek bize direk devir/dakika cinsinden sonuç verebilecek komut varmı ? (muhtemelen yok )

Peki o zaman devir/dakika hesaplaması için nasıl bir algoritma kullanmam gerekli..fikirlerinizi bekliyorum.

Örneğin 1024 puls bir encoderim var.burada 1 snde gelen puls sayısı=1024xdevir/60 buradan deviri çekersek devir=60x 1 snde gelen puls sayısı/1024 sonuç devir/dak cinsinden çıkar ..bu hesaplamada yanlış yada hatalı olan yer varmıdır ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
İlhan bey açmış olduğunuz konuda anlatımınız bu konuların çok başında olduğunuzu gösteriyor. O zaman size şöyle yardımcı olayım öncelikle HSC komutu ile enkoder'i okuyun. Okuduğunuz bu değeri artık uygulamanıza göre nasıl bi algoritmaniz varsa kullanın ve servo'yu da HSPO komutu ile sürün. Komutların kullanımı petek teknoloji ait dokümanlarda türkçe olarak geniş açıklamalı haliyle var. Örnek uygulamalarda devir sayısı ölçmek de var. Dokümanlar bu forumun sabitinde ekli ve petek teknolojinin sitesinden temin edebilirsiniz.

İlhan bey açmış olduğunuz konuda anlatımınız bu konuların çok başında olduğunuzu gösteriyor. O zaman size şöyle yardımcı olayım öncelikle HSC komutu ile enkoder'i okuyun. Okuduğunuz bu değeri artık uygulamanıza göre nasıl bi algoritmaniz varsa kullanın ve servo'yu da HSPO komutu ile sürün. Komutların kullanımı petek teknoloji ait dokümanlarda türkçe olarak geniş açıklamalı haliyle var. Örnek uygulamalarda devir sayısı ölçmek de var. Dokümanlar bu forumun sabitinde ekli ve petek teknolojinin sitesinden temin edebilirsiniz.

Merhaba idris bey ,

Anlatımımdan nasıl başında olduğumu çıkardınız ilginç...vermiş oduğunuz cevap ise sorduğum soru ile hiç alaksı yok..ben foruma devir sayısını yukarda yazdığım mantıkla bulabilirmiyiz ? mantık doğrumu diye sormuşum ..siz örnek uygulamalar var vs vs ..gibi cevaplar vermişsiniz. Burdan şu çıkıyor ki siz bu tür uygulamaların anca başındasınız ..Saygılarımla

merhaba arkadaşlar ,

Bir projemde fatek plc ile encoderi kullanıp bir servo motora hareket verdireceğim.Fakat sormak istediğim fatek komutları arsında puls sayısını girerek bize direk devir/dakika cinsinden sonuç verebilecek komut varmı ? (muhtemelen yok )

Peki o zaman devir/dakika hesaplaması için nasıl bir algoritma kullanmam gerekli..fikirlerinizi bekliyorum.

Örneğin 1024 puls bir encoderim var.burada 1 snde gelen puls sayısı=1024xdevir/60 buradan deviri çekersek devir=60x 1 snde gelen puls sayısı/1024 sonuç devir/dak cinsinden çıkar ..bu hesaplamada yanlış yada hatalı olan yer varmıdır ?

Hesap dogru,
( saniyede gelen puls sayisi / 1024 ) bize frekansi verir.

Frekansida 60 ile carparsak encoderin takili oldugu milin devrini okuruz.

ENDA PLC lerde frekansi sayici blogu kendi hesapliyor. Devir icin sana sadece 60 ile carpmak kaliyor.

NexusHD2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

ilhan bey ilk paragrafı yanliş anlamam yüzünden gereksiz laf kalabalığında bulundugum doğrudur. Ama sizi özelllikle örnek uygulamaya yönlendirdim çünkü 1024 çözünürlüklu bir enkoder, hızlı dönen bir mile bağlanırsa cok kısa zaman aralığda büyük değişikler gösteren bi hafıza alanına ulaşırsınız. eger bu hafıza alanını scan time içerisindeki bir timer ile değerlendirirseniz hata cok yüksek olacaktır. Onun icin sizin örnek uygulama bahsediliğı gibi yüksek hızlı zamanlayiciya ihtiyacınız vardir. Hesabınız konunun başında doğru ama, uygulamada HST kullanmazsaniz hata payı artacaktır.

idris bey

Daha önce fatek plc nin 8 adet hızlı girişini kullanarak dolum makinası yapmış yine fatek plc ile 3 adet servoyu sürerek folyo çekme makinalarını yapmış vs vs... birine işin başındasınız dediğinizde insanın beyninde şimşekler çakıyor fakat sonuç olarak birbirimizi anlamış olmamız önemli..ben bir işi yapmadan önce mantığını kurar insanlara sorarım sonuç olarak akıl akıl dan üstündür..biri çıkar çok basit ve çok kullanışlı bir fikir öne sürer sizde bundan faydalanırsınız..yukarıda sorduğum mantığın doğrumu ? yanlışmı ? olduğu bu yüzdendir ..

Evet İlhan bey aslında çok ortak yönümüz var beni bu konu cevap yazmaya iten de buydu. Temel seviye fatek plc ile uçar makas yaparken beni en çok uğraştıran konu da buydu enkoder ile hiz bilgisi üretme. bir günde kurduğum ve bu sefer olacak diyip inandığım mantığın uygulamada çalışmaması büyük yıkım oluyordu bir günde mantık kur iki gün niye çalışmadığini araştır. ilk sizin ki gibi bir hesap yapmıştım ama o x60'in aslında hicde masum madiğinı görmüştüm cünkü altmışla çarptığımizda içindeki hatayida çarpmış oluyorduk. Ha tabi uygulama bu derece hassasiyete ihtiyacı yoksa tamam. Neyseki bu yol daha iyi bir yol.

hesap yapmak istemiyorsanız. Enkoder değerini analoğa cevirip okuyun (denemedim)
Ürün linki ve şeması aşağıda(Voltmetre takın devri oradan görsünler , işlem yapacaksanız o zaman analog modül kullanın)
TC9400CPD - MICROCHIP - IC, F/V-V/F CONVERTER, 9400, DIP14 | Farnell Turkiye
frequency-to-voltage-converter-circuit.png

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri