Crocky

Üye
beyler merhaba yeni konu açmama izin var mı bilmiyorum ama açtım gereksiz ise silersiniz.benim bir faraday kafesi projesine ihtiyacim var nereden bulabilirim acaba ne tarz şirketlere gitmem lazım bulabilmek için istanbul anadolu yakasında bildiginiz şirketler var ise yardımcı olabilrmisinz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
faraday kafesi satın alınacak bir şey değildir
temel önermesi şudur içi boş küre biçiminde iletken bir yüzeyin içindeki elektrik alan sıfırdır
burdan yola çıkarak koruma amaçlı olarak elektrik alanın sıfır olması istenen yerlerin yüzeyi iletkenle kaplanır.anten kablolarındaki silindir biçimli ekran örgüsü veya bir evin paratoner tesisatı buna bir örnektir

örneğin projeni şu biçimde yapabilirsin bu sadece bir örnek uygulamak zorunda değilsin
küçük güçlü bir adet 220v/10kv bir yüksek gerilim trafosu bul.ateşleme trafosu
sonra bir tel kafes al bidiğin kuş kafesi hatta daha inandırıcı olmak için kafesi selülozik tinerle güzelce sil
taki boyasını yok edinceye kadar.burda amaç kafesin tüm yüzeyini iletken hale getirmek
bunu ispatlamak için bir ohm metre kullana bilirsin,proplardan birini kafesin bir noktasına diğerinide bir başka noktasına dokundurup,direncin çok küçük olduğunu göster.hatta ohm metrenin buzer kısmına alırsan iletkenliğin yüksek olduğunu daha garanti biçimde gösterirsin.akabinde bir kanarya veya saka kuşu al pet hayvan satılan bir dükkandan bunu kafese koy.sonra ateşleme trafosunun yüksek gerilim uçlarından birini kafesin iletken yüzeyine bağla,temiz ve sıkı bir temas sağla.diğer uçuda uygun bir propla tutabileceğin ve kafese istediğin zaman dokunduracak biçimde ayarla amaç deney yapmak

şimdi trafonun primerine 220 volt verince kafeste 50hz 10kv bir elektrik alanı oluşur ama kuşa hiç bir şey olmaz,hatta alanı ispatlamak için diğer boştaki probu kafese yaklaştır hava iyonlaşacak ve daha termas sağlanmadan ark oluşacaktır sakın dokunayım deme fena çarpılırsın.diğer probada dokunayım deme.

bu bir proje olabilir.uygulana bilir sadece bir öneri.

elektrik alanın bilimsel ve matematiksel formüllerini meslek lisesi elektroteknik 1 kitabında bulabilirsin veya interneten.

discovery science yada davinci learning kanallarında bunun deneyini defalarca yaptılar.hemde 100 binlerce volltla.

beyler merhaba yeni konu açmama izin var mı bilmiyorum ama açtım gereksiz ise silersiniz.benim bir faraday kafesi projesine ihtiyacim var nereden bulabilirim acaba ne tarz şirketlere gitmem lazım bulabilmek için istanbul anadolu yakasında bildiginiz şirketler var ise yardımcı olabilrmisinz?

KAfesi ne amaçla kuracaksın.. Yüksek ve yıldırım yoğunluğu fazla olan bir yerde yıldırımdan koruma amacı ile mi? Bi olsun için yaptığımız bir uygulamanın örneğini koyayım bir bak...
FARADAY.jpg

kullanma amacim su secmeli derste bu projeyi götürücem ,sunum şejklinde anlatıcam ve üzerinde tartışıcaz.ne oldugunu biliyorum faraday kafesinin discoverydeki deneyler beni ilgilendirmez bana uygulanmış yada uygulanmak üzere hazırlanmış proje lazım.

istanbul il özel ideresine müracat edebilirsin orada... yüzlerce preje mevcut bir kaç kopya isteyebilirsin.. sana yardımcı olurlar...

KAfesi ne amaçla kuracaksın.. Yüksek ve yıldırım yoğunluğu fazla olan bir yerde yıldırımdan koruma amacı ile mi? Bi olsun için yaptığımız bir uygulamanın örneğini koyayım bir bak...
Ekli dosyayı görüntüle 10292
mesut bey merhaba,

faraday kafesi konulari hakkinda yazdiklarinizdan bu konuda bilgili oldugunuz cikarimini yaptim ve bir kaç tavsiye rica edicektim sizden.
yukarda paylastıgınz bir faraday kafesi projesi var orada yapilanlarin dogrulugunu ve hesaplarinin dogrulugunu kontrol etmem gerekiyor.sunumumda kullanmam için bana yardimci olabilrmisinz acaba?

tamamen metal bir kap, kafes bul içine açık konumda bir cep telefonu koy. başka bir telefonla kabın içindeki telefonu çaldırmayı dene. faraday kafesi ilkesine göre çalmayacaktır. ya da kapak kapalı değilken kutunun içersine çalışan el radyosu koy sonra kapağı kapat müzik kesilecektir.( tecrübe ile sabit.)

beyler ben bir faraday kafesi projesinin hesaplarini nasi yapabilrim onu ariyorum yada yapilmiş olanlarin dogrulugunu nasi kontrol edebilrim

mesela faraday kafesi topraklama direnci hesabi nasi yapilir?

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri