Fırçasız Motor ESC'si Hakkında Bir Kaç Soru?

ex8

Üye
Merhaba

Fırçasız motorların hızını kontrol eden ESC adında devreler var ve bu devreler çok yüksek akıma dayanabiliyor örnek olarak 70A, 120A, 180A vs..

Merak ettiğim ;

- İçinde nasıl bir devre şeması var? / Elinizde böyle bir şey varsa iletebilir misiniz?
- 120A 'ya direnen ve kontrol eden şey nasıl bir transistör veya hangi eleman?
- Yüksek akıma dayanan yukarıda bahsettiğim eleman veya elemanlardan emsali olabilecek yapıdakilerin nette bulabilmek için ismini paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bunun iki nedeni var.

Birincisi PWM mantığı ile motor sürülüyor. Bu atık ısıyı azaltıyor. Kontrolü kolaylaştırıyor.
İkincisi fet power mosfet kullanılmasıdır. Yüksek güçleri anahtarlayabilirsiniz.

Aşağıda şema ve kullanılan mosfete ait bir bilgi veriyorum. ESC şeması için biraz daha detaylı araştırarak 3 fazlı güzel projeler şemalar bulunabilir. Ben karşıma ilk çıkan şemayı ekledim.

IRL2203N.jpg

• Beğen
Tepkiler: ex8
Bunun iki nedeni var.

Birincisi PWM mantığı ile motor sürülüyor. Bu atık ısıyı azaltıyor. Kontrolü kolaylaştırıyor.
İkincisi fet power mosfet kullanılmasıdır. Yüksek güçleri anahtarlayabilirsiniz.

Aşağıda şema ve kullanılan mosfete ait bir bilgi veriyorum. ESC şeması için biraz daha detaylı araştırarak 3 fazlı güzel projeler şemalar bulunabilir. Ben karşıma ilk çıkan şemayı ekledim.

Yorumunuz için teşekkür ediyorum.
Aklıma şu takıldı aşağıdaki "IRFB4310 - 140A 100V MOSFET" ile basit bir devrede uzun süre bir motoru kontrol edebilir miyiz? Basit devreden kastım besleyici ile motor arasına bu mosfeti koyup sinyal ile kontrol etsek.Bunun verimi nasıldır? Uzun süre kullanım için önerebilir misiniz?

http://www.robotistan.com/irfb4310-140a-100v-mosfet-to220

Teşekkürler

Uygun şekilde sürüldüğünde datasheetindeki bu değerlerde anahtarlama yapacaktır. Uygun büyüklükteki bir soğutucu ile kullanılabilir.

Bunların bir üst sınıfı igbt dir. igbt ler ilede yüksek güç anahtarlanabilir. Mesela elektronik kaynak makinalarını örnek gösterebiliriz.

Mosfet sürmek ile ilgili çok bilgim yok. Transistör gibi değiller.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri