EXPRESS 161 kaynak arızası

ustam burdaysan vidiyosunu koyucam şimdi bi bak

Merhaba;

Videoyu izledim. Fanın çalışması normal. Kısa bir süre sonra termal koruma lambası yanıyor. Bu da IGBT'lerin sürülmediğini gösterir. Üstteki kontrol kartında yada inverter kartındaki IGBT sürücü devresinde problem olduğu yüksek ihtimal.

Ekteki şemada; SG3525 entegresinin 11 ve 14 numaralı bacağında, ground'a göre PWM sinyali görmeniz gerekir. Arızayı bu şekilde ileri ve geriye doğru takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

özür dilerim ama o sorunu çözemedim bir baska expres kaynak var bir dakka kaynak yapıyor ardından koruma ya alıyor bu sıkıntı neyden kaynaklanabilir acaba.nasıl giderebilirim.

Merhaba,

Yüksek ihtimal,

Çıkış diyotlarından birinde yada bir kaçında, bacak çatlağı, bağlı olduğu pcb'de soğuk lehim yada kendi içerisinde sızdırma olabilir.

Düşük ihtimal,

Hall effect sensör yada kontrol kartının sensörü okuyan kısmında sorun olabilir.

Çok düşük ihtimal,

Ana transformatörde izalasyon problemi olabilir.

Kolay gelsin.

Merhaba;

Olası durumlara göre arıza nedenlerinden bahsedeyim.

Makinanıza 1 faz 1 Nötr verdiğinizi kabul ederek;

1) Enerji veriyorum, kaynak çıkışı yok, kondansatörler kısa bir süre sonra patlıyor.

C) Kondansatörlerin montajı sırasında kutup yönlerine dikkat ediliyor mu ?
C) Kondansatörleri 250V üzerinde kullanın. (örn. 400v)
C) Köprü diyot sızdırıyor olabilir. Köprü diyot değiştirldi mi?

2) Enerji veriyorum, kaynak çıkışı var, belirli bir süre kaynak yaptıktan sonra, kondansatörler patlıyor.

C) Kullanılan kondansatörler kalitesiz olabilir. Kendeil öneririm.

Aklıma gelen olası problemler bunlar. Besleme kısmına ait devre şemasını da ekliyorum.

Sonuçları bildirirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar.

exs_161_ultra_input_sch_kamel_teknik.png
Merhaba Kamelteknik hocam,
bende exp.weld. 161 ultra var ancak fan bir an dönüp duruyor, rolede çalışmıyor . aynen yukardaki şemada olduğu gibi acaba sıkıntı nedir vede yukardaki devrenin tamamı varmı devreyi inceleyip anlamak için birde halefect kontrolu nasıl oluyor anlamak isterdim. saygılar.

saygıdeger ustalarım köprü diyot harici hiç bir şey kondansatörleri patlatacıgını düşünmüyorum açıkcası köprü diyota dikkat edin derim saygılar

Merhaba,

Fanın inleme konusunda besleme yada fan arızası olabilir, fakat normal koşullarda ultra modelleri fabrika çıkışı, fan çalısması kademeli şekildedir. Tam devire ulaşana kadar jet motoru gibi ses çıkardır. Başlangıç da ise zorlanmaya benzer bir ses çıkarır.

Hatrı sayılır sayıda tamir etmiş olmakla beraber, türkiye piyasasına sürülmeden kontrollerini ve iyileştirilmesini yapan arge ekibinin üyelerinden biriydim ;)

Ayrıca açar açmaz ısı lambası yanmaz demedim. Sadece lambanın yandığında neler olduğundan bahsettim.

Arızanın içerisinden cıkamazsanız, özel mesajdan iletişim bilgilrinizi bırakın biz size ulaşırız.

Kolay gelsin.
naçizane fikrimi paylaşmak istiyorum aynı arıza ile uğraştım akım sensörüne bir bakmanızı tavsiye ediyorum

fandan gelen ses normaldir
Merhaba,

Trafo ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Halen kondansatör patlatıyormu?

Fanin ağır devirde başlayıp, bir süre sonra tam devrine ulaştıgını belirtmişsiniz. Bu çok normaldir. Fan beslemesi SMPS üzerinden beslenir ve gecikme devresi vardır.

Ön paneldeki sarı termostad/arıza ledinin yandığını belirtmişsiniz. Bu led yandığında çıkış alamazsınız. Termal koruma ısısına ulaştığınızı (ki bu durum için imkansız) ya da ana trafonun sürülmediği ve çıkışın olmadığı anlamına gelir.

Ana trafoyu süren iki adet(ilk versiyonlarda dört) IGBT'dir. IGBT'leri süren ise, kontrol kartının ürettiği PWM sinyalidir.

Ön paneldeki sarı ışık yandığına göre, inverter kartının üzerinde bulunan SMPS çalışıyor demektir. Zira ön paneldeki sarı led lamba kontrol kartından beslenir.

Sonuç olarak kontrol kartı PWM sinyali üretmiyor olabilir. Buna bağlı olarak da IGBT'ler sürülmüyor olabilir.

En azından osilaskop kullanarak, IGBT Drain-Source uçlarından sinyal kontrolu yapmanız gerekir. Yaklaşık 100KhZ 18V gibi bir değer okunmanız gerekir.

Tamir konusunda nokta atış yapmak çok zor. Deneyim, tecrübe ve ekipman gerekli. Ozellikle inverter kaynak makinalarında rezistif yük kullanarak birçok ölçümler yapıp arıza arıyoruz. Yari iletken taramaları için V/I cihazı büyük yardımcı.

Kolay gelsin.
kardeşim bilgiler için teşekkür ederim ben eski elektronikçiyim ama bu konuda yeniyim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar arkadaşlar bende ilk kez katıldım ve elimde invertör kaynak makinası welding s45.16 arızalı çalışmıyor köprü diyot çıkışı normal kondansatörler 315 volt ile doluyor şalışma lambası yanmıyor akım volümü artsada insede bir faaliyet yok devre şeması olan varsa ve arıza hakkında fikir verirseniz makbule geçer gözle kontrolde patlak, yanık, şişmiş kondansatör ve elaman yok her şey normal gözüküyor. çalışmaması neden olabilir. Acele cevap verirseniz sevinirim.
Merhaba;

Videoyu izledim. Fanın çalışması normal. Kısa bir süre sonra termal koruma lambası yanıyor. Bu da IGBT'lerin sürülmediğini gösterir. Üstteki kontrol kartında yada inverter kartındaki IGBT sürücü devresinde problem olduğu yüksek ihtimal.

Ekteki şemada; SG3525 entegresinin 11 ve 14 numaralı bacağında, ground'a göre PWM sinyali görmeniz gerekir. Arızayı bu şekilde ileri ve geriye doğru takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Kolay gelsin invertör şeması ekde demişsiniz göremedim yardımcı olursanız şema açmasınıda izah ederseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Merhaba;

Olası durumlara göre arıza nedenlerinden bahsedeyim.

Makinanıza 1 faz 1 Nötr verdiğinizi kabul ederek;

1) Enerji veriyorum, kaynak çıkışı yok, kondansatörler kısa bir süre sonra patlıyor.

C) Kondansatörlerin montajı sırasında kutup yönlerine dikkat ediliyor mu ?

2) Enerji veriyorum, kaynak çıkışı var, belirli bir süre kaynak yaptıktan sonra, kondansatörler patlıyor.

C) Kullanılan kondansatörler kalitesiz olabilir. Kendeil öneririm.

Aklıma gelen olası problemler bunlar. Besleme kısmına ait devre şemasını da ekliyorum.

Sonuçları bildirirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar.

exs_161_ultra_input_sch_kamel_teknik.png
IMG_20200509_135630.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu makinanın besleme devresi katı ve diğer katlar ayrı ayrı modül olması gerekiyo ben öyle hatırlıyorum sen beslemeye gelen ac yi besle besleme çıkışını yani soketi sök öyle dene devreyi lambayla çalıştır birde fotolarını koy

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri