Exe ve Setupları Açmak?

Selamun aleyküm Değerli ustalarım Sizlere konunun başlığında da Belirttiğim Gibi Bir soru yönlendirmek istiyorum...

Herhangi bir programla ( visual studio,c++,c# ) yazılmış bir exe dosyası veya setupu oluşturulmuş bir programı açarak kaynak kodlarına ulaşabileceğimiz Programda değişiklikler yapabileceğimiz ( programdaki butonların ismini değiştirmek programın label lerinin ismini değiştirmek yani yabancı dilden Türkçe ye çevirmek yada çalışmasında ufak tefek değişiklikler yapabilmek ) Gibi amaçlar ile Exe ve setup dosyalarını Açabilmenin Bir olanağı varmıdır acaba ?

Kafamın bastığı ve yaptığım araştırmalara dayanarak bu işlemi yapan programların yada bu işleme hizmet eden bir mantığın var olup çalıştığının kesinlikle kanaatindeyim çünki Antivirüs programları bir setup yada exe dosyasının içine erişerek bir virüs olup olmadığını anlaması bu işin olurluğuna başlı başına bir kanıttır bence... Ama bu işlemi nerede ne ile nasıl yapıyor Çözemedim

Benim Çözebildiğim İki tane program oldu isimleri ise şöyle :pe Explorer ve Resource Tuner programları Fakat bu programlar her exe dosyasını açmadığı gibi setupları da kesinlikle açamıyorlar sadece eski sürüm exe dosyalarında işe yaradı o da çok kısıtlı olarak...

Acaba bu konu hakkında Bir bilgisi olup bana yardımcı olabilecek bir abimiz varmıdır ?

Çok ciddi bir alt yapı gerekiyor !

Forumlardan bir forumda @foreveralp demiş ki :
( ben denemedim )

Benimde böyLe bir oLay başıma geLdi...Exe dosyalarını açmaya çalışdığımda BirLikte Aç menüsü geLiyordu...ama Şimdi Hepsi Geçicekk....İlk olarak yeni bir Not Defteri açın.Sonra aşagıda vereceğim kodları içine yazın.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\.exe]
@="exefile"
"Content Type"="application/x-msdownload"

[HKEY_CLASSES_ROOT\.exe\PersistentHandler]
@="{098f2470-bae0-11cd-b579-08002b30bfeb}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile]
@="Application"
"EditFlags"=hex:38,07,00,00
"TileInfo"="prop:FileDescription;Company;FileV ersi on"
"InfoTip"="prop:FileDescription;Company;FileVe rsio n;Create;Size"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\DefaultIcon]
@="%1"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell]

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open]
"EditFlags"=hex:00,00,00,00

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command]
@="\"%1\" %*"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runas]

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runas\command]
@="\"%1\" %*"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex]

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\DropHandler]
@="{86C86720-42A0-1069-A2E8-08002B30309D}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\PropertySheetHan dlers]

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\PropertySheetHan dlers\PEAnalyser]
@="{09A63660-16F9-11d0-B1DF-004F56001CA7}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\PropertySheetHan dlers\PifProps]
@="{86F19A00-42A0-1069-A2E9-08002B30309D}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\PropertySheetHan dlers\ShimLayer Property Page]
@="{513D916F-2A8E-4F51-AEAB-0CBC76FB1AF8}"

Şimdi Dosya/Farklı Kaydet Deyin ve exefix.reg adıyla masaüstüne kaydedin.Daha sonra reg uzantılı bu dosyaya çift tıklayın ve içindeki bilgiler kayıt defterine yazılsın mı uyarısı aldıgınızda eved deyip işlemi yapın.Bilgisayarınızı yeniden baslatın.O da ne..!Artık Exe uzantılı dosyaları acabıleceksınız +++++rep

Bu tip işlelre uğraşanların bir gözdesi var :
Ama ne ederler nasıl kullanırlar bilmem .

Hex-Rays Home Page

Resource Hacker isimli programla derlenmeden sonra sıkıştırma yapılmamış programlarını açabilirsin ve formları istediğin gibi değiştirebilirsin yalnız kodların kaynağına erişemezsin çok( eski bir programdır).

İkinci önereceğin sadece Net ile yazılmış olan ".Net Reflectör" Net ile yazılmış kodların programlama dili farketmeksizin açabilir ve kodlarını görebilirsin.

Yukardakiler işini görmüyorsa Decompiller diye arama yaparsan bir sürü muhteşem yazılım bulursun.

Genel olarak .exe dosyalarının sadece assembly kodlarına ulaşabilirsin. Bu c++ gibi derlenen diller için geçerli. Disassembler diye ararsan bir sürü program bulabilirsin.
Assembly kodları decompiller ile üst seviye (c++ gibi) kaynak kod diline çevrilebiliyor. Tabi ki verimsiz ve biraz karmaşık oluyor.
.Net gibi yorumlanan dillerin ise IL koduna erişmek mümkün. IL kodunun hangi dil olduğu önemli olmaksızın tüm .Net dillerine (örn. C#, Visual Basic) çevrilmesi mümkün. Eğer kodlar karıştırılmamışsa doğrudan kaynak kodlarına erişirsin, kodlar karıştırılmışsa IL dilinde kalırsın. Macix arkadaşın dediği gibi .Net Reflector ve benzeri programlar, kodları karıştırılmamış programların kodlarını açabilir.

kaynak (resource) olarak adlandırılan, resim, ikon, metin vb. şeyleri derlenen exe nin içine konmuş ve exe sıkıştırma ya da koruma maksatlı olarak deforme edilmemiş ise, içeriğindeki metin resim, menü vb. hususlarda değişiklik yapılabiliyor bildiğim kadarıyla. ancak derlenmiş bir programın öalışmasını değiştirmek bambaşka bir husus. Belli bazı yerlei devre dışı bırakarak ya da atlatarak lisans kontrolünü savuşturma yani kırma gibi şeyle r yapılabiliyor fakat bunun için alt seviye programcılık bilgisi şart.

tam benim dalımda bir soru sorulmuş olay geniş ve kapsamlı ama o kadarda zor değil sadece btonlarla oynayacaksan mesala ingilizceden türkçeye btonları çevireceksen

Restorator
diye bir programla yapa bilirsin

ama içindeki kaynak kodlarını görmek istiyorum ve değiştirmek istiyorsan mesala visual studio,c++,c#,delphi de yazılmışlarla oynamak istiyorsan

onun içinde

Language - The Ultimate Compiler Detection Utility

program var hangi dilde yaıldığını buluyor

ve gelelim açmaya ve oynamaya

visual studio ve Visual Basic ile yazılmışsa program

VB Decompiler ile açıp Form1.frm - Project1.vbp dosyalarını yazılmış gibi kaydedip açıp oynama yapabilirsin

Merhaba Arkadaşlar konunu üzerinden çok zaman geçmiş ama yinede yazmak istedim elimde bir setup dosyayı var bunu açamadım hangi dilleri denedimse olmadı bir türlü VB Decompiler bununla açmaya çalıştım fakat hata verdi sanırım delphi ile yazılmış bir uygulama bunu nasıl açabilirim bilgisi olan arkadaşlar varsa sevinirim herkese teşekkürler şimdiden

root6548 arkadaşım ben bir keresinde arşiv (rar.exe) içine yükleyip açmıştım cidden işe yarıyo konu baya eski ama gören okuyan arkadaşlarıma belki çözüm olur

bende vb decompiler ile açtım fakat değiştirmeme izin vermiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri