Evet bir priz linyesine 7 priz Ama...

Arkadaşlar hepinize çok çok teşekkür ederim. Çok güzel bir konuya el atmışsınız; tabiri caizse dertlere derman konusu. Şimdi dertleri anlatmaya kalkarsam günler yetmez ancak kısa ve öz olarak bir kaç kelime edemeden duramıyacağım. Çocukluk yaşımdan bu güne kadar elektrikle uğraştım. Önceleri CERYANcı oldum sağolsun o ustalarımız varya işe eleman alınca eğitmek yerine hamallık yaptırmak ve işi yaparkende malzemeden ne kadar kısarsa onuda gururla kar saymakta idiler. BİZ YAPTIK BİR ŞEY OLMAZ mantığı ile hareket ederlerdi. Ta ki ANKARA da gezerken bir elektrik kitabına rastlayana kadar hep susardım çün ki fazla bilgim yoktu öğretenim de yoktu. Kitabı okuyunca EYVAAAH diye bağırdım tutuştum desem yeridir.
Bu kez her işe girdiğim yerde yapılan işi sorguladım neden ince mm neden eksik çekiyoruz dıye malum en fazla 2_3 ay sonra işten kovulma. Standartlara gelince önceleri 7 lamba bir sorti linyesi 5 priz bir linye idi. şimdi bakıyorumda 8_10 priz bir linye 10_15 lamba bir linye. Kolon hattı iki kablo 1.si 4 2.si 2.5 mm faz nötr alda götür, iç tesisat prizden buata kadar üç kablo ikisi 2.5 biri 1.5 mm buatta ise sıfırlama. Buatlar kasalar tuğlalarla sıfır gömülü ne ölçüsü ne standardı. Sıva yapılınca anahtar prizi monte etmekse ayrı işkence. Biz 10 _12 lambaı bir daireye 1500_2000 tl verirken ceryancı 750 _900 tl verip işide alıyor. Dükkan yok, yetki yok, vergi vb. yok. Bu adamlar müteahhite iş yapıyor ve birde inşatta kırdıkları yerleri temizliyor.ŞİMDİ BUNA NE DEMELİ. Prizden prize atlamalı 6_7 priz. O kitabı okuyunca gittim sınavlara girdim okulu okudum bir sürü diploma aldım. çoğu mühendislede tartışma yaptım. 2000 de USTA ÖĞRETİCİ belgesini ve oda kayıt işinide yapıp yaka kartını da aldık. İş bulamıyoruz. Neden sen elektrikçisin onlar ise ceryancı ucuza iş yapıyorlar.
-

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İşini iyi biliyorsan, harama helale dikkat ediyorsan, çalışkan ve dürüstsen piyasada tutunman o kadar zordur.
Bazı büyük firmalar hariç piyasadaki Müteahhit ve taşeronların bir çoğu daha iş başlamadan neyi nerden çalarım sorusuna cevaplar ararlar. Kendilerince yapmadığı imalatı kalem oynamaları ve üçkağıt ile hakedişe koyup paraya çevirmeyi maharet sayarlar.
Çalıştığım işimde yıllarca bu düşünce tarzındaki insanlarla mücadele ettim ve hala etmekteyim tüyü bitmemiş yetimin hakkını üçkağıtçı zihniyetlere, hırsızlara yedirmemek için elimden geleni yaptım ve yapmaya devam ediyorum.
Bu dünya imtihan dünyasıdır siz doğruluktan dürüstlükten işin tekniğinden asla taviz vermeyin bu dünyadaki kazançlara ahiretinizi asla değişmeyin.

Genel olarak ele aldığımız zaman işin tutulacak yanı kalmamış. Bir bina yapıldıktan sonra elindeki bir seri lamba ile kaçak akım rolesini ve topraklamayı kontrol ettikten sonra abonelik veren kurumdan ne hayır gelir? Diyeceksiniz ki mühendis 10 numara usta dört dörtlük olsun. Maalasef olmuyor olmuyorsa bunları ciddi anlamda denetleyen bir kurumun olması lazım.
Millet olarak da öyle değil miyiz muhakkak ki birilerinin denetlemesi lazım. İnsan usta olsun işini dört dörtlük yapsın denetlemeye ne gerek var diyebilirsiniz! Ama bu her zaman mümkün değil. 3 katlı ve bünyesinde bulunduran 3 dükkanın elektrik tesisatını kısaca özetleyeyim. 3 dükkanın fazı 3 evin sigorta girişinden alınmış ve bu sigorta girişindeki kablonun biri 6'lık diğeri 2.5'luk. (gevşeklik) 3 dükkanın nötr hatları ise 3 evin sayaç nötr girişlerinden alınmış. (Dükkanların nötr hattına müdahale edilemiyor mühürlü bölümde) Bu kadar sayaç değiştiriyorlar ya sen düzelt bilgin varsa ya da rapor tut en kısa sürede yetkili bir elektrikçi gelip durumu düzeltsin.
Balık baştan kokmuş...

İşini iyi biliyorsan, harama helale dikkat ediyorsan, çalışkan ve dürüstsen piyasada tutunman o kadar zordur.
Bazı büyük firmalar hariç piyasadaki Müteahhit ve taşeronların bir çoğu daha iş başlamadan neyi nerden çalarım sorusuna cevaplar ararlar. Kendilerince yapmadığı imalatı kalem oynamaları ve üçkağıt ile hakedişe koyup paraya çevirmeyi maharet sayarlar.
Çalıştığım işimde yıllarca bu düşünce tarzındaki insanlarla mücadele ettim ve hala etmekteyim tüyü bitmemiş yetimin hakkını üçkağıtçı zihniyetlere, hırsızlara yedirmemek için elimden geleni yaptım ve yapmaya devam ediyorum.
Bu dünya imtihan dünyasıdır siz doğruluktan dürüstlükten işin tekniğinden asla taviz vermeyin bu dünyadaki kazançlara ahiretinizi asla değişmeyin.
abi harbi haklisin.
bak misal dunku asus pc nin sorunu ne. serviste geldiginde arkqdasin karsilasgi ne?
elimdeki tabletin dokunmatigini ben mi kirdim saniyorsun:) :) :)

Arkadaşlar sizi sorum olacak 4 daireli bir binada topraklama icin ne yapmam lazım yönetmelikten uzak kaldım yıllardır sorun yasamamam için bara kalır cubuk vs ne yapmam lazım yardım bina akrabamim rica etti yap diye acil bekliyorum cevaplarinizi

Önce daire sigorta kutularına sarı-yeşil topraklama iletkeni gidiyor mu onu kontrol edin, yoksa çekilmesi zahmetli iştir.
25mm2 çıplak örgülü bakırı ana panodan çıkıp bina dışına çekin som bakır elektrodla irtibatlandırarak gömün.
Dairelerin sigorta panolarına yoksa 30mA açma eşikli KAKR koyunuz.

Bina inşaat halinde şuan tesisati yeni başladım yapmaya kaçak akım koyacağım ama şimdiki yönetmelik ana panoda ve daire sigorta kutusunda kaçak akım istiyormuş diye duydum doğrumudur cevaplariniz için teşekkür ederim

bizim binada tüm dairererin sigorta kutusunda 3 adet otomat var mutfağa giden sadece tek linye 2.5mm
yani durum vahim

Kuvars tozu nerelerde kullanılır
A)buşonsuz sigortada
B)buşonlu sigortada
C)cam sigortada
D)hepsinde kullanilir

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye