eve oto ses sistemi kurmak istiyorum

57 kıng

Üye
meraba arkadaşlar bende buraya yeni katılmış bulunuyorum evimde oto anfisi çalıştırmak istiyorum 12v 30 amper smps adaptörle (led trafosu) bağlasam çalıştırabilirmiyim ...:D Şimdiden teşekkürler

meraba arkadaşlar bende buraya yeni katılmış bulunuyorum evimde oto anfisi çalıştırmak istiyorum 12v 30 amper smps adaptörle (led trafosu) bağlasam çalıştırabilirmiyim ...:D Şimdiden teşekkürler

Merhaba.Bu oto anfiniz kaç watt.lıktır,bunu tam bilirseniz (Üzerindeki etiketinde yazılı ise) bu değeri 12 volta böldüğünüzde çıkan amper değeri 30 amperi de hiç geçmemelidir.Geçmesi durumunda smps adaptörünün kendi akım koruma devresi kesilip bu amfiniz çalışamaz.Smps ile çalıştırmada %50 artırılmış emniyet payı da mutlaka olmalıdır ki toplam distorsiyon,normal veya yüksek volümlerde hiç oluşamasın.Yani amfiniz eğer 20 amper çekiyorsa bu amfiyi bu adaptörle çalıştırmak da en idealdir.Ama 28-32 amper gibi çok fazla amper değerlerini de çekiyorsa eğer,sesi normal bile açsanız,bu smps adaptör beslemede çok yetersiz kalabilir,akım korumasıyla smps'i kısmen veya belirli üst volüm değerlerinde tam kesime de götürebilir veya kesik kesik (Smps'in on-off olarak ara ara çalışmasına) yol açabilir.Kolay gelsin.

anfinin markası sierra hurricane sa2050 2 çıkışlı üzerinde 800 watt yazıyo çıkış başına 400watt oluyor sanırım bide toplam gücümü 12 volt a bölüpte buluyoruz yoksa bir çıkışın watt gücünümü bölüyoruz 12 volt a ....:)

anfinin markası sierra hurricane sa2050 2 çıkışlı üzerinde 800 watt yazıyo çıkış başına 400watt oluyor sanırım bide toplam gücümü 12 volt a bölüpte buluyoruz yoksa bir çıkışın watt gücünümü bölüyoruz 12 volt a ....:)

Bu güç değeri müzik gücü değil de gerçek gücü ise 66 amper civarı net akım ister ki evde 30 amperlik smps adaptörü yetersiz kalır.2 çarpı çıkış bile olsa bunun toplamını amper hesabında düşünmeliyiz.En basit amfi olan 2 çarpı çıkışlı,tda1554q amfisinde bile 2*22 watt değerini,adaptör seçerken bu 44 watt. emniyet payıyla birklikte 60 watt'lık güçteki adaptörü esas alarak,bunu da 12 ye bölerek en az 5 amper veren bir adaptörü (Veya regüleli bir güç kaynağını) tda 1554q için seçmek durumundayız.Amfinizin kullanma talimatı varsa eğer,bu küçük kitapçıkta örneğin araba cd çaları için teknik değerleri yazıldığı gibi; 13.8 volt,10 amper,arabanın sadece eksi kutuplu şasesinde kullanılacak,100 watt net güçtedir,vb.teknik bilgiler mutlaka yazılıdır.Üzerinde yazan güç değeri gerçek güç değeri olmayıp,sadece müzik gücü çıkışı da (Hoparlörlerde de olduğu gibi) olabilir.Bunu teknik kullanım kitapçığından veya mevcut internet sitesinden,modelini,tipini,kodunu,vb.bilinen bu ön bilgilerini verip amfinin gerçek gücünü veya tam olarak da kaç ampere gereksinmesi olduğunu öğrenin.Kolay gelsin.Selamlar.

ben 800 wattı 12 volta bölünce 66 küsür çıkıyoo ama anfide 30 amperlik 1 tane sıgorta var Anfi 30 ampermi 66 ampermi kafam karıştı lütfen yardım edin...

ben 800 wattı 12 volta bölünce 66 küsür çıkıyoo ama anfide 30 amperlik 1 tane sıgorta var Anfi 30 ampermi 66 ampermi kafam karıştı lütfen yardım edin...

Merhaba.30 amperlik sigorta varsa eğer,bu amfi max.30 amperi çekiyor demektir bu.30 amperden fazla çekilen akımda (Amfi içindeki istenmeyen kısa devrelerde,yarıiletkenlerinin bozulmasında,vb.) bu sigorta emniyet amacıyla devreyi korumak için yanar.800 watt.lık bu amfi değeri demek ki "peak" değeridir,asıl rms watt değeri ise sadece 360 watt. kadardır.Bu değerdeki bu amfiye 1000 watt.lık rms değerli pioneer hoparlörü de bağlanabilir.Yeterki bu hop.gücü RMS değeri olarak amfinin RMS gücünden çok düşük de bulunmasın,çünkü kağıt veya sertleştirimiş kağıt,plastik olan konisi,yüksek seslerde kağıt veya esnek lastik olan menbranından yırtılıp patlayabilir.Kolay gelsin.

800 watt yazar ama gerçek rms gücü nedir o önemli.Tahminen 300 watt falandır.

kasalı pclerin güç kaynağından al 3 tane onları birbirine bağla sonrada amfiye bağla sorunsuz kullan ben 2 adet 1100 jbl bas 4 adette 350 w oval calıştırıyorum amfimde alpine 2400 w en ekonomik bu daha uygunu yok

12 volt düşük kalır bulabilirsen 13.5-13.8volt 25-30 amper kullan. Ikinci bir yöntem de akü kullanmak. Sürekli 13.8 volt ile şarjda dursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri