Evdeki topraklamanın bağlantısının testi ?

Yerden izole olman hiç bir anlam ifade etmez faz-nötr arasında direk yük gibi kalır nar gibi olursun :D Kaçak akım rölesi açmaz, sigortanın izin verdiği akım üzerinden geçerki buda tahtalı köye gitmene fazlasıyla yeter. Yerden izole olmasaydın kaçak akım açardı ve az hasarla yırtabilirdin.

Sigortanın açtırdığı akım değeri röleden çok kısa süre geçtiğinden röleye hasar verdirmeye bilir bu kısadevre akımının değeri ve geçme süresi ile yani sigorta açma süresi ile alakalı bir durum.

Hocam, demek istediğiniz şey şu mudur; " kaçak akım rölesi olan evlerde ayağında terlik olmasa daha hayırlıdır, çünkü hiç olmazsa akım toprağa gider ve kaçak akım rölesi açar" bu durumda terlik giyinmemek mi gerekir ? Yani tamiratla uğraşan bir insanın ayağında izoleli terlik varsa ve evde de hayat kurtaran röle varsa , bu kişi bir şekilde artı ve eksiyle temasında kesin ölür mü? Terlik yoksa ve toprakla teması varsa ölmez mi ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam, demek istediğiniz şey şu mudur; " kaçak akım rölesi olan evlerde ayağında terlik olmasa daha hayırlıdır, çünkü hiç olmazsa akım toprağa gider ve kaçak akım rölesi açar" bu durumda terlik giyinmemek mi gerekir ? Yani tamiratla uğraşan bir insanın ayağında izoleli terlik varsa ve evde de hayat kurtaran röle varsa , bu kişi bir şekilde artı ve eksiyle temasında kesin ölür mü? Terlik yoksa ve toprakla teması varsa ölmez mi ?

Toprak temassız faz-nötr arasında kalmak gibi saçma bir durumdan bahsediyorsunuz. Olayı anlamış olmanız gerekirdi !

Evet tam izole ayakkabı ile faz-nötr arasında kalırsanız ölürsünüz.

Toprak temassız faz-nötr arasında kalmak gibi saçma bir durumdan bahsediyorsunuz. Olayı anlamış olmanız gerekirdi !

Evet tam izole ayakkabı ile faz-nötr arasında kalırsanız ölürsünüz.

Evet hocam, anladım. Televizyonlarda ve ilk yardım kurslarında hep plastik terlik giyinip öyle çalışın diye söylüyorlarda size bir sorum dedim. Bu arada sizin fikriniz daha iyi geldi bana " rölenin önüne sigorta takmak" belki biraz masraf olur ama röleyi söküp götürmekten iyidir. Saygılar.

Evet hocam, anladım. Televizyonlarda ve ilk yardım kurslarında hep plastik terlik giyinip öyle çalışın diye söylüyorlarda size bir sorum dedim. Bu arada sizin fikriniz daha iyi geldi bana " rölenin önüne sigorta takmak" belki biraz masraf olur ama röleyi söküp götürmekten iyidir. Saygılar.
Olmazsa faz nötr kesmeli (2 kutuplu) sigorta al.

Ben kötü birşey tavsiye etmem güvenebilirsiniz, bu uygulamayıda masraf olarak görmeyin.
Bir ürün üretilirken koruma sistemi kurulurken normal şartlar altındaki durumlar düşünülür geçen bir arkadaşın bahsettiği husus gibi :D arkadaş diyor ki;
Ben hem çamaşır makinesini, hem bulaşık makinesini hem fırını hemde filanca yükü aynı anda çalıştırsam sigortam yeterli gelmiyor demişti bende ona dedim ki bunları kullanan bir bayan neticede işi makineler otomatik yapsada çamaşır çıkınca kırışmasında diye asacak bayan, bulaşık çıkınca kurulayıp kaldıracak bayan, fırından çıkanı hemen servis edip sunacak bayan , yani bir bayan bu kadar işi eş zamanlı yapmaz yok ben iran modeli uyguluyorum 4 eşim var diyorsanız durum farklı dedim :D

Sizin durumda aynı Faz ile nötr arasına gireceğim ve hiç bir yere dokunmayacağım adama ne derler hayırlı işler derler yapacak birşey yok veleddalin amin... Nasıl bilirdiniz ? :D

Nasıl bilirdiniz? :D Faz ile nötr arasına girmiş. :D Faz ile nötr karı koca. :DAraya girersen faz seni affetmez.o_O

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri