Evdeki prizler ve elektrik süpürgesi

erenter58

Üye
yaklaşık 1 ay önce evimize bir elektrikçi geldi ben bağlamıştım prizleri kontol ettirmek için çağırdım ilk olarak toprak kablosunu anlamak için sigortayı açtı baktı bikaç kablo çıkardı tamam dedi doğru takmışsın geçen günde elektrikli süpürgenin motoru yanmışdı şüphelendim çünkü ben tek priz bağlamıştım o prizi kullanmıyoduk genelde adam baktıktan sonra 1 kere kullandık elektrik süpürgesinin motoru yanmış şimdi benim sorum bu evimize gelen elektrikçi bir hata yapmış olabilir mi (mesela nötr kablosunu sigortada bağlamamış olabilir mi yani prizde faz var nötr var ama sigortada bi yere gitmiorsa nötr böyle bişi olabilir mi)(şarj aleti taktım çalışıyor ama)

Nötr ile toprak karışmış görünüyor. Kaçak akım rölesi yok mu?

yok nötr mavi toprak kahverengi doğru bağladık onu demek istediğim bir prizin bir ucunda faz diğer ucunda nötr var fişi taktığımıza elektirk gelir ve giderek tamamlar demek istediğim elektrik gitmez ise yani faz var ama nötr(bağlı) ama çalışmıyor desek böyle bir ihtimal var mı bilmiyorum şarj aleti çalışır mı yani nötr olmadan bir aletin çalışması mümkün mü teşekkür ederim

yani bir prizde faz var ama nötr yok herhangi bir alet çalışır mı veya anahtar konusunda ise lamba yanar mı

Daire tek fazdan besleniyor ise Şebeke nötr sigorta kutusunda bağlı değilse prize takılan hiç bir alıcı çalışmaz.
Daire beslemesi üç fazlı ise durum değişir, şebeke nötr sigorta kutusunda bağlı olmasada, devrede olan diğer fazlara ait yüklerden zahiri bir nötr noktası oluşur bu durumda fazlara ait yüklere dengesiz gerilimler düşer.

evet demek istediğim tam da bu çok teşekkür ederim normal bir dairede oturuyoruz bilmiyorum 3 fazlı mı çok bilgili değilim bu konularda fakat ailemizden herhangi birine elektrik çarpma ihtimalini düşünüyorum
böyle bir ihtimal olur mu

bir ampule direkt faz gelirse çalışmaz gibime geliyor haksız mıyım prizlerde 3 kablo var nötr faz toprak umarım elektrik çarpmaz

İhtimaller ve farazi bilgiler üzerinden yorum yapmak prensibim değildir. Tesisatınızda kaçak akım rölesi var ve çalışıyor olmalı. Bu tür durumlarda iyi bir elektrik ustası çağırıp tesisatınıza baktırınız bazen insanlar küçük paralar vermekten kaçınıp büyük şeyler kaybedebiliyor !

çok iyi anlıyorum elektrikçi çağırdım o baktı zaten onun hata yapmasından şüpheleniyorum peki ben nasıl anlarım tek faz veya 3 faz olduğunu k.a.r mevcut ama çalışıp çalışmadığını bilmiyorum k.a.rölesine bir faz ve bir nötr gidiyo yardımlarınız için tekrar teşekkürler

++++ sigortamız 3 lü anahtara sahip degil hepsi tek burdan anlayabilirmiyim etrafımda hiç elektrikçi yok bulduğum adamlarda böyle yarım yamalak iş yapıyolar burdan eğitimli kişilerden bilgi almak beni daha rahat hissettiriyor teşekkür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri