Evde jeneratör yapimi yardim lutfen :( ( alternator)

sezginfr

Üye
SORU:Neden sadece 0.35v uretiyor normalmi ? Cok yuksek devirde cevirmeme rağmen :(

Meraba arkadaslar elimde neidyum 20×10×5 ebatlarinda 8 tane super guclu miknatis var bunlari bir disk uzerine N S N S olarak belirli araliklarla yerlestirdim
Benim projemde 12 adet olmasi lazimdi ama simdilik 8 tanesi geldi digerleri yolda

20161229_203524.jpg

Sonra 1mm lik emaye teli miknatis ebatlarinda (15metre uzunlugunda ) sardim
20161229_203836.jpg

Cikisina kopru diode bağladım akimi dogrultmak icin ve teste basladim ölçum cihazinda aldigim veriler hayal kirikligi oldu
Matkap yardimiyla maximum devirde cevirmeme ragmen sadece 0.35v elde ettim :(
20161229_203830.jpg

Bu kadar dusuk verim almam normalmi
Bu miknatislarla daha dusuk devirde daha yuksek verim almayi bekliyordum
bir yerdemi hata yapiyorum yardimci olabilirmisiniz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İyi günler. Resimden anladığım kadarıyla mıknatıs lari metal üzerine tutturmuş şunuz. Benim bildiğim bu mıknatısın manyetik yön ve akı yoğunluğunu bozuyor. Başlıca sebebi bu olabilir.

Sent from my SM-N910C using KontrolKalemi Forumu mobile app

Arastirmalarimda 5mmlik demir disc ile yapilmasi daha yararli diyordular iletken olmasi lazimmis bence ondan degildir !

Hocam bobinleri demir nüve uzerine sararsaniz voltaj daha cok olacaktir ama sarjli matkap demir nüve devreye girdiği zaman o miknatislarin gucunu yenermi bilmem .

Sent from my iPhone using KontrolKalemi Forumu mobile app

Aslinda ben internetteki flans alternator projelerinden esinlenerek boyle bir sey yapmaya karar verdim acikcasi dusuk devirde bile en az 5v gerilim alirim diye dusunmustum
Buyuk ihtimal miknatislari yapistirdigim disc celik o yuzden . aslinda dokum demir en az 5mm olmasi lazimdi yada
Miknatislari cok kucuk yada bu olculerde bu sonuc normal cikamadim isin icinden
Sorun bobinlerde degil eminim yuzde 90 disc veya miknatislardan

Mıknatısları metale tutturmuşsunuz peki mıknatısların kutupları + ve - olarak farklı olduğundan eminmisiniz?Mıknatısların biri + diğeri - olarak dizmeniz gerekir diye düşünüyorum.Eğer mıknatıslar hepsi aynı kutup olursa voltaj üretmez

Ek olarak ekledigim fotolardada gorunuyor sanirim berkan bey
N S N S DİYE YAPIŞTIRDIM yani miknatislari birbirini çekiyor yanlış yapmadıysan zıt kutuplar bir birini çekerler sanirim

Anladığım kadarıyla siz mıknatısları yuvarlar testereye bağlayıp kablonunun üztünde matkapla çevirip elektrik üretmeye çalışıyorsunuz anternatörlerde ise bir motorun içindeki rotor un gövdesine mıknatıslar yani manyetik güç verilir ve iletken kablonun içinde döndürülür.eğer bulabilirseniz eski bir motor bulup torna veya freze motorun rotorunda mıknatıslar montaj layacak yerler hazırlayıp mıknatısları koyarsanız daha iyi veril alabilirisiniz facebook ta bu konuda çalışmaları olan biriyle tanıştım ondan teknik anlamda bilgi alabilirsiniz belki gerçi kendisi bu işi meslek olarak yapıyor eski motorları alternatöre çevirip satıyor https://tr-tr.facebook.com/public/?query=Alternetor+Serkan+Demir

Teşekkür ederim öneriniz için ben flanş alternator üzerinde çalışacağım bu zaten hobi deneme kendimi geliştirme amaçlı eğer bunu halledebilirsem daha buyugunu yapmak olacak gecen sefer gunes panelleri uzerinde calismistim ondada buyuk sorunlar yasamistim ama kolay olsa bir anlamı kalmiyor :) sonucta basarili oldum adam lambayi bulana kadar yuzlerce deneme yapmis sonuca degermis ama dimi

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri