ev tesisatı

bargıran

Üye
ben elektrik işine başlayalı yeni oldu ama kabası yapılmış bir evim var onun elektriğini kendim yapmak istiyorum nasıl yapılır neye dikkat edeyim biraz yardımcı olursanız sevinirim mono faz trifaz falan onları bilmiyorum özellikle hangisi olmalı... ayrıca sigorta seçimi neye göre yapmalıyım..yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayaç kablolarını 4 mm kullan sayaçtan daireye gelene kadar 4mm daire girişine sigorta panosu yapman lazım oradan dağıtırsınız
projesiz nasıl yaparsınız bilmiyorum ama boruları döşe tavandan ve yerden geçirmemeye çalış su tesisatı ve doğalgaz tesisatı geçebilecek yerlerden uzak döşe boruları her odaya bir buat lazım iki piriz bir anahtar pirizlerin biri anahtarın yanında diğeri yan duvarda olabilir pirizden pirize atlama yapma ayrı linye çek birde aydınlatma linyelerini ayrı çek 1.5 mm ben olsam 2.5mm çekerdim kendi evim olduğu için piriz linyeleri 2.5 mm olacak zaten monofaze yada trifaze için kullandığın amaca bağlı tedaş tan o şekilde abone olman lazım monofaze yeterli bence sigortalar için yönetmelik var onu okusan iyi olur aydınlatmalar için 10 amper pirizler için 25 amper kullan şofben kullanacaksan 32 amper ve ayrı linye çekersen iyi olur şofben varsa sayaça b40a tak yoksa c25a takarsınız

teşekkür yardımın için, her priz için bir linye çekmesem atlama yapsam bi sıkıntı olurmu ya bu monofaz ile trifaz arasında nasıl bi fark var onu anlamadım

ben elektrik işine başlayalı yeni oldu ama kabası yapılmış bir evim var onun elektriğini kendim yapmak istiyorum nasıl yapılır neye dikkat edeyim biraz yardımcı olursanız sevinirim mono faz trifaz falan onları bilmiyorum özellikle hangisi olmalı... ayrıca sigorta seçimi neye göre yapmalıyım..yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba. Bu işlere yeni başlayan biri için zor bir iştir.

-Elektrik Tesisat temellerini biliyor musunuz?
-Teknik şartnameleri biliyor musunuz?
-Proje çizip, okuyabiliyor musunuz?

Bu maddeleri yapabiliyorsanız tesisatınızı döşemeye başlayabilirsiniz.
Lakin bunları bilmiyorsanız Elektrik ustasına ihtiyacınız var. Saygılar...

teşekkür yardımın için, her priz için bir linye çekmesem atlama yapsam bi sıkıntı olurmu ya bu monofaz ile trifaz arasında nasıl bi fark var onu anlamadım
bu işler tarifle olmaz kaldıki evde yemek yapmayacaksınız bir elektrikçi usta çağır bi bak bakalım nasıl yapıyor biraz daha tecrübe kazanmalısın size tavsiyem bi elektrikçinin yanında çalışıp biraz daha tecrübe kazanman olacak. slm

pirizden pirize atlama yapmasan iyi olur buat ların yerlerini iyi ayarlarsan sıkıntı olmaz istersen atlamada yapabilirsin trifaze 3faz evde işine yarayacağını pek sanmıyorum ayrıca külfeti olur monofaze devam
ustaların dediği gibi çok anlamıyorsan bir ustadan yardım al şu piriz işini yanlış anlama sigorta kutusundan ayrı linye çekmeyeceksin
buattan ayrı linye çekceksiniz atlama dediğim bir piriz üstünden diğer pirizi besleme özellikle mutfakta .uygun olmuyorsa atlamada yapabilirsiniz

Merhaba. Bu işlere yeni başlayan biri için zor bir iştir.

-Elektrik Tesisat temellerini biliyor musunuz?
-Teknik şartnameleri biliyor musunuz?
-Proje çizip, okuyabiliyor musunuz?

Bu maddeleri yapabiliyorsanız tesisatınızı döşemeye başlayabilirsiniz.
Lakin bunları bilmiyorsanız Elektrik ustasına ihtiyacınız var. Saygılar...

ya saydığınız temelleri tam olarak bilmiyoum ama az çok bilgim var benim düşüncem bir yerden iyi kötü başlamak gerek çok zor değilse kendi evimden başlamak istiyorum çok zorlanırmıyım niye sizce

bu işler tarifle olmaz kaldıki evde yemek yapmayacaksınız bir elektrikçi usta çağır bi bak bakalım nasıl yapıyor biraz daha tecrübe kazanmalısın size tavsiyem bi elektrikçinin yanında çalışıp biraz daha tecrübe kazanman olacak. slm
teşekkür ederim dediğiniz gibi de olabilir ama kendimi geliştirmek için biraz da böyle düşünüyorum çok mu zorlanırım

pirizden pirize atlama yapmasan iyi olur buat ların yerlerini iyi ayarlarsan sıkıntı olmaz istersen atlamada yapabilirsin trifaze 3faz evde işine yarayacağını pek sanmıyorum ayrıca külfeti olur monofaze devam
ustaların dediği gibi çok anlamıyorsan bir ustadan yardım al şu piriz işini yanlış anlama sigorta kutusundan ayrı linye çekmeyeceksin
buattan ayrı linye çekceksiniz atlama dediğim bir piriz üstünden diğer pirizi besleme özellikle mutfakta .uygun olmuyorsa atlamada yapabilirsiniz
anladım teşekkür ederim monofaz ile en fazla ne kadar güç çekebilirim bir standart vrmı bide mutfağa iki linye yetermi yani sigortadan

Profil resminizle ve durumunuzla ilgili bi söz geldi aklıma "yumurta kırmadan omlet yapılmaz" Ya parayı basıp işi öğreneceksiniz ilerisi için ve kısa zamanda tesisat bitecek ya da cebinizi geniş açıp uzun vadede tesisatı bitirecek yanıla-öğrene tecrübe kazanacaksınız karar sizin

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri