ev tesisatı

bence tavan borularını çok iyi atmalı. yavuz31 in yorumlarına katılmıyorum. tavanda yapılan 1 saatlik işçilik dairede 1 günden kurtarır. üstelik kiriş ve kolon kırmaya da uğraşmazsın. maliyet olarak da daha az tutar. biz yaptığımız işçiliklerde kesinlikle duvarı yatay olarak kırmayız. tavandan gelen borulara buvat bırakıp anahtar ve prizleri ineriz. buvatlara gelince, oda içlerine değilde hepsini antre ve hollere koymaya özen gösteririz. bayolara zaten buvat konmaz. Ayrıca priz ve lamba buvatlarını ayırmak gerekir. bütün prizler topraklamalı olmalıdır. sağlıklı bir tesisat için sigorta ve güç hesaplamaları da iyi hesaplanmalıdır. bu hesaba göre bikaç buvatı birlrştirip sigorta kutusuna tek hat gidebilir. Yani her buvatı sigorta kutusuna götürmeye gerek yok. kabaca 5 prize tek 16amp. , 7 lamba ya 10amp. siğorta konulabilir. aspratör çamaşır mak. gibi makinalar için ayrı hatlar ve ayrı sigortalar konulması gerekir. bunlar sigorta kutularına direk veya aktarmalı çekilebilir.

1-projeli olan hiç bir binanın tavan borusu kullanılmamıştır yani duvarı sonradan örülen apartman ve yapılarda tavan borusu luzümsüzdür
2-sigorta ve güç hesaplamasından bahsediyosunuz ama benim 1998 yılında bıraktığım iğrendeğim kaçındığım tesisattan bahsediyosunuz
3-ben bir eve 12 hatta 15 sigorta yetmez demeye çalışırken siz hala 7 lambaya 1 sigrta koymaya çalışıyonuz bu hesaba göre buatı sigorta kutusuna götürmeye gerek yok diyosun sonrada bunlar sigorta kutularına direk veya aktarmalı diyosunuz
4-lamba ve priz buatı ayrı olması ise 1998 li yıllarda ayrılsada sonradan sistem tutmamış vazgeçilmiştir her buatın kare olması zaten bu sistemin tartışırlığını silmiş olsa gerek çok lüzumluluğu yoktur
5-ayrıca forumda konutlarda buatsız tesisat sistemleri adlı yazıyı okuyarak ufkunuzu genişletebilirsiniz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
peki herşey bittikten sonra sigorta kutusunda hangi odanın hangi kablo gidiyor onu nasıl buluyorsunuz ölçü aletiylemi püf noktası varmı

peki herşey bittikten sonra sigorta kutusunda hangi odanın hangi kablo gidiyor onu nasıl buluyorsunuz ölçü aletiylemi püf noktası varmı

15 yıldan fazladır ev tesiatı döşemedim.En son halen oturdugum 5 katlı binanın işini yapmıştım.
Bu konuları okumak bana yeniliklerden haberdar olmayı saglıyor.

Ben boruları sıgorta kutusuna her katta soldan saga aynı sırayla getirirdim.
Baglantı yaparken bu sayede hiç karışıklık olmazdı.ev tesisatında hiç ölcü aleti kullanmama gerek olmadı.

1-yapan kişi onu en az 10 yıl unutmaz
2-hangi odaya hangi sigorta ve kablo bağlı işaret isim vurulabilir
3-sigortayı tek tek kapatıp kontrol edebiirsiniz
4-buattan buata kabloyu tekip edip çekerek işaretlendirebilirsiniz

boru tesisatı aslında anlatma ile anlaşılmaz ama teknik detay istiyorsanız;
girişte antreye 12 li sigorta kutusu koyarsınız buradan gerek tavan gerekse duvardan işlenerek her odaya mümkünse ayrı ayrı 18 lik boru döşenir her oda girişine kare buat her odaya yine önceden atılmış tavan da döşeli lamba borusu buata birleştirilerek kablolamaya geçilir ve anahtar priz ayrıca her odanın istenilen bölge yada köşesine priz,tv,telefon prizi konur varsa yada mümkünse şofben ve klimalarınıza bağımsız ayrı bir boru ve bu cihazlara diğer tesisatta kullanılan kabloların bir üst kesiti kullanılarak tamamlanır örnk.lambalara 1.5 prizlere 2.5 şofben ve klimaya 4 mm2 kesit kullanılır,buatlarınızın tamamı kare anahtar rpizlerin kasasıda geçmeli kasa olursa daha iyi olacaktır
diğer bir husus da genel olarak söylemek istiyorunm bu sizinle alakalı değil

ben 1999 yılından itibaren tavan borusunu (plançe) atmıyor uygulamıyorum sadece oda tavan lambalarını atıyor bırakıyorum diğer kalan işlemleri %95 ni duvardan işliyorum her oda için ayrı ayrı 18 lik boru döşeyerek faydasıise bana göre ;

1-tavan borusunda zaman ve mal kaybı
2-ileriki yıllarda doğacak sorunlar neticesinde zorlanma
3-her odaya ayrı ayır boru sayesinde ayrı nötr ve linye çekme
4-duvar borusunun tavan borusuna kıyasen daha kolay kablolama ve arızada değişim
5-duvarda tavana nispeten boru tıkanma dirsek çıkma klavuza asılarak zorlama olmayışı
ve istediğiniz kadar kablo çekme
6-ileride doğacak sorunlarda rahat değişim ve yenileme
bunlar bana daha kolay ve sağlam geliyo yazdıklarım yoruma açıktır teşekkürler.

yavuz çok güzel anlatmış zaten söylenecek başkada birşey yok.

merak etıgıınız neydi acaba serpıl hanım yardımcı olabılecegım bıseyse ben yardımcı olabılırmıyım

arkadaşlar her priz linyesi için ayrı nötr hattı çekmeye gerek varmıdır ???

Elektrik tesisleri yöneymeliği Madde-58/a5/v Farklı linye ve kolon devrelerine ait iletkenler aynı boru içersinden geçirilemez.
Sigorta kutusundan çıkan her bir linyenin borusu ayrı olarak çekilir.
Elektrik tesisleri yöneymeliği Madde-58/a.4 – (Değişik fıkra: RG 30/11/1995- 22479) Sıva içinde ve altında çekilen hatlar el ulaşma alanları dışında ve mekanik bakımdan korunmuş sayılırlar. Tavan ve duvar boşluklarından geçirilen hatlar mekanik etkilere karşı ayrıca korunmalıdır. Elektrik hatları yerine göre duvarda, tavanda veya döşemede betona gömülü ve/veya sıva altı tesis edilebilir. Duvarlara tesis edilen sıva altına tesis edilirse geçiş yerlerinin kestirilmesini sağlayacak şekilde anahtar, priz, aydınlatma sortisi, buat, tablo ve benzeri hizalarında yatay veya düşey olarak tesis edilmelidir. Duvarlara döşemelere ve tavanlara tesis edilen hatlar betona gömülü iseler bunların güzergahı için yalnızca ekonomiklik ve tesis kolaylığı düşünülmelidir.Yapıların içerisindeki bacaların duvarları üzerinden her hangi bir elektrik tesis geçirilmemelidir.
Linyeler ait boruların döşeme yani tabliye üzerinden geçirilmesi avantajdır. Odanın bir duvarından diğerine geçiş borusu duvardan yapılmaz çünkü 1-Tabliye geçişinde Dikey eksende 2 adet 90 derece varken duvardan geçiştede yatayda 2 adet 90 derece geçiş vardır avantaj yoktur. 2-Mesafe gereksiz yere çok uzatılmış olunur.Dolayısıyla tıkanıklık ve müdahaleside bir o kadar zordur.

Müteahhitte toplu konut işlerinde çalıştığım yıllardan beri sistem ve uygulama değişmemiştir çünkü yönetmeliklerimiz değişmemiştir. Kare buat genel olarak bina içinde zayıf akım kolon hatlarında ve daire içi dağıtım buatı amaçlı kullanılır.
Daire içinde çamaşır makinesi,fırın ve bulaşık makinesi olmak üzere 3 adet özel linye vardır, en az 2 adet aydınlatma linyesi vardır, geriye daire büyüklüğüne göre 2,3,4... priz linyesi olabilir. Ortalama olarak bir dairede yaklaşık 8 linye vardır.

Merhaba, bu soruya aydınlatıcı kaynak olarak M.E.B. yayınlarından yararlanabilirler.Bunun haricinde pratik olarak zaten arkadaşlarımızın yorumlara açık kendi uygulamalarıda farklı olarak yapılagelmekte.2+1 dairede daire gişine bir adet sıva altı veya üstü 9 lu yada 12 li sigorta kutusu konur.Buradan her odaya buat beslemeleri için 2,5 mm2 lik faz ,nötür ve toprak kablolarının geçeceği 18 lik boru ( bu borular beton atılmadan önce yapılmış olmalı) içinden kablolar çekilir. Mutfak için priz beslemeleri 4 mm2 lik kesitten ve en az 3 adet ayrı hat çekilmeli.Odalarda buattan oda içindeki prizlere sıva altından boru içinde priz beslemeleri 2.5 mm2 kesit kablo ile inilir.Oda aydınlatmaları içinde dairenin lamba sayısını iki ayrı hatta bölerek besleyebiliriz.Otomat kutusunda sayaçtan gelen besleme önce Kaçak Akım Rölesine girer,oradan çıkışta 25 amperlik 3 adet sigorta ,2 adet 20 amperlik sigorta,ve aydınlatma için 2 adet 10 amperlik sigorta yerleştirilir.Toprak ve nötür bağlantıları sağlam ve birbirinden izole şekilde otomat kutusu içinde yapılır.Faz çıkışları sigortaların üst kısmında yapılır.Sigortaların alt kısımları hazır izoleli bakır köprü ile birbirine geçiş yapılır.Islak zeminlerde kapaklı topraklı prizler kullanılmalı banyo ve mutfak tezgah altı,balkon ayrıca çocuk odası vb.yerler).Aklıma gelen şuan bunlar eksiklerim olabilir onlarıda değerli arkadaşlarımın yorum ve katkılarına bırakıyorum .İnşallah yardımcı olmuşumdur.

Son düzenleme:
Mutfakta kullanılan çamaşır makinası, bulaşık makinası ,fırın gibi güçlü alıcılar için ayrı ayrı linye çekilme zorunluluğu vardır.Bunun haricinde odalarda bir adet priz linyesi ile buattan oda prizlerinin beslemesi yapılır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri