ev tesisatı yardım

emnorlik

Üye
s.a arkadaşlar ben meslek lisesinde elektrik bölümü öğrencisiym ve okulu bitirmek üzereyim. Bir konuda yardımınızı istiyorum lütfen! ev tesisatında örnk; bir mutfakta 7 priz var işte bunun çamaşır, bulaşık,buzdolabı vb .. makinaları olsun toplam 6 veya 7 priz var. bunların buattaki bağlantıları nasıl olacak? ve kaç linye olması lazım ayrıca linye kaç mm ve hangi renkte olması lazım? bide mesela mutfaktan sigortaya iki linye gitti diyelim bu linyeler her biri şalteremi bağlanıyor? beni aydınlatırsanız sevinirim. NOT: Ben öğrenciyim ve bu anlattığım şeyleri yapmak için değil aklımdaki soruları gidermek için soruyorum.. şimdiden teşekkür ederim.

syn emnorlik şimdiden hayırlı olsun diyorum ve sorudan önce bence sadece 2yada 3 ay bir elektrikçinin yanında çalışırsan bu saorduğun soruların ve şu anda bilipte farkında olmadığın bilgilerin hepsini pratiğe dökersin saygılarımla iyi çalışmalar

ilk önce ende en az 7 sigorta olması lazım
b. mak.
fırın
ç. mak.ayrı linyesi olması lazım
4 prize (yukardakiler hariç)1 sig. linye verebilirsin ama ustanın dediği gibi biraz toz yut tabiri cizse senin için daha iyi olur.

evet kardeşim bence de hiç parayı falan düşünmeden gelecekte bu mesleği yapmak istiyorsan ki bence günümüzün en geçerli mesleği bu ; gidip iyi bir elektrikçinin yanında en az 5 ay çalışmalısın ki hem teknik anlamda birşeyler öğren hemde kafandaki sorulara yanıt bulabilesin...

piyasada nasıl yapılıyor

öncelikle gücü 2000 waat veya yukarı olan devrelere tek linye atarsın çünkü kablo kesitin 2.5 mm dir taşıayacağı güç budur

çamaşır makinası linye 1
bulaşık makinesi linye 2
set üstü pirizlerin linye 3
buzdolabı ocak davlumbaz linye 4

renklerde ise

mavi evrensel nört
sarı/yeşil toprak
sigorta kutusunda ise aydınlatmalar için pe prizler için ayrı renk kablo çekilir mesela aydınlarmalar kahferengi ise pirizler siyah gibi biz direk devrelere de kırmızı çekiyoruz

ampleri hesaplamak için ise waat/volt kullanılıyor ama bu formül sadece mofazede kullanılır

piyasada nasıl yapılıyor

öncelikle gücü 2000 waat veya yukarı olan devrelere tek linye atarsın çünkü kablo kesitin 2.5 mm dir taşıayacağı güç budur

çamaşır makinası linye 1
bulaşık makinesi linye 2
set üstü pirizlerin linye 3
buzdolabı ocak davlumbaz linye 4

renklerde ise

mavi evrensel nört
sarı/yeşil toprak
sigorta kutusunda ise aydınlatmalar için pe prizler için ayrı renk kablo çekilir mesela aydınlarmalar kahferengi ise pirizler siyah gibi biz direk devrelere de kırmızı çekiyoruz

ampleri hesaplamak için ise waat/volt kullanılıyor ama bu formül sadece mofazede kullanılır

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Cevaben yazılanlar kısmen doğru.
Her elektrik tesisatının bir projesi olur. Tesisat bu projeye, EMO iç tesisat yönetmeliklerine ve o projenin teknik şartnamesine uygun olarak yapılır.
En azından böyle yapılmalıdır...
Sanırım okulda proje okumayı öğretmişlerdir.

•Priz Linyesi 7 Sorti
•Aydınlatma Linyesi 9 Sorti
•Projelerde mimari planlar 0.2 mm, kuvvetli akım kolon hatları 0,6 mm, linyeler 0,4 – 0,5 mm, zayıf akım hatları 0,2 – 0,3 mm
kalınlıkta çizgi ile çizilir.
•Betonarme kirişlerin yanına zorunlu kalınmadıkça buat ve ek kutusu konulmaz.
•Anahtarlar zeminden 110 cm ve prizler zeminden 40 cm yukarda,
· Aplikler zeminden 190 cm yukarda,
· Tablolar zeminden 200 cm ve buatlar zeminden 220 cm yukarda,
· Yukarıdaki elemanlar kapılardan 30 cm, duvar birleşim noktalarından ve pencerelerden 50 cm uzakta olmalıdır.

•Aydınlatma ve priz linyeleri ile priz sortileri en az 2.5 mm² kesitinde bakır iletkenle tesis edilecektir. Bütün prizler, toprak hatlı olacaktır. Banyolarda en az iki (çamaşır makinesi ve elektrikli şofben gücüne uygun), mutfakta ise en az üç bağımsız priz linyesi (bulaşık makinesi, elektrikli fırın ve elektrikli su ısıtıcısı gücüne uygun) olacaktır. Prizlerin kullanma amacı ve güçleri belirtilecek, kullanma amacı belli olmayan priz güçleri bir fazlı priz için en az 300 watt, üç fazlı priz için en az 600 watt kabul edilecektir.
•Ayrı linye çekilmesi gerekenler;
Çamaşır Makinesi : 2500W
Bulaşık Makinesi :2500W
Elektrikli Fırın/Ocak :2000 W

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular