ev için kompanzasyon yapılabilirmi??

Anladım Fahri Bey
evde bu cihazları takanlar ya da eve kondansatör bağlayanların akımı daha düşük ölçtüğünü söylemesi de bundan kaynaklanıyor o halde.
Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
gereksiz masraf olur.çünkü ewde reaktif güç harcayan kaç cihaz var ki zaten ???

ALDANMAYIN..

Bu cihazlar uydurmacadır.. saçmalıktır..

videolarda akımın düştüğünü görürsünüz.. evet akım düşüyor.. ama COSq da aynı oranda artıyor..

P=V.I.COSq ise V sabittir.. P nin cihazla alakalı olduğu ve çekilen gücün sabit olduğu aşikar..(100W la çalışıosa 100W çekecek!) V,P sabit ise I akımı azaldıkça COSq artacak.. herşey normal yani..

videolardaki I akımı azalıyor o zaman güç azalıyor mantığı yanlış.. COSq etkenini unutturuyorlar..

Evet arkadaşlar, cos q değerinde oynama yaparak akımı değiştiriyor bu cihazlar, yani cos q yi mümkün olduğu kadar 1.00 değerinde tutmaya çalışıyorlar, dolayısı ile de akımda düşme oluyor . Buraya kadar güzeeeeellll..

PEKİ benim sormak istediğim şu, evlerimizdeki sayaçlar voltaj sabit olduğuna göre (220-230v) tüketimi neye göre ölçüyorlar AKIM a göre değil mi ?. Temel anlamda Bir sayaçtan geçen akım miktarı tüketimi belirlemiyor mu...

O halde tasarruf cihazı yada kompanzasyon ile sayaçtan geçen akımı düşürmek(cihazların gücü aynı kalacak elbette 100w ise 100w enerji çekecek) tüketim bazında faturaya düşüş olarak yansımayacak mı. Bunu hep merak etmişimdir açıklarsanız minnettar kalırım ... saygılar...

evet bence mortus arkadaşımız iyi bir konuya değinmiş...önemli olan burda evde kullandığımız sayacın gücü nasıl hesapladığı...eğer direk ölçtüğü akımla gerilimi çarparak basit bi işlemle hesaplıyor ise bu cihazlar işe yarar....ama cosq değerini de hesaba katıyor ise o zaman çok işe yaramaz....çok ta yaramaz diyorum çünkü dolaylı yolla tasarruf sağlayabilir gene de...çünkü cihazların daha verimli çalışmasını sağlayarak bir tasarruf sağlayabilir çok az da olsa...
sayaçlrın çalışma prensibini bilen arkadaşlar var ise bence bu işte kilidi onlar çözecek :)

evet bence mortus arkadaşımız iyi bir konuya değinmiş...önemli olan burda evde kullandığımız sayacın gücü nasıl hesapladığı...eğer direk ölçtüğü akımla gerilimi çarparak basit bi işlemle hesaplıyor ise bu cihazlar işe yarar....ama cosq değerini de hesaba katıyor ise o zaman çok işe yaramaz....çok ta yaramaz diyorum çünkü dolaylı yolla tasarruf sağlayabilir gene de...çünkü cihazların daha verimli çalışmasını sağlayarak bir tasarruf sağlayabilir çok az da olsa...
sayaçlrın çalışma prensibini bilen arkadaşlar var ise bence bu işte kilidi onlar çözecek :)

Evlerde kullanılan sayaçlar sadece AKTİF kullanımı ölçerler. Reaktif akımlardan etkilenmezler. Sadece reaktif akımların çekilmesi esnasında oluşan hat kaypları ki evlerde son derece azdır. bu kayıplar aktif sayacın harcamasına eklenir.

sayın tossun2008 ;
reaktif akımların çekilmesi anındaki hat kayıpları aktif sayacın harcamasına eklenir dediniz yanlış anlamadıysam...eğer öyleyse az yada çok reaktif akımları da hesaba katıyor demek oluyor sizin dediğinize göre...yoksa nasıl bir hesap yöntemi kullanıyor da aktif tüketim üzerine ekliyor...

ev kompanzasyonu yapmaya gerek yoktur çünkü kompanzasyonun amacı endüktif enerjiyi sıfarlamaya çalışmaktır aktif enerjiye etkisi yoktur mane faz sayaçlarda sadece aktif enerji yazar bundan dolayı ev için kompanzasyon elk faturasına etkisi olmaz zaten

Aktif Güç açısından bir şey değişirmi ? Biraz inceleyelim :

Güç = amperxvoltxCosfi ise amperin düşmesi cosfi değeri büyümesiyle mümkün olduğuna göre cosfi değişimi örnek 0,25 büyümüşse Cosfi2=cosfi+0,25
Yeni durumda güç=amper2xvoltx(cosfi+0,25) olur ;;sayısal bir örnek verelim ;
1000watt = amperxvoltxcosfi1 cosfi1=0,5 ise voltaj=220 ise Çekilen amper=1000/0,5/220=9,09 amperdir.
Cosfi=0,90 olursa : 1000/0,9/220=5,05 amper olur.
Saygılarımla.

Şey bir önceki örnekte biraz daha ekleme yaparsak ; cosfi iyileştirmesiyle tasarruf yapılıp yapılmadığının tesbiti için sabit yük çeken bir cihaz da deneme yapılmalıdır derim.Yani devreye güç çekimini online ölçen bir sistem eklenerek test yapılmalıdır,diyorum.Teorimizin kesin isbatı için böyle bir deney seti hazırlanırsa sonuçlar hakkında yorum ozaman yapılabilir. saygılarımla .

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri