EV ELEKTİRİĞİ VE SİGORTA*KAR

erenter58

Üye
MERHABALAR ARKADAŞLAR
EVİMİZE 3 FAZ GELİYOR DÜN BUNU ÖĞRENDİM VE KAÇAK AKIM RÖLESİ ARIZALANMIŞ KAPATTIĞIMDA DAHİ LAMBALAR YANIYOR BENİM SORUM ŞU GELEN ELEKTRİKÇİ KAR GEREK YOK DEDİ TOPRAK HATTIN VAR DEDİ ÇARPILIRMIYIZ DEDİM YOOOK YOOK DEDİ GÜVENLE BU DOĞRU MUDUR BİRDE bizim ev trifaze ya prizlerdeki fazlarda 3 faz gücü mü oluyor hani derler ya sanayi elektriği öldürür ev elektriği genelde süründürür felan yani prizlerimizde 3 adet faz gücü mü var yani sistem nasıl oluşuyor evde kullandığımız 4 tane metal kasalı eşya var bunların gövdesinden çarpılınca ölüm riskimiz var mı ve kaçak nasıl oluşuyor cevaplarınınz için şimdiden teşekkür ederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ha birdesigorta hangi durumlarda atar yani herhangi bir akıma maruz kaldığımızda gövdeden veya kablodan (kar yoksa) sigorta atar mı veya üzerimizden bayağı akım geçtikten sonra mı akar ve son sorum beni şu korkutuyo tek fazlı dairelerin çoğunda kar yok ama trifazelerde var trifaze daha mı tehlikeli yani daha çok mu çarpılırız kusura bakmayın terimlerim pek iyi değil

Kaçak akımı devre dışı yapmanız çok tehlikeli olur.Eve gelen 3 faz,prizlere tek faz olarak dağıtılır.Pirizlerde
3 faz bulunmaz.Elektrikçinizi,aklı başında başka bir elektrikçi ile değiştirmeniz yararlı olur.

o elektrikci degil malesef bir elektrikci bulun

diğer sorularımı bilen var mı acaba bize gövdeden çok fazla akım gelirmi 3 faz birden yani monofazeye göre dahamı çok çarpılırız sonuçda köydeki çoğu evde kar yok aynı şekil düşünebilirmiyiz 1 veya 3 faz konusunda ayrıca sigorta bizi hiç korumaz mı

Sigorta sizi hiç korumaz !Atana kadar,siz dünya değiştirirsiniz.Kaçak akım korumayı bir an önce yaptırmayı düşünseniz iyi olur.3 faz olması nedeniyle,herhangibir durumda 2 faza maruz kalırsanız,daha büyük felaketle karşılaşırsınız.

tekfaz uc faz hepsi carpilirsaniz oldurur. ben carpildim olmedim bu sadece taktidiri ilahi refleks vs dir
makinalarin govdesi toprak hattina baglidir herhangi bir kacak oldugunda topraga akan akim kadin koruma tarafindan algilanir ve elektrigi keser. makinalarda govdeye kacak her zaman mumkundur insan yapisi bozulabilir su gelebilir darbe alabilir vs
kacak akim artik bir cok seyde zorunludur olmadigi yerleske kontrolden gecemez.

Bu konuyu daha öncede açmıştınız ve size kaçak akım koruma rölesinin nasıl bağlandığını gösterir bir resim çizmiştim. Konunun linki : https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/evdekİ-prİzler-ve-elektrİk-sÜpÜrgesİ.93881/page-2#post-576991
3 fazlı sistemlerde kakr da 3 fazlı olur. Evinize 3 faz gelmesi demek prizlerinize 3 faz gelmesi demek değildir. Prizlerinize yine tek faz gelir. Evinize gelen 3 faz paylaştırır. Örneğin bir faz sadece mutfaktaki prizlerinize, bir faz evinizin tüm aydınlatma sistemine, bir faz da mutfak haricindeki prizleri gidecek şekilde paylaştırılmış olabilir. Kaçak akım rölesinin olmaması ya da devreden çıkarılmış olması çok tehlikelidir. Sigorta cihazları korumak için, kaçak akım rölesi ise insanı korumak içindir. Allah korusun siz çarpılıyorken sigortanın umrunda bile olmaz ne zamanki sigorta üzerinden kendi değeri üzerinden fazla bir akım geçişi olur işte o zaman sigorta atar. Fakat kakr da durum böyle değildir. Çok küçük bir kaçak akım geçişinde dahi atarak insanı korur. Prizindeki toprak hattının görevi, metal gövdeli cihazlarda gövdeye herhangi bir sebeple kaçak olması durumunda bu kaçak akımı toprağa akıtmaktır. Elektrik akımı daima düşük dirençli yolu tercih eder. Metal gövdeye kaçak olması durumunda eğer siz gövdeye dokunursanız bu kaçak akımın çoğu toprak hattı üzerinden toprağa akarken çok küçük bir miktarda sizin üzerinizden akabilir. Yani çarpılma riskiniz yine vardır. Siz iyi bir elektrikçi arkadaş bulup kaçak akım koruma rölesini MUTLAKA taktırın ve bilmediğiniz işlere ( özelliklede hayati tehlikesi olan ) bulaşmayın.

anlaşıldı efendim en kısa sürede bu kar taktıracağım 3 gün sonra peki son bişi sorabilirmiyim cevaplarınızı çok özenle yazıyosunuz teşekkür ederim tek fazlı bir daire de kaçak var kar yok birde 3 fazlı bir dairede kaçak var kar yok 2 sindede aynı makine gövdeden aynı miktarda mı çarpılırız bunu çok merak ediyorum saygılar...

3 fazli bir villadaki bir camasir makinasinda carpildiniz
1 fazli bir dairedeki yine ayni camasir makinasinda carpildiniz

degisen bisey yok ikiside ayni
makina ayni kacak ayni

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular