Eski Bosch Buzdolabı Soğutmuyor

alperuzi

Üye
Selam,

1980'lerden kalma eski küçük, çift kapılı, nofrost bir Bosch buzdolabım var, Almanyadan gelme.

Çok uzun bir süre kullanılmamış.

Şu anda çalışıyor ama soğutması iyi değil. 2. kademeye getirdiğimde 1 saatte 50-55 dakika çalışıyor, 5-10 dakika duruyor motoru.

3. kademe ve üstünde hiç durmuyor.

Alt tarafın derecesi de muhtemelen 10-12 ler civarındadır (tam ölçmedim ama arkadaşın dolabından içtiğim su ile karşılaştırıyorum :D).

Üzerindeki etikette 0.160kg R12 gazı kullanılıyor yazılmış. Eski tip gaz yani. Çalışma sırasında arkadaki kondenser baya ısınıyor, alt tarafı elle tutulamayacak kadar ısınıyor, hatta yangın tehlikesi olmasından çekiniyorum. Bir tane vantilatör bile koydum oraya ara sıra açıyorum, soğuyor.

Bir tane servis çağırdım, şöyle bir baktılar ama sorun yok deyip 40 lira alıp gittiler :mad:

Şu anda kullanıyorum, yaklaşık 100W civarı elektrik çekiyor (sürekli). Tamir ettirmeye değer mi yoksa değiştireyim mi? Kozmetik olarak veya temizlik olarak baya iyi durumda.

edit:

Bu arada kapak contaları falan çok iyi durumda, kapaklar tam kapanıyor.

Son düzenleme:
Selam,

1980'lerden kalma eski küçük, çift kapılı, nofrost bir Bosch buzdolabım var, Almanyadan gelme.

Çok uzun bir süre kullanılmamış.

Şu anda çalışıyor ama soğutması iyi değil. 2. kademeye getirdiğimde 1 saatte 50-55 dakika çalışıyor, 5-10 dakika duruyor motoru.

3. kademe ve üstünde hiç durmuyor.

Alt tarafın derecesi de muhtemelen 10-12 ler civarındadır (tam ölçmedim ama arkadaşın dolabından içtiğim su ile karşılaştırıyorum :D).

Üzerindeki etikette 0.160kg R12 gazı kullanılıyor yazılmış. Eski tip gaz yani. Çalışma sırasında arkadaki kondenser baya ısınıyor, alt tarafı elle tutulamayacak kadar ısınıyor, hatta yangın tehlikesi olmasından çekiniyorum. Bir tane vantilatör bile koydum oraya ara sıra açıyorum, soğuyor.

Bir tane servis çağırdım, şöyle bir baktılar ama sorun yok deyip 40 lira alıp gittiler :mad:

Şu anda kullanıyorum, yaklaşık 100W civarı elektrik çekiyor (sürekli). Tamir ettirmeye değer mi yoksa değiştireyim mi? Kozmetik olarak veya temizlik olarak baya iyi durumda.

edit:

Bu arada kapak contaları falan çok iyi durumda, kapaklar tam kapanıyor.

merhaba ilk okurken devamli calisiyor demissiniz termostatı bozuktur diye gecirdim icimden servis bisey yok demiş gazdan dolayı az sogutuyo olabilir. gazi degistirme ( gaz türünü) uygun olurmu bilemiyorum ama degistirilemiyorsa eski modelmis zaten dolabı degistirebilirsin diye düşünüyorum

Sürekli çalışıyor ama buzluk tarafında karlanma veya alt tarafta donma gibi sorunlar yok. Buzluk tarafı sıfırın altına iniyor, çünkü buz yapabiliyorum. Ama mesela dondurma koyunca eriyor, yani -18 civarına da inemiyor.

Servise gazla ilgili bir sorundur dedim ama aldığım cevap "bunlar kapalı sistem, gazı zaten elleyemeyiz" gibi birşeylerdi... Muhtemelen uğraşmak istemediler.

Sürekli çalışıyor ama buzluk tarafında karlanma veya alt tarafta donma gibi sorunlar yok. Buzluk tarafı sıfırın altına iniyor, çünkü buz yapabiliyorum. Ama mesela dondurma koyunca eriyor, yani -18 civarına da inemiyor.

Servise gazla ilgili bir sorundur dedim ama aldığım cevap "bunlar kapalı sistem, gazı zaten elleyemeyiz" gibi birşeylerdi... Muhtemelen uğraşmak istemediler.
evet kapali sistem ama arka tarafinda bakir boru kaynak yapilarak kapatilmakta gerektiginde ise acilip gazi uygun basinca ayarlanabilir.

dolabın iç fanı çalışıyor mu?

gaz yeteri kadar olabilir ama motor basınçtan düşmüş ise eskisi gibi basınçlı basamaz gazı o da yeteri kadar soğutmamaya sebep olur..

ayrıca üst tarafta bulunan soğutma peteği gözle kontrol edilebilir komple buzluyor mu yoksa yarıya kadar mı buzluyor?

kısacası 30 yıllık dolapta motorda sıkıntı varsa zaten uğraşmaya değmez..

İç fanı çalışmıyor, çünkü öyle birşey yok :) iç tarafta soğutma peteği var boylu boyunca giden, bir de üst tarafta var. İkisi de hafif buzlanıyor, alt taraftakinin sadece üst bölümü buzlanıyor.

Uğraşmaktan vaz geçtim gibi, Teknosa'da bir tane benzer derinlikte AEG dolap gördüm, hem de A++ imiş, fiyatı da fena değil, onu alacağım galiba.

Merhaba arkadaşlar bizim buz dolabımızın alt bölümü çalışmıyor markası bosch ve nofrost ne yapabiliriz

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri