Entes RG12C Raktif röle sorunu

ayildiz

Üye
40-60 Amperlik bir yük olan pastanede mevcut olan rg12c reaktif röle sistem tam yükte çalışırken sorunsuz görev yapıyor reaktif % 5-10 arası cap. % 4-8 arasında seyrediyor.Büyük güçler devraden çıktığı zaman röle devrede olmaması gereken grupları bırakmıyor ve dolayısıyla cap. reaktife giriyor. O durumda iken rölenin sigortasını kapatıp tekrar açtığım zaman röle normal çalışmasına devam ediyor. Acaba sorun nerede olabilir. tercübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. tşk.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Entes RG3 12C Rölede en ideal COS İnd. ve COS Cap oranları kaç olmalıdır? sistemde cos ind:0.999ş cos cap:0.990 ayarlı durumda ama bir türlü oranlar tutmuyor. Hem reaktif hemde cap. ceza sınırlarını geçiyor.Röle ayarlarında nasıl bir sıkıntı olabilir

cap: 0,990 tutarak kompanzasyonu kapasitif bölgeye kaydırmış oluyorsunuz. cap 0,990 demek tan 0,1425 demek yani ,25 oranında kapasitif demektir.
cosfi değerini ind hanesinden 1,00 ayarladığınızda halen işletme sayacında indüktif değer görüyorsanız eğer (gerekli kademe düzenlemeleri yapıldığı ve herhangi bir dengesiz yük durumu olmadığı halde) cap hanesine gelip değeri 1,00'ın altına düşürmelisiniz.
cap hanesi genelde OG ölçümün olduğu işletmelerde trafo sabit kondansatöründen kurtulmak için kullanılır.
İdeal oranlar 1,00 da bırakılmalıdır.

Röle, düşük yükte gerekli müdahaleyi yapamıyorsa ya kademelerde yüke uyumsuzluk vardır ya da röle arızalıdır. Sizin orda her iki ihtimalde var. Kademeler tam yüke göre ayarlıdır doğal olarak. Düşük/dengesiz yükte sorun çıkarır. Kondansatör kademelerini çeşitlendirmek çözüm olabilir.
Düşük yük durumunda röle üzerinden reaktif güç akışını izleyerek, o andaki gerekli kondansatör güçlerini görebilirsiniz: Aşağı ok tuşuna VAr ledi yanana kadar basın. Her üç satırda görünen değerler, o fazlardan geçen indüktif veya kapasitif güçlerdir. Rakamların en sağında nokta ledi yanıp sönüyorsa o fazdaki gücün kapasitif olduğunu gösterir. Nokta yanıp sönmüyorsa eğer indüktif güçtür. İndüktif güç kadar kondansatör devreye girmelidir. Kapasitif güç kadar kondandansatör fazla gelmektedir.

sn ayyildiz,
sistem tam yükte çalışırken muhtemelen bütün kademeler devrede oluyor ve röle kondansatör bırakmıyor yük azaldığında röle bunu algılıyor (ekranda değerlerin önünde-işareti olur)kademeleri devreden çıkarmak istiyor t off süresi uzun olduğu için çıkaramıyor olabilir.
t off süresini 3sn yapabilrsiniz

sn. genç arkadaş röle ayarlarını önerdiğiniz gibi yaptım ve sistem istediğim gibi çalışmaya başladı.

Katkılarınızdan dolayı teşekürler. Arkadaşlar ben bu rölenin Var ledine gelinerek görmüş olduğumuz değerleri tam olarak çözemedim. Baktığım zaman 3 haneli yüksek değerler görüyorum. Bu değerleri nasıl okumalıyım? bunlar sistemin toplam gücünü mü yoksa sistemin ihtiyacı olan kondansatör gücünü mü gösteriyor. Ayrıca bütün grupları devreden çıkartıp sadece röle devrede iken Var ledi üzerine gelerek okuduğumuz değerler bize sistemin ihtiyacı olan değerleri mi verir? Bu konuda biraz açıklayıcı bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar ben bu rölenin Var ledine gelinerek görmüş olduğumuz değerleri tam olarak çözemedim. Baktığım zaman 3 haneli yüksek değerler görüyorum. Bu değerleri nasıl okumalıyım? bunlar sistemin toplam gücünü mü yoksa sistemin ihtiyacı olan kondansatör gücünü mü gösteriyor. Ayrıca bütün grupları devreden çıkartıp sadece röle devrede iken Var ledi üzerine gelerek okuduğumuz değerler bize sistemin ihtiyacı olan değerleri mi verir? Bu konuda biraz açıklayıcı bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekürler.

Aşağıda verdiğim linkten rölenizin kullanma kılavuzunu indirip okumanızı tavsiye ederim. Sorunuzun cevabı sf27'de anlık değerlerin görüntülenmesi konu başlığı altında belirtilmekte.
ENTES / Reaktif Güç Kontrol Röleleri / RG3-12C

sn. genç arkadaş röle ayarlarını önerdiğiniz gibi yaptım ve sistem istediğim gibi çalışmaya başladı.

Katkılarınızdan dolayı teşekürler. Arkadaşlar ben bu rölenin Var ledine gelinerek görmüş olduğumuz değerleri tam olarak çözemedim. Baktığım zaman 3 haneli yüksek değerler görüyorum. Bu değerleri nasıl okumalıyım? bunlar sistemin toplam gücünü mü yoksa sistemin ihtiyacı olan kondansatör gücünü mü gösteriyor. Ayrıca bütün grupları devreden çıkartıp sadece röle devrede iken Var ledi üzerine gelerek okuduğumuz değerler bize sistemin ihtiyacı olan değerleri mi verir? Bu konuda biraz açıklayıcı bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekürler.

Rica ederim.
Sn. scorpion eyes'ın da dediği gibi kullanım kılavuzunu inceleyin. Ben genede kısa bilgiler vereyim:
cosfi ekranında iken değerin önünde eksi (-) işareti varsa o fazdaki güç akışı kapasitif yöndedir. Herhangibir değer yoksa indüktif yöndedir.
VAr ekranında iken üç satırda gördüğünüz değerler her faz için ayrı ayrıdır. Bütün kademeler devre dışı bırakıldığında, ekranda gördüğünüz dererler, işletmenin o anki ihtiyaç duğduğu değerlerdir.
Satırların başında k ışığı yanıyorsa okuduğunuz değer "kilo" cinsinden, M ışığı yanıyorsa "mega" cinsindendir (kiloVAr - kVAr, megaVAr - MVAr). k veya M ledi yanmıyorsa ekrandaki değerler VAr cinsindendir.

Satırların sonunda (ok işaretinin tam ucunda) küçük bir nokta yanıp sönüyorsa eğer, o fazdan akan reaktif gücün kapasitif olduğunu, nokta yanıp sönmüyorsa reaktif gücün indüktif olduğunu gösterir.

Kondansatörler devrede iken VAr menüsüne gelip baktığınızda işletmenin o anki güç akışını analiz edebilirsiniz. İşletmenin genel gidişatı hep aynı (sık girip çıkan, fazlar arasında kayan, aşırı düşük yük... yok) ise gördüğünüz değerlere göre kademe revizyonuna gitmek en kısa yoldan çözümdür.

Her üç fazdada da indüktif güç akarken ekrandaki satırlarda:
L1, 4kVAR
L2, 3,5kVAr
L3, 5 kVAr
gibi değerler okuyorsanız, sisteme 1 ader 10kVAr trifaze kondansatör bağladığınızda L1 fazının kalan ihtiyacı 10/3=3,33
4-3,33=0,67kVAr (670VAr) monofaze kondansatördür
L2 fazının kalan ihtiyacı 10/3=3,33
3,5-3,33=0,17kVAr (170VAr) monofaze kondansatördür
L3 fazının kalan ihtiyacı 10/3=3,33
5-3,33=1,67kVAr monofaze kondansatördür

Kademeler devrede olmadığı halde fazlardan birisinden (veya birkaçından) kapasitif güç akıyorsa, çeşitli çözümlere gidilir. Ona da o zaman bakarız:
Kapasitif monofaze yükler ile indüktif monofaze yüklerin yeteri kadarı mümkün olduğu kadar aynı fazlara bağlanır.
İşletmeye şönt reaktör bağlanır (Bu röle ile otomatik kademe şeklinde olmaz ama.)

İş röleyi iyi analiz etmede bitiyor aslında (Akım trafolarının sağlam ve üçününde eşit değerlerde, röle akım trafo oranının doğru olarak girildiği varsayılmıştır)

Rölede VAr menüsü olmasaydı eğer, W menüsündeki okuduğumuz aktif güçler ile, cosfi menüsünde okuduğumuz değeri tanfi'ye çevirerek matematiksel olarak hesap yapardık. W menüsü de olmasaydı, V I cosfi menüleri ile (cosfi'yi sinfi'ye çevirip) hesap yoluna giderdik.

Kompanzasyonun temeli iyi analiz ve biraz da trigonometridir sadece...

Sn. Genç arkadaş o değerli bilgileriniz çok faydalı ve de amaca yönelik oldu. Çok teşekürler eder meslek hayatınızda başarılar dilerim.

cap: 0,990 tutarak kompanzasyonu kapasitif bölgeye kaydırmış oluyorsunuz. cap 0,990 demek tan 0,1425 demek yani ,25 oranında kapasitif demektir.
cosfi değerini ind hanesinden 1,00 ayarladığınızda halen işletme sayacında indüktif değer görüyorsanız eğer (gerekli kademe düzenlemeleri yapıldığı ve herhangi bir dengesiz yük durumu olmadığı halde) cap hanesine gelip değeri 1,00'ın altına düşürmelisiniz.
cap hanesi genelde OG ölçümün olduğu işletmelerde trafo sabit kondansatöründen kurtulmak için kullanılır.
İdeal oranlar 1,00 da bırakılmalıdır.

Röle, düşük yükte gerekli müdahaleyi yapamıyorsa ya kademelerde yüke uyumsuzluk vardır ya da röle arızalıdır. Sizin orda her iki ihtimalde var. Kademeler tam yüke göre ayarlıdır doğal olarak. Düşük/dengesiz yükte sorun çıkarır. Kondansatör kademelerini çeşitlendirmek çözüm olabilir.
Düşük yük durumunda röle üzerinden reaktif güç akışını izleyerek, o andaki gerekli kondansatör güçlerini görebilirsiniz: Aşağı ok tuşuna VAr ledi yanana kadar basın. Her üç satırda görünen değerler, o fazlardan geçen indüktif veya kapasitif güçlerdir. Rakamların en sağında nokta ledi yanıp sönüyorsa o fazdaki gücün kapasitif olduğunu gösterir. Nokta yanıp sönmüyorsa eğer indüktif güçtür. İndüktif güç kadar kondansatör devreye girmelidir. Kapasitif güç kadar kondandansatör fazla gelmektedir.

%14 kapasitif gelen %12 indüktif gelen atölye panosunun entes röle ayarlarını değiştirdim.. 0.990 yaptım hem indüktif hem reaktif olanı. kapasitif yükselecek anladığım kadarıyla.. offffffff

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri