enkoderi tako gibi çalıştırma

Raichu

Üye
slm arkadaşlar şu anda üzerinde çalıştığım makinenin hız senkronizasyonu için ekleneceği makinanın çıkış silindirinde enkoder ile hız referansı almak istiyorum
bu çift fazlı(a b )500 puls bir enkoder. Plc ise s7 200.

hsc ile birlikte nasıl bir program yaparsam bu enkoder pulsleri ile silindirin devrini anlık olarak görebilirim. Yani pulsler sürekli artıyor ben hco da sabit bir değer görmek istiyorm tako gibi
fikri olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim

teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
birim zamandaki pulse leri hesapla örneğin 1 saniyelik bir timer ile sonucu 60 ile çarp ortalama dakikada gelecek pulseri hesaplamış olursun işlemin ardından hscyi sıfırla tekrar saysın yahi her saniyede bu işlemi tekrarla.

Tako gibi kullanmaya gelince takoyu çalışabileceği son devirde çalıştır ve 1 saniyede gelen pals sayısını yakala ve plc nin plcnin çıkış wördüne 65535 bas bu sana 10v çıkış verecektir. pals sayısı ile AOutput arasında bir orantı kur. Program üzerinde anlatamadım fakat basit bir şekilde mantığını anlatmaya çalıştım.

dediklerinden şöyle bir program çıkardım ve sonuç aldım arkadaşım

LD SM0.0
LPS
TON T38, +100
AW= T38, +8
MOVD HC0, VD100
LRD
AW= T38, +9
CALL HSC_INIT
LPP
AW> T38, +9
R T38, 1