Enkoder Pozisyon Kaybı Sorunu

eem_murat

Üye
Merhaba,
Şafta bağlı referans hız aldığım artımsal bir enkoder kullanıyorum ve bir homing sensorü ile homing yaptırıyorum. Elektrikler gidinice ilk startta referans hızı bu enkoderden alan aplikasyonların fazı kayıyor.
Neden olduğu konusunda pek birşey bulamadım yardım edersiniz sevinirm

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Enkoderin Z sıfır pulse ile referans yaptığı sensörün konumu birbirine çok yakınsa(tabi bu gözle görülemez) referanslamalarda sorun çıkabiliyor, homing sensörünün algıladığı kamın konumunu biraz değiştirip tekrar deneyin sorun bunla alakalıysa çözüm olabilir.

Enkoderin Z sıfır pulse ile referans yaptığı sensörün konumu birbirine çok yakınsa(tabi bu gözle görülemez) referanslamalarda sorun çıkabiliyor, homing sensörünün algıladığı kamın konumunu biraz değiştirip tekrar deneyin sorun bunla alakalıysa çözüm olabilir.

Teşekkür ederim,evet aslında iki benzer makinamız var ve ikiside bu sorunu yaşıyor maalesef ve ikisindede sensor pozisyonları farklı, bana sanki dürücü parametreleri ile ilgili gibi geliyor. masterdrive mc plus kullanıyorum.

elektrik gidince mekaniksel bir kayma yaptığı için durana kadar gittiği kısmı algılayamadığından böyl bir sorun olabılır. bazı suruculerde elektrık kesinti koruması vardır. belkı bır cozum olabılır.

aslında mekanik kaymayı takip etmiştim ve yoktu. Daha sonra her durumda sürücünün elektriğini kesmeyecek şekilde UPS bağladık.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri