Enerji kablolarında damar renkleri

uygulanmalı bencede emeğinize sağlık...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. İşime yaradı eve gelen usta toprak hattı hariç herşeye mavi kablo çekmiş sayenizde hepsini yenileriyle değiştirdim

İzmirde yaşanlara benzer bi durum bizimde basımıza geldi.İlçede enerji nakil hatları tedas tarafından yer altına alınıyor ve bu sırada dagıtım şirketi ev sahibine bina baglantısını kendısının yaptırmasını gerektiğini ve elektrikçi cagırmasını soyluyor.gelen elektrikçiyede şebekede notrun mavi olduğunu bildiyor.daha sonra gelen elektrikçi bınada (bina 2000 yılında yapılmış) kontrollerı yapmadan baglantıyı yapıyor oysa bınada notr sıyah renkmış ve dairelerden bir tanesine iki faz gittiği için ev sahibinin kombisini yanıyor.bu durumda baglantı kimin sorumlulugunda tedasınsa bunu hangi yonetmeliğe dayandırarak kanıtlayabılırım.

İzmirde yaşanlara benzer bi durum bizimde basımıza geldi.İlçede enerji nakil hatları tedas tarafından yer altına alınıyor ve bu sırada dagıtım şirketi ev sahibine bina baglantısını kendısının yaptırmasını gerektiğini ve elektrikçi cagırmasını soyluyor.gelen elektrikçiyede şebekede notrun mavi olduğunu bildiyor.daha sonra gelen elektrikçi bınada (bina 2000 yılında yapılmış) kontrollerı yapmadan baglantıyı yapıyor oysa bınada notr sıyah renkmış ve dairelerden bir tanesine iki faz gittiği için ev sahibinin kombisini yanıyor.bu durumda baglantı kimin sorumlulugunda tedasınsa bunu hangi yonetmeliğe dayandırarak kanıtlayabılırım.
hem tedaş hem de elektrikçi suçlu. bu ülkede kablo renklerine uyulmadıgı aşıkar.iyice kontrol yapıp öyle işini yapmalıydı...

Arkadaşlar merhaba
Ben bu foruma yeni katıldım ve nçizane bi sorum olacak. Bi elektrik mühendisi abimiz bana şunu söledi. hangi kesitte kablo kullanırsan kullan nötr için kullandığın kablo diğerlerinin kesiti toplamı kadar kullanman gerek demişti. Yani 3x25/16 denildiğinde 3faz nötr olarakta 16lık kablo kullanılır diye biliyordum ben.Ama yanlışmış, fazlara 25lik kablo kullandıysam nötürede 25lik kablo kullanmam gerekiyomuş. Bugüne kadar herkes 1. yöntemi kullanıyordu.Acaba hangisi doğru? hangisi yanlış? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Teşekkür ederim.

Arkadaşlar merhaba
Ben bu foruma yeni katıldım ve nçizane bi sorum olacak. Bi elektrik mühendisi abimiz bana şunu söledi. hangi kesitte kablo kullanırsan kullan nötr için kullandığın kablo diğerlerinin kesiti toplamı kadar kullanman gerek demişti. Yani 3x25/16 denildiğinde 3faz nötr olarakta 16lık kablo kullanılır diye biliyordum ben.Ama yanlışmış, fazlara 25lik kablo kullandıysam nötürede 25lik kablo kullanmam gerekiyomuş. Bugüne kadar herkes 1. yöntemi kullanıyordu.Acaba hangisi doğru? hangisi yanlış? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Teşekkür ederim.

Birinci yöntem alışılmış bir uygulamadır.Genellikle de sorun çıkarmaz.
Kablo faz dengesizliği fazla,3, harmonik üreten alıcıların olduğu bir alıcı sistemi besliyorsa nötr ince gelebilir.
Bu durumda nötr hattının faz kablosuyla aynı kesitte olması uygun olur.

İyi Günler Arkadaşlar;

Ben Bir Kablo Üreticisiyim ve sizlerle bende damar renkleri hakkında bazı bilgiler paylaşmak istedim;

Öncelikle belirtmek isterim ki TS 6429 standardı iptal oldu yerine Geçen standart: TS 60445

Ekteki Dosyada Uluslar arası geçerli renk kodlarını görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Damar Renkleri.pdf
    513.9 KB · Görüntüleme: 183

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular