Endüktans Hesabı

speedy1989

Üye
Merhabalar;
Elimde Güç Akım Gerilim ve Cos fi ve direnç değerlerim var ama endüktansını bulamıyorum.
Değerler ;
Güç = 23,5 W
Gerilim = 220V
Akım = 0,178 A
Cos fi = 0,6
Sargı Direnci = 180,8 Ohm

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ohmik direnç ile endüktif direnç'in vektörel toplamı Empedansı verir. Empedans ile ohmik direnç arasındaki açı fi=Arccosfi açısıdır.
Cosfi=0,6 ise Arcosfi'den fi açısı 53,13 derecedir.
Dik üçgenden çıkan formüller; (R:Ohmik Direnç,XL:Endüktif Reaktans, Z:Empedans, L:Endüktans)
Cosfi=R/Z
Sinfi=XL/Z
Tanfi=XL/R

Tan53,13=1,33
XL=1,33x180,8
XL=240,464 ohm çıkar.

XL=2x3,14xfxL
240,464=314,159xL
L=0,765 Henry

Fakat güç hesabı üzerinden gidersek formül birbirini tutmuyor yani akım çok küçük. Hesabı şu şekilde yaparsak;
Z=V/I ==> Z=220/0.178 =1235 ohm
Z=KÖK(r^2+Xl^2)
bu durumda
xl=1221ohm
xl=2*pi*f dersek
l=3,88 H çıkar.
Yani çözümlerin hangisi doğru.

Fakat güç hesabı üzerinden gidersek formül birbirini tutmuyor yani akım çok küçük. Hesabı şu şekilde yaparsak;
Z=V/I ==> Z=220/0.178 =1235 ohm
Z=KÖK(r^2+Xl^2)
bu durumda
xl=1221ohm
xl=2*pi*f dersek
l=3,88 H çıkar.
Yani çözümlerin hangisi doğru.

Z=v/i diyorsun yanlis. Cosfi degeride var. Motorun esdeger devresi cikartilacaksa daha kapsamli hesaplama dogru sonuc verir.

R+XL formundaki bir devrede, ölçü aleti ile ölçülen direnç ohmik direnç değeridir bu ölçümde ortam ve sargı sıcaklığı faktörleri önem arz eder. Endüktif reaktans dolayısıyla empedansı belirleyen faktör akım ile gerilim arasındaki açıdır. Açı yüklenme oranına göre değişir etiketteki cosfi değeri nominal yükteki durumdur. Sıcaklıkla ohmik direnç değişimini göz ardı edersek yani sargı ohmik direncini sabit kabul edersek tek değişken fi açısıdır.
Akım gerilim üzerinden hesap imajiner (karmaşık sayılar) ile yapılmalı.(faz açısı hesaba katılmalı.)

Sayin @YaşlıUzman ustanin yazdiklarina ufak bir ilave. Sicaklik nasilki sargi direncini etkiliyor, birbaska etkileyen hususta skin effect olayidir. Olculen omik direncin 1,2 ila 1,5 kati alinarak etkin direnc hesaplamalarda kullanilmalidir.

Evet hesaplamalarda hangi değişkenlerin referans alındığı hangi bilinmeyenlerin arandığı önemlidir, histeresiz etkisi, fukolt kayıpları v.s. bir çok ince detayla karşılaşmak mümkün. Teoride bazı kabuller yapılmaz ise hesaplamalar işin içinden çıkılamaz boyutlara ulaşır, teori ile pratik arasındaki farklarda bunlardır.

Son düzenleme:
@YaşlıUzman hocam bilgiler için teşekkür ederim. Cos fi değerini etiket üzerinden değil direk ölçü aleti ile motor çaışırken aldım zaten ama yinede bu kadar büyük bir farkın çıkıyor olması bana biraz saçma geldi. Direk güçler üzerinden gitsek bu kez sonuç daha da farklı çıkacak.

Reaktif Güç = Q = V*I*sinfi =31,328 VAr
Q=XL*I^2 ise
L= 3.1489 H çıkıyor. Yani bu sonuçlar neden bu kadar saçma ölçü aletinde mi problem var diye merak etmeye başladım artık. Değerli cevaplarınız için teşekkürler.

Bu arada bilginiz var mı bilmiyorum ama motor gölge kutuplu fırın fan motoru. Bu motor için hangi değer daha uygun.

Gerilim,akım ve cosfi ölçümlerini yaptığınız cihaz true rms özellikli olması gerekir.

• Beğen
Tepkiler: UEE

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri