Encodersiz uzunluk ölçümü mümkün mü?

Bu iş metraj encoderi kullanmadan yapılır mı?

• Evet yapılır.

Oy: 2 100.0%
  • Hayır mümkün değil.

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    2

cevat73

Üye
Arkadaşlar bir uygulamada kullanmak üzere encoder kullanmadan uzunluk ölçümü yapmak istiyorum.Piyasada bu işi yapabilen herhangi bir sensör mevcut mu ? Varsa eğer bizi aydınlatmanızı rica ediyorum.

(Uygulama tam olarak ilerleyen malzemenin uzunluğunu ölçecek ama bu işi metraj encoderi kullanmadan yapmak istiyorum)

Son düzenleme:
Lineer cetvel kullanarak da yapabilirsin encoder kullanmadan. Opkon bu konuda biraz daha iyidir. Bize bir problem çıkarmadı şimdiye kadar

Lineer cetvel kullanarak da yapabilirsin encoder kullanmadan. Opkon bu konuda biraz daha iyidir. Bize bir problem çıkarmadı şimdiye kadar

Lineer cetveli biliyorum .Hatta kullandığımız uygulamalarımızda var fakat bunu yapabilen bir sensör olduğunu duydum bir meslektaşımdan.Fakat bu bilginin doğruluğundan şüphe duyduğum için bu konuyu açtım..

Uzunluk Ölçer sistemi lazerler ile mümkün.
Bunu sağlayabilecek firmalar var, benim kullandığım sistemin kurucusu Kurschat adında bir firma, google'dan bulabilirsin.

Teknik olarak nasıl bir ölçüm olacağını daha da açıklayabilirsen belki başka şekilde de çözebiliriz.

konveyör üzerinde alüminyum kütük var.Bu kütüğün boyunu biz istediğimiz uzunlukta kesmek istiyoruz sadece lazer türü bişeyle ölçüm yapması ve bunu operatör panelinde görebilmemiz yeterli bizim için

konveyörün ilerleme hızı sabit değişken değil ise sıradan bir kapasitif ya da fotosel tarzında (malzemenizin ve ortamın durumuna uygun) sensör kullanarak süre/ilerleme hızı ile hesap yaptırabilirsiniz.

X=V.t formülünden yola çıkarsak; X=Ölçmek istediğiniz uzunluk V=Konveyör Hızı t=Geçen Zaman

X ve V parametreleri kolay (V bilgisini konveyör motorunun sürücüsünden alabilirsin) , t zamanını ölçmek önemli olan şey. Onun için de şu tip bişey yapılabilir; Konveyör üzerine bir adet proximity switch yerleştirin ve altta reflektöre baksın bu switch, malzeme konveyör üzerinden geçerken bu switch ile reflektörün bağlantısını iptal edeceğinden dolayı switchin bu kontağını Timer ile saydırıp istediğiniz zamanı da elde edebilirsiniz.

Ufak bir PLC diyagramı ile de X=V.t formülüne göre uzunluk hesabı yapıp HMI sistemine gönderebilirsiniz.

Lineer cetveli biliyorum .Hatta kullandığımız uygulamalarımızda var fakat bunu yapabilen bir sensör olduğunu duydum bir meslektaşımdan.Fakat bu bilginin doğruluğundan şüphe duyduğum için bu konuyu açtım..
Doğrudur olabilir ben daha önce hic duymadım yada ihtiyaç olmadığı için arastirmadim. Senin sayende bizde öğrenmiş olacaz bilen biri çıkarsa.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri