Encoder Baglantısı

musakk

Üye
arkadaşlar elımde hohner marka bır encoder var bu encoderin ustunde A B (A üssü B üssü 0 ve 0 üssü olarak tanımlanmış çıkışlar var anladıgım kadarıyla bu ınceremental bir encoder olmalı encoderın besleme verip plc nın ınput girişlerıne 0.0 A 0.1 B 0.2 A(üssü) 0.3 B(üssü) 0.4 0 0.5 (0 üssü) şeklınde bagladım encoderi çevırınce ınputlar yanıp sönüyor ben bu encoderi kullanarak bir motorun ıleri ve geri hareketini saydırarmak istiyorum omron plcde hangi komutu kullanarak yapabılırım.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
sevgili musak ..

sen özelden yazmışsın ama ben buradan cevap vereyim..hemde paylaşmış olurz.
anladığım kadarıyla sen line driver bir encoder kullanmışsın.ama omron plc lerde (cqm1-h) serilerinde line driver encoder girişi yoktur.sadece open kollektör kullanabilirisin.yani A-B-Z fazlarını kullanabilirisin.elindeki encoder lerin sadece A B Z lerini plc ye bağlarsan olabiliri yani değillerini kullanma.fakat çoğunlukla line driver encoderler 5 vdc olur .omron plc lerde encoder girişi 24vdc.dir.
gelelim bağlantıya ..sen cqm1-h serisinde encoder uçlarını 0.1.2 ye bağlarsan okuma yapamazsın 4-5-6 olması lazım yani 4=A 5=B 6=Z şeklinde olmalıdır.
1.2.3 nolu girişler sadece cpm1 a veya cpm2a serilerinde kullanılır.adres doğru ama 230 ve 231 nolu adresler h.s.c adresleridir.
252.00 biti ile encoder değerini sıfırlarsın..
aklıma gelenler şimdilik bu kadar..

takılırsan yaz.
kolay gelsin

sevgili musak ..

sen özelden yazmışsın ama ben buradan cevap vereyim..hemde paylaşmış olurz.
anladığım kadarıyla sen line driver bir encoder kullanmışsın.ama omron plc lerde (cqm1-h) serilerinde line driver encoder girişi yoktur.sadece open kollektör kullanabilirisin.yani A-B-Z fazlarını kullanabilirisin.elindeki encoder lerin sadece A B Z lerini plc ye bağlarsan olabiliri yani değillerini kullanma.fakat çoğunlukla line driver encoderler 5 vdc olur .omron plc lerde encoder girişi 24vdc.dir.
gelelim bağlantıya ..sen cqm1-h serisinde encoder uçlarını 0.1.2 ye bağlarsan okuma yapamazsın 4-5-6 olması lazım yani 4=A 5=B 6=Z şeklinde olmalıdır.
1.2.3 nolu girişler sadece cpm1 a veya cpm2a serilerinde kullanılır.adres doğru ama 230 ve 231 nolu adresler h.s.c adresleridir.
252.00 biti ile encoder değerini sıfırlarsın..
aklıma gelenler şimdilik bu kadar..

takılırsan yaz.
kolay gelsin

battal kardeşim ır232 de degeri okudum ancak 252.00 bitini 1 yaptım ır232 deki deger degişmiyor. sana zahmet olmazsa kısa bır örnrk uygulama gönderirmisin

herşey için teşekkürler SAYGILARIMLA....

slm arkadaşlar ben bir encoderi s7 200 baglantı yapmak istiyorum bunu nasıl baglayabilirim ve modülü ne secmeli programını nasıl yazabilirim şemalı bir şekilde anlatabilirseniz sevinirim şimdiden teşekürler

merhaba.öncelikle encoderin özellikleri neler.line driver,totem pole.bağlantıyı hallettikten sonra tools ınstructıon wizard bölümüne giriniz.oradan hsc yi seçip programlayacaksınız.tabi burada encoderin tipi sayma yönü buradan seçilir.programda hc0 encoderin değeridir.istediğiniz işlemi yapabilirsiniz

Ekli dosyalar

• s7200 encoder.jpg
    s7200 encoder.jpg
    93.7 KB · Görüntüleme: 218
Arkadaşlar öncelikle merhaba bir sorum olacaktı bu resimlerde görünen motor var elimde. 6 adet kablo çıkıyor şimdi ben bunu bir potansiyometre misali kullanmak istiyorum. Oyun için simülasyon seti yapıyorum. Döndüğü kadar oyunda da direksiyon dönecek şimdi benim bunun çıkışlarını nasıl bağlayacağım hakkında bir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz ?
3qaRl9.jpg

AkqYNq.jpg

Q7lgGv.jpg

Bu videodan esinlendim lütfen yardımcı olur musunuz? Oluru var mı bu işin :)

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri