EMO'dan yeni mezun maaşı

EMO yaptığı araştırma ile 2012 yılında yeni mezunun alması gereken maaşı açıklamış. "Sözü piyasa da geçiyor mu?" derseniz bilemeyeceğim. Buyrun bakınız. Ama şunu söylemek isterim ki biz yeni mezunlar olarak bunun altına çalışmamak için 1 aydır kendimizi kasıyoruz çok iş teklifi var ama kabul etmiyoruz. Umarım sizde piyasayı(MARMARA BÖLG.) düşürmemek adına bu fiyatın altına çalışmazsınız: 2000TL

http://www.emo.org.tr/ekler/5d8794b5def7e07_ek.pdf

Evet maaşı belli seviyenin altına düşürmemek lazım..benim izlenimim piyasanın da bu rakama
az çok uyduğu şeklinde...altında vermeyi düşünen , veren veya alan var..ama bu maaş meselesi sizin de onaylayacağınız gibi
şu rakamın altında çalışmayalım demekle de olmuyor..
mühendis akşama kadar otursa alacağı para o belkide ...
sorumluluğu var bu mühendisliğin bir kere..yasalar karşısında örneğin...
eğer ben ilan veririm bir sürü mühendis bulurum deniyorsa ve böyle de oluyorsa işimiz zor..
bir kere eğitimin kalitesi artacak, yeni mezun olsada ,karşıdaki kişi mühendis denince "şöyle bir duracak..!"
yeni yasalarla mühendisin imzası veya onayı olan noktalar, işler vs. genişleyecek...
gerçekten mühendise ihtiyaç olan noktalarda istihdam edilecek mühendis..
işi sürekli olacak,seçme şansı olacak...mühendis bu yahu...
bu kelimenin anlamını unuttuk, unutturuldu...
iş arayan mühendis olmayacak..mühendis arayan ama kolay kolay bulamayan bir ortam olacak..

EMO SMM olarak çalışan mühendislerin maaşını belirliyor ama diğerleriyle ilgili bir çalışmada bulunmuyor.Çoğu elektrik mühendisinin (özellikle şantiyede ve proje firmalarında çalışanların) maaşları asgari ücret üzerinden yatıyor EMO'nun üye bilgilerini sgk'ya gönderip hangileri asgariden yatıyor belirlemesi o kadar zor olmasa gerek.
Böyle herkesin düşünebileceği basit bir işlemi yapmamalarının nedeni birilerinden çekinmeleri mi?
EMO'da üst düzey yönetici olan firma sahipleri bile mühendis maaşlarını asgariden gösterebilirken yukarıdaki soruyu sormam garip oldu diye düzelttim mesajı!!!

Son düzenleme:
EMO nun belirlediği ücret genel bir ücret...
sgk ya gönderilebilir böyle bir liste ama sgk nın bir çalışma yapacağını sanmıyorum...
sorunu çözmez...bu sefer maaşlar düşer..
bir seminerde farklı düşünce grubundan bir genç üye, yönetimin bazı kademelerinde de bulunmuş sanırım.emo ya
böyle bir eleştiri getirmişti ,yani yönetimde çoğunlukla kendi işini yapanların olduğu ile ilgili...
hep böyle değil ama...neyse konumuz emo değil..
sorun ancak iş alanlarının açılması ile çözülür...bakın mühendis olmayan teknik elemanların her geçen gün yetki
sınırları genişliyor mesela... buda teknik elemanları karşı karşıya getiriyor...
arada başkaları pastayı götürüyor..

evet ortalama da bu ücret olmalı bence.
bana göre de en çok iş mühendislere düşüyor.
dolayısıyla maaşları düşürmemeli .
bir sorumluluğu var mühendisin.
yukarıdaki yazılanlara katılıyorum hepsine

bence meslek gruplarına göre asgari ücret belirlenmeli ve her meslekte ne kadar çalışılmış ise ona göre de taban rakam belirlenmeli.en azından 5 yılda bir seviye tespiti yapılıp ona göre rakamlar belirlenmeli .ağzı iyi laf yapan fazla alıyor ama iş icraata gelince tık yok :))

Okuyup mühendis oluyoruz ama bu ülkede hiç bir başarı cezasız kalmıyor... Lise mezunu adam bile hayatında 1 defa zor sınava giriyor (KPSS) ve 1700 tl maaşla işe başlıyor, üstelik kendisini geliştirme ve kovulma gibi bir derdi olmadan. Biz yani okuyanlar en az 60 tane zor sınavdan geçiyoruz, vücudumuzda yıllarca yıpranıyor. Adamlar (yani memurlar) birde seni aşağılıyor, burunlarından kıl aldırmıyorlar yıllarca okudunda ne kazanıyon adammısın diye. Yada sende kpss ye gir diyorlar. Bunlarda bizlerin moralini bozuyor. Yani elle tutulur tespit; hakkımız yeniyor 2000 tl maaşla bir mühendis mühenislik yapamaz. Kendisini geliştirecek yatırımlara kaynak sağlayamaz geçim derdine düşer. Kendisini geliştiremeyen bir mühendis yaptığı işi geliştiremez. Yaptığı işi geliştiremeyince teknolojimiz çağın gerisinde kalır. Teknoloji ihracatı yapamadığın gibi dışa bağımlı hale gelirsin. Kemer sıktıkça bilgili insanların kazancı düşer. Bu kör döngü devam ettikçe nitelikli insan sayısı azalır ve bir avuç et yığını haline geliriz. İran, hindistan, kore, çin, tayland gibi ülkeler bile teknolojie uzaya giderken biz uçağımızı uluslar arası sularda bile uçuramaz hale geliriz. Bu ülkenin sorunu bilgili insanlara hak ettikleri ilginin, saygının gösterilmemesi ve hiçbir başarının cezasız kalmaması... Bu ülkeden bir cacık olmaz......
ALLAH SONUMUZU HAYIR EYLESİN.

• Beğen
Tepkiler: gun
Şunu kesin anladım, bu ülkede mühendislik gerçekten yanlış meslek!!!

bence iki yılda polis olan birisi 2,5 alıyorsa mühendis 4 ten aşağı almamalı ama Türkiye de durum vahim :( 2 milyara bile seviniyoruz...

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri