ELKTRONİK BEYİN YADA HAFIZADAN BİLGİ AKTARIMI

ehliyal

Üye
değerli ustalarım bu gün herşey elektronik bir çip yada beyine bilgi yada kod yüklenerek işlem yapılıyor, benim sormak istediğim bu beyinler hasar görmesi durumunda, sıfır (boş) beyin le yenilendiğinde, yeniden formatlanabilir mi? mesela sağlam bir beyinin bacaklarından ara kablosuyla bilgisayara içerik proğramı yükleyip sonra boş beyine yüklenebilir mi yada yazdırılabilir mi?

Beyin diye kastedilen genelde
mikrodenetleyici (MCU) veya mikroişlemci+program hafızası+Ram oluyor,
fpga vs. de var tabi.
mcu nun program hafızasında bulunan program
genelde okuma korumalıdır,
eğer durum böyleyse hayır kopyalayamazsın.
Başka bir şeyden bahsediyorsan ona göre düşünmek lazım.
Ama aynı işi yapacak yeni program yazabilir-yazdırabilirsin.

bu microişlemciler arızalandığında servisler yenisini takıp makineleri çalıştıramıyor mu?

mesela ev aletlerinde mikro denetleyiciler var bir şekilde hasar görüyor, bu mikro denetleyicilerdeki, bilgileri yeni taktığımız boş mikro denetleyiciye nasıl aktaracağız? kim aktarır, uyum sağlama sorunu olur mu? diyelim ki çamaşır makinesinin mikro denetleyicisi hasar gördü, gidip elektrronik parçacıdan bir boş denetleyici alsak eskisindeki bilgiler yeniye nasıl yüklenecek? yüklenirse düzen tutar mı? proğram diline nasıl ulaşırız?

bu microişlemciler arızalandığında servisler yenisini takıp makineleri çalıştıramıyor mu?
Arızalanması gereken en son şey mcu.
Servisden kasıt beyaz eşya grubu ise
şuan nasıl çalıştıklarını bilmiyorum,
farazi tahmin edecek olsam
muhtemelen arızalı kartı veya arızalı parçayı söküp
(misal rezistans, su tahliye pompası, buzdolabı motoru vs. )
yenisini takıyorlardır,
servisliği olmayan gayriresmi servismi desek ne denir bilmiyorum servisler
belki arızalı parçayı veya kartı tamir etmeye uğraşıyorlardır,
banada kombi kartı tamir edebilir misin diye soruyorlar
ona istinaden diyorum bunu.
Tabiki tamir edemiyorum ama aynı işi görecek devre istersen tasarlarım kaç adet lazım diyorum.

mesela ev aletlerinde mikro denetleyiciler var bir şekilde hasar görüyor, bu mikro denetleyicilerdeki, bilgileri yeni taktığımız boş mikro denetleyiciye nasıl aktaracağız? kim aktarır, uyum sağlama sorunu olur mu? diyelim ki çamaşır makinesinin mikro denetleyicisi hasar gördü, gidip elektrronik parçacıdan bir boş denetleyici alsak eskisindeki bilgiler yeniye nasıl yüklenecek? yüklenirse düzen tutar mı? proğram diline nasıl ulaşırız?

Öyle bir dünya yok.
Aynen bana sarı çizmeli Mehmet ağanın böbreğini nakletmeye benzer.
Doku uyumu var mı kontrol etmiş olsaydın dahi bünye kabul etmeyebilir.
Birebir aynısı olmadan olmaz.

Amacını söylersen daha kolay olacak.

Şunu tekrar belirteyim,
kartların üzerindeki mikrodenetleyiciler kod korumalıdır,
zaten o kartı o fiyata sattıran içindeki koddur.
Aynı microsoftun bir program Cdsi gibi,
cd yarım dolar 0.5 ama üzerine programı yazıp satınca oluyor 50 - 500 dolar.
Tasarımcı emeğini kod koruması ile güven altına alır,
sende kopyalayamazsın.

AMACIM= BEYAZ EŞYA servisi tamir Bakım alanında hobi olarak çalışıyorum, makine teknikeriyim, bir ev aletinin kartı yanıyor bazısı diuot kondansör gibi şeyler değişerek çalışabiliyor ama çoğunluk işlemci gidiyor, bu kartlar da yenisi 150 400 tl arası dar gelirli çok zorlanıyor, bende bu kartları tekrar kullanıma kazandırabilirmiyim aceba diye düşünce geliştiriyorum, zaten geliri iyi olan gidip hemen yenisini alıyor, eskiyi de yaptır kullan diye ya öğrenciye yada garibana veya ikincielciye veriyor, ikinci elci zaten makinayı ortalama 250 ye satıyor, sade karta 150 verirse anlamı kalmıyor, bende ikinci elcilere iş yapıyorum,

İşlemcinin bozulduğunu nasıl tespit ediyorsun?

yeni yazılan bir kod başka bir microişlemciye yazılabilir ama devrede çalışan bir nicro işlemcinin kodları yazılımcı tarafından kopyalanmaya karşı kodla korunur!

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri