Elimde 2+1 hoparlör var ancak kullanamıyorum

Teslabbb

Üye
selamlar,
forumda yeniyim. elimde edifier m1335 modelli bir ses sistemi var.
bu cihazın ses ayar, on/off düğmesi olan kısmı bozuldu.

edifier-m1335-b-600x600[1].jpg

bu parça. tabiki herşeyin içini açtığım gibi bununda açtım. baktım bir şey bulamadım. sonra buna giden kabloları not alarak söktüm. elektronikçiden bir stereo potansiyometre aldım, kabloları buna bağladım. çalıştı ancak ses ayarı yapamadım. nasıl söyleyeyim potans 180 derece dönüyorsa ilk 10 derecesinden sonra ses sona geliyor. takdir edersiniz ki can sıkıyor. sanki en düşük ve en yüksek arasında gidiyormuş gibi bir ayarlama oluyor. aldığım potans ın özelliğinden midir nedir o zaman çözememiştim. bu sistem çok kaliteli ve yok pahasına satacağıma çalıştırır hale getirmek istiyorum ne yapmalıyım ?

resimdeki devreye giden kabloları biliyorum. uç uca bağladım şu an sistem son seste açılıyor.

Pot değeri neyse aynısından al.

o potu kullanan var mı? benim mikado md3012'nin pot sonda pcnin sesini kısıp açıyorum pcnin sesini kontrol et...

neden kullanmayalım pc nin sesi bazen sona dayanıyor -kulaklık vb takınca-, başkaları kullanıyor. son seste korkunç durumlar yaşanıyor. pot un değerini unuttum :( kaç çeşit var. 3-5 çeşitse hepsinden alıp deneyebilirim. o kumanda da devre vardı. onunla ilgisi olabilir mi ? veya direkt olarak 3.5mm jack ın olduğu kabloyu kesip ona pot bağlasam olur mu ?

selamlar,
forumda yeniyim. elimde edifier m1335 modelli bir ses sistemi var.
bu cihazın ses ayar, on/off düğmesi olan kısmı bozuldu.

bu parça. tabiki herşeyin içini açtığım gibi bununda açtım. baktım bir şey bulamadım. sonra buna giden kabloları not alarak söktüm. elektronikçiden bir stereo potansiyometre aldım, kabloları buna bağladım. çalıştı ancak ses ayarı yapamadım. nasıl söyleyeyim potans 180 derece dönüyorsa ilk 10 derecesinden sonra ses sona geliyor. takdir edersiniz ki can sıkıyor. sanki en düşük ve en yüksek arasında gidiyormuş gibi bir ayarlama oluyor. aldığım potans ın özelliğinden midir nedir o zaman çözememiştim. bu sistem çok kaliteli ve yok pahasına satacağıma çalıştırır hale getirmek istiyorum ne yapmalıyım ?

resimdeki devreye giden kabloları biliyorum. uç uca bağladım şu an sistem son seste açılıyor.

iki çeşit potansiyo metere vardır,lineer ve logaritmik,muhtemelen logaritmik pot aldınız.aşağıdaki linki tıklayın
http://www.elektrikrehberiniz.com/elektronik/potansiyometre-nedir-10639/

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri