Elektronik parça

Arkadaşlar kolay gelsin.ben tekstil firmasinda elk sorumlusu olarak calisiyorum.endüstriyel kartlar ve suruculerin arizasini gidermek istiyorum.elektronik bilgim fazla yok ama ögrenmek istiyorum.elektronik parçalarin devre uzerindeki görevleri ve ölçümlerin nasil yapıldığı.saygilar

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Önce hangi parça nedir nasıl çalışır konusunu öğrenmelisiniz. Parçaların temel fonksiyonlarını öğrendiğinizde zaten nasıl çalıştığı veya ölçüleceğini öğrenmiş olursunuz. Bu bilgiyi temel elektronik kitapları yada bilgileri barındıran blog siteleri web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Örnek olarak bence endüstri elektrik elektronik bölümü kitaplarından edinip okumalısınız. Bende bu şekilde öğrendim.

kolay gelsin.

Arkadaşlar kolay gelsin.ben tekstil firmasinda elk sorumlusu olarak calisiyorum.endüstriyel kartlar ve suruculerin arizasini gidermek istiyorum.elektronik bilgim fazla yok ama ögrenmek istiyorum.elektronik parçalarin devre uzerindeki görevleri ve ölçümlerin nasil yapıldığı.saygilar

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Merhaba.Söylediğiniz seviyeye gelebilmeniz için en başta amatör (Hobi) elektroniği yeni yeni öğrenmeye çalışanların da yaptığı gibi,elektronik devre elemanlarını tam olarak da tanıyıp,hepsini de tek tek öğrenmeniz,önce tek olarak fonksiyonlarını,daha sonra da devre içinde diğer devre elemanları ile çalışırken gösterdiği fonksiyonları,hem görsel (Pcb'deki yerleşimi,devre yapısından) hem de tatbiki fonksiyon gösteren devre elemanaları ile bütün olarak çalışırken tam olarak da öğrenmelisiniz.

Öğrenme şekliniz bütün-parça-bütün şeklinde de olmalıdır.Bu şekliyle daha verimli olarak devre kartlarındaki arızaları,önce devre yapısndaki tüm elemanları tamamen tanıyarak (En basit örenk olarak pcb üzerinde yer alan optokuplör elektronik devre elemanının iç yapısını,tipini de tam olarak bilemeden elektronik bir çamaşır makinesi veya no-frost buzdolabı devre kartındaki sadece bir optokuplörden kaynaklı bir arızayı da teşhis edip tanımlamanız çok güç olabilir.) Benzer arızlar hafızanıza tam alınarak (Kayıt edilerek) ileride,ayni tekrarlayan bu türden arızalarda zaman kaybetmeden de bu arızalı parçayı çabuk teşhis ve tanılamanızı çok çok kolaylaştıracaktır.

İnternette,değişik sitelerde,yazılı kitap kaynaklarında veya MEGEP dökümanlarında,bu konuda yeni yeni başlangıç yapanlar için çok uygun dökümanlar da mevcuttur.Örneğin bunlardan birkaçı;

http://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic/
http://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/
http://320volt.com/temel-elektronik-hakkinda-komponent-devre-bilgileri/

..... vb. temel bilgilerin başlangıç olarak verildiği,ölçümlerin,yani direnç,kondansatör,bobin,vb. değer okumalarının nasıl yapıldığı,bu öğretici sitelerden,yazılı kitaplardan (Endüstriyel elektronik devre elemanları ve uygulamaları gibi) elektronik devre elemanlarını en başta tam olarak da öğrenip tam kavradıktan sonra bu öğrenme işine kendiniz de devam ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.Yeter ki üzerine temel de yapabileceğiniz mevcut olan elektrik bilgileriniz çok iyi ve sağlam bir şekilde sizde de var olsun.Bundan sonrası bir çorap söküğü gibi de gelecektir,hiç merak da etmeyin.Çünkü bu heves ve merak bir de içinizde var olan bu öğrenme azmi ve gayretiyle de birleşince sizi hiç kimse tutamaz,bundan iyice de emin olun.Kolay gelsin.Başarılar dilerim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri