Elektronik kart tamiri konusunda bilgi talebi

Arkadaşlar merhabalar Elektronik teknikeriyim Tv cep telefonu vb elektrik Elektronik tamir yapabiliyorum ama elektronik kart sürücü, oto beyni gibi kartlarıda tamir edebilmek istiyorum bu konuda ne yapmam gerekiyor arıza takip cihazımı almalıyım entegrelerin arızalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var teşekkürler

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

öncelikle merhaba elektroklinik çeşitli cihazları tamir edebildiğini söylemişsin altyapın olduğuna göre diğerlerinde de zorlanacağını sanmıyorum ama yardımcı cihazlar işleri elbette kolaylaştırır. Nacizane tavsiyem tamir yapacağın cihazların çalışma mantığını anlarsan çözüme daha kolay ulaşırsın esen kalın.

Elektronik sürücü kartları ve çeşitli endüstriyel kartların onarımın yapabilmek için illaki temel bilgi şart ancak bunun yanında bazı yardımcı ekipmanlar da kullanmanız gerekiyor.Bunların başında da empedans test cihazları gelmektedir.Bu tip bir cihazla karta voltaj vermeden, kart üzerindeki entegre, IGBT, diyot vb malzemelerin sağlamlık kontrolünü yapabilirsiniz.Ayrıca sağlam kart - arızalı kart kıyaslamasını yine bu cihazla yapabilirsiniz.Bu cihazların çalışma mantığı kabaca şöyle ; Devre elemanlarına düşük voltaj ve akım uygulayarak cihaz ekranında çıkan malzeme eğrilerini yorumluyorsunuz, tabi eğrinin doğru olup olmadığını anlamak da tecrübe ve sağlamı ile kıyaslayarak oluyor.

Peki empedans cihazında öneriniz nedir hangi marka Model yada nelere dikkat edilmeli

Ben bir dönem bu tip cihazlar ile ilgili fiyat araştırması yapmıştım.Yabancı menşeili olanları çok pahalı (Huntron marka), 10.000 USD gibi fiyatlardan bahsediliyor.Ben Ankara'da bir mühendislik firmasının ürettiği (RE elektronik) yerli üretim empedans test cihazını aldım.Cihazı bilgisayarınıza ya da Osiloskop cihazına bağlayıp kullanabiliyorsunuz.Tamirini yaptığınız ya da sağlam bir kartın malzeme eğrilerini bilgisayar hafızasına alabiliyorsunuz.Ben aldığım cihazdan memnunum, şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım.Cihazı almadan önce onarımını yapamadığım bir çok sürücü ve kontrol kartının arızasını empedans test cihazı ile tespit edip sorunlarını giderdim.Siz de hem devre üzerinde fazla malzeme sökmeden hemde fazla zaman kaybetmeden onarım yapabilirsiniz.Tavsiye derim.

Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim bu cihazı özellikle yerli olmasından dolayı alacağım umarım sorun yaşamam

Arkadaş hangi cihazdan bahsetmiş anlamadım ama Huntron tracker 2800 Cihazı 4200 dolar.

Polar t3000 arastirabilirsin kullanisli bir cihaz. Kesin sonuc

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri