Elektronik güç tasarrufu cihazı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

EleCtRox_

Onursal Üye
Onursal Üye
arkadaşlar bu cihaz hakkında fikri olan varmı?şemalarını aşağıda ekledim.sizce sadece reklam mı yoksa gerçekten işe yararmı yarasa nasıl bir etkisi olur.

ElectricitySavingBox_3.jpg

Cihazın içi

elektriktasarrufcihaz2.jpg

cihazın şeması

elektriktasarrufcihaz.jpg

örnek floresan devresi

floresan.jpg

floresan örneğinin hesapla gösterilmesi (Cos Phi hesabı)

hesaplar.jpg

Bu olay bir anlamda,PFC (Power Factor Correction) örneği değilmidir?Yada bir başka deyişle tasarruf
sağlanması için cos pHi değerini ideal olan 1 değerine getirmek demek değilmidir.?

Cihaz bu hali ile,Endüktif (elektrik motorları, tranformatörler) akım ile gerilim arasında oluşan faz farkını düzeltebilir mi

Arkadaşlar bir yerde gördüm ve sizlere sormak istedim bu cihaz hakkında yorumlarınızı bekliyorum.iyi çalışmalar

bence düzeltmez sonuçta güç kat sayısını düzeltmek için büyük kondansatörler kullanılır ama bu devrede bahsattin gibi elektrik motorlarını veya transformatörlerin güç kat sayılarını düzelticek bi uygulama göremedim bence bu aydınlatma için yapılmış bir uygulama

Bu uygulamada pirize doğrudan 6 MF. kondansatör paralel giriyor.Cosinüs F. bire yaklaştırabilir,bu da azda olsa tasarruf sayılabilir.Evlerde denemek lazım.Selamlar.

Kullanan arkadaşlar varmı, ev ve bürolarda tasarrufu sağlıyor mu gerçekten ?

Soruyu şöyle değiştireyim: Evlerdeki saatler reaktif güç tüketimini okuyabiliyor mu?

Bildiğim kadarıyla evlerde kullanılan 10(30) luk saatler reaktif güç tüketimini okuyamıyorlar. Elektrik faturasını önemli ölçüde azaltacak bir etken değil ama enerji tasarrufu sağlayarak ülke ekonomisine katkı sağlar. :)
Florasanda tasarruf etmek isteyince PFC li bir düzeltme kaynağı kullanmak daha mantıklı.

Burdaki önemli olan oran, ne kadar oranda tasarrufu sağlıyor, cihaz kendini ne kadar da amorte edebiliyor ?

arkadaşlar evlerdeki sayaçlar aktif gücü ölçtüğü için cosinüs Q'yi 1 'e yaklaştırırsanız, bu cihaz size fazla fatura ödetir,ama ülke kazanır.

evlerde kullanılan fluoresan lamba balastı ve bobin ile calışan şeyleri sayaçlarımız ölçmez.
mekanik sayaçlar için bu böyle

ama bu cihaz devreye bobin sokuyorsa cosq'yi düşürüyorsa kazanç sağlayabilir.sayacınız bunları yazmaz.

ama devlete de sistemede fena zarar verir.

Eh, trafolarda sizce kompanzasyon sistemi yok mu arkadaşlar? Ev beslemesi yapılan şebekelerin trafoları zaten röleli. Sanayi tipi ortamlarda trafolar aşırı yükü kompanzasyona sokamadığı için her iş yerinde kompanzasyon rölesi zaruridir.

peki bu elemanların voltaj degeri nedir yani kendimiz yapmaya kalksak ne olarak almalıyız parçaları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri