Elektrikli Cihazların Korunmasında Topraklamanın Rolü

Arkadaşlar cihazların gövdelerine ya da temas olabilecek yerlerine kaçak olduğunda, bu noktalarda topraklama yapılmasının can güvenliği açısından önemli olduğunu biliyoruz. Peki cihazın kendisinin korunması hususunda topraklamanın fonksiyonu nedir, bir örnekle açıklayabilir misiniz? Ben cihaz üzerindeki kartların ıslanma, kısa devre vb. durumlarda korunması için ihtiyaç diye düşünüyorum ama emin değilim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama tamamen insan sagligi icindir elektrik akimini insan uzerine iletmeden topraklama sayesinde olusan kacagi alir cihazda olusacak kisa devre voltaj yukselmesi vb faktörlerde cihazi olusacak arizada koruma olarak bir faktör saglamaz olusan arizadan sonra gövdede kacak varsa o anda görevini yapacaktir.

Sent from my LG-H735 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Peki bazı cihazlar için topraklamasız priz kullanılmaması şartı tümüyle can güvenliği nedeniyle mi?
Cihaz üzerinde kaçak bir akım oluştuğunda bunun uygun önlemlerle doğrudan toprağa yönlendirilmesi ve neticede KAKR'nin devreyi açması sonucu enerjinin kesilmesi cihaz için de bir koruma anlamı taşımaz mı? Sizin yaklaşımınızda oluşan kaçak akımın cihaz üzerinde dolaşmasının cihaza bir zarar verebileceği durum gözardı edilmiş olmuyor mu?

Ben özellikle bilişim sistemlerinde bilgisayarlar vb cihazların üzerlerinde biriken manyetik alanların toprağa akıtılması bakımından topraklama isteniyor diye biliyorum.

Topraklama tamamen insan sagligi icindir elektrik akimini insan uzerine iletmeden topraklama sayesinde olusan kacagi alir cihazda olusacak kisa devre voltaj yukselmesi vb faktörlerde cihazi olusacak arizada koruma olarak bir faktör saglamaz olusan arizadan sonra gövdede kacak varsa o anda görevini yapacaktir.

Sent from my LG-H735 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

peki sama bir
Peki bazı cihazlar için topraklamasız priz kullanılmaması şartı tümüyle can güvenliği nedeniyle mi?
Cihaz üzerinde kaçak bir akım oluştuğunda bunun uygun önlemlerle doğrudan toprağa yönlendirilmesi ve neticede KAKR'nin devreyi açması sonucu enerjinin kesilmesi cihaz için de bir koruma anlamı taşımaz mı? Sizin yaklaşımınızda oluşan kaçak akımın cihaz üzerinde dolaşmasının cihaza bir zarar verebileceği durum gözardı edilmiş olmuyor mu?

Ben özellikle bilişim sistemlerinde bilgisayarlar vb cihazların üzerlerinde biriken manyetik alanların toprağa akıtılması bakımından topraklama isteniyor diye biliyorum.

peki sana bir örnek vereyim 1 adet motoru örnek alalım devrede kacak akımda var motor aşırı ısınıyor ve sargıları yanınıyor sargılar yanmadan önce yalıtkan pozisyonunda ve kacak akım atmıyor ama motor ısıdan sargılar yanacak ve yandı diyelim ve gövde ye enerjı aktı toprakta baglı kacak akım actı nerde hani motor korunmadı yine insan korundu gövdede enerjı olsa toprak hattı bağlı olmasa yanan motora usta elini atsa carpıla bilir .Yani arıza oluşmadan önce topraklamanın bu örnekte bir faydasını göremedik .Tabi bu anlatıgım elektronik devrelerde farklılık göstere bilir kartların korunması yani çihazdan cihaza farklılık göstere bilir ama önce insan.

Son düzenleme:

Önce insan tam olarak çarpılmadan sağlam olarak tam kalabilmeli ki diğer çok sağlam kalan elektrik,elektronik,pc parçalarını güvenle de kullanabilsin. Yani birinci öncelik insan hayatı ve güvenliğidir, 2. öncelik ise uzun vadede elektrik-elektronik-pc parçalarının,vb. güvenliği,sağlam olarak da kalabilmesi şeklindedir.

K.A.K.R.' sinin 30 mA ve üstü akımda açılmasının hedefi sadece insan hayatının güvenliği içindir,300 mA'likler ise yangın emniyeti içindir.

Pc 'inizde psu 220 volt ac'nin faz kısmından pc kasasına,yani metal gövdeye bir faz kaçağını yaparsa topraklama da çok sağlıklıysa direk K.A.K.R.si atar ve sizi çarpılmaktan kısa ve uzun vadelerde korumuş olur.Elektromanyetik indüksiyonla psu pcb'sinde oluşan statik elektrik kaçaklarında ise K.K.K.R.si 30 mA sınırını tam geçemediğinden atamaz. Uzun vadede pc parçalarınız statik elektrikle (Bilişim sektöründe) büyük bir zarar görebilir,parçaların sağlığı için topraklama bu nedenle gereklidir.Ama buradaki topraklamanın da ilk hedefi faz kaçağında kalma riski olabilen yine insandır, 2. öncelik ise uzun vadede pc bileşenleridir. Kolay gelsin.

arazidekı topraklama dan neler çektığımı ben bılırım:) sulama motorları panolarında ehliyetsiz elektrikçi arkadaşlar AC220 ıle çalışan cihazımı faz topraklama arasına bağliyorlar sonuçta yuksek gerılım sigortası atması veya hatlara yıldırım duşmesı sonrası en zayıf nokta topraklamaya yuklenıyor anlık voltaj 4000 volt uzerıne çıkıyor bizim cihaz uzerınde buyuk tahrıbatlar yapıyor önlem aldım ama türkün akli sonradan gelırmış derler bu çok doğru:)

arazidekı topraklama dan neler çektığımı ben bılırım:) sulama motorları panolarında ehliyetsiz elektrikçi arkadaşlar AC220 ıle çalışan cihazımı faz topraklama arasına bağliyorlar sonuçta yuksek gerılım sigortası atması veya hatlara yıldırım duşmesı sonrası en zayıf nokta topraklamaya yuklenıyor anlık voltaj 4000 volt uzerıne çıkıyor bizim cihaz uzerınde buyuk tahrıbatlar yapıyor önlem aldım ama türkün akli sonradan gelırmış derler bu çok doğru:)
kak rolesi olsaydı bağlayamazlardı

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri