elektrikli bisiklet gaz kolu potansiyometre değiştirmesi yardım

kullanmak istediğiniz devre şemasına göre herhangi bir pot kullanmanızda sakınca yok, sadece devrenin ihtiyacı olan akımı karşılasın (değeri çok büyük olursa) ve besleme kısmına fazla yüklenmesin (değeri çok küçük olursa) yeterli. Sadece devrede hız limitleme potu ve min. hız direncinde oynama yapman gerekebilir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kullanmak istediğiniz devre şemasına göre herhangi bir pot kullanmanızda sakınca yok, sadece devrenin ihtiyacı olan akımı karşılasın (değeri çok büyük olursa) ve besleme kısmına fazla yüklenmesin (değeri çok küçük olursa) yeterli. Sadece devrede hız limitleme potu ve min. hız direncinde oynama yapman gerekebilir.

ben işte o mıknatıs yerine tam değerinde potansiyometre yerleştirmeyi pilanlıyorum inşallah

bende uğraşıyorum ama gaz kolunun içine ufak bir transistör yerleştirmişler pot tr. bayas voltajını ayarlıyor gaz kolu sona çevrildiği zaman azami voltaj veriyor yani tr. katof a gidiyor. tr nin voltaj değerlerini bilemediğmden uygulama yapamadım. bisikletime elektrik motoru taktım lm 317 ile voltaj ayarı yapıcam tr.nin azami voltajı 24v olsa gayet güzel çalışır bilemdiğimden yüksek voltaj uygularsam tr. yanabilir araştırıyorum. lütfen bu tr. voltaj değerlerini bilen varsa yazsın teşekkküler. manyetik sensor lı transistör kullanmışlar. bakalım google dan araştırma yapcam böyle bir tr. veyea devre elemanı varmı.
hall efect transistör olarak geçiyormuş şimdi data sheet e bakcam 24 vluk varmı diye
ugn3502 5volt
tl174c 12 volt muş
buldum ebay sitesinde var. omnipolar switch 3-28 vol olarak geçiyor. herhalde halletçez
3 Omnipolar Switch. Hall Effect Sensor. Supply Voltage 3V-28V. orjinal ismi ebay sitesinden

Son düzenleme:
Elektrikli motora koldan gaz vermek nasıl oluyor? Kolda dairesel potansiyometre olduğunu düşünüyordum ama mıknatıs olduğunu okudum. ayrıca bu başlık altında "dairesel pot"yerine "liner pot" kullanıldığını okudum. Liner potun yeri neresi acaba ?

Bu cihazları üretenler neden potansiyometre yerine hall sensörlü kol kullanmışlar diye hiç düşündünüz mü?

Kolu söküp bir şekilde modifiye edip pot takılabilir belki ama bir süre sonra karşınıza başka sorunlar çıkacak.

Kolay gelsin.

bence şemaya baktım 10k olması şart değil 5 k pot da olur dikkat edersenız bir 10 k daha var vr2 onunla kalıbre etmış vr 1 potunu artı 5 volt u eksiden gelen 1 k drençle sıfırlayıp vr 1 orta ucundan entegredeki komparatora girmış
Size bir sorum olacak elektirikli bisiklet gaz koluna giriş 5 volt ama çıkış 2.7 üstünde 49e hall sensörü neden volt düşüyor

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,831
Son üye
aliardan

Yeni konular

Geri