Elektrikli şofben kaçağı tehlikeli mi ?

apranax01

Üye
Merhaba değerli üstadlarım, foruma baktım ama detaylı şekilde bulamadım o yüzden açtım konuyu.
Bugün işten gelince duş alayım dedim ve duşa girdim şofbeni açtım sonra parmaklarımın kenarından elektrik çarpmaya başladı karıncalanmadan biraz fazlası, önceden de olurdu fakat yara falan varsa olurdu ama şimdi duş başlığına dokununca birazcık çarpar gibi yapıyor şimdi sizlere birkaç sorum var aşağıda fotoğrafları paylaştım bu bağlantılarda bir sorun var mı acaba bağlantıları kendim yaptım meslek lisesinden aşinayım biraz ama söz konusu can olunca risk edemedim.

bu banyoda taktığım sigorta
20170125_231533-1.jpg

bunlar şofbenin içinin fotoğrafları
20170125_232047.jpg 20170125_231947.jpg20170125_232101.jpg

özet olarak bu sigorta olası bir yüksek voltajı engeller mi ya da ne önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.

Kacak kesinlikle tehlikeli. O sigorta maalesef sizi korumaz. Fotolardan gordugum kadariyla baglantilarda bi sorun yok gibi fakat suyu isitan resistansta cok ufak bir delik kacak vs olabilir. Toprak hattinizi da olcerek saglamligindan emin olmaniz lazim

Merhabalar,

Daha once bahsettiginiz sekilde carpilma olayina bir sahildeki dusta basima gelmisti.

Hic tasnif ettigim bir olay degil.

Evinizde kacakcakim rolesi yok ise mutlaka takmanizi yada taktirmanizi oneririm. Cihazdaki kacagi bulup gidermelisiniz. Baglanti seklini cozemedim ama buyuk ihtimal baglantilarda sorun gorunmuyor gibi. Kacagin resiztansta oldugunu dusunuyorum. Olcerek kontrol edebilirsiniz. Kacak var ise rezistansi mutlaka degistiriniz. Su an isitiyor olmasi onemli degil.

Rezistansta kacak var ise buyuk bir risktir. Hele hele bu kadar yuksek voltajin islak bir mekanda vucudunuzun uzerinden akmasi olumcul bir risktir.

1 kacak akim mutlaka ama mutlaka olmalidir.
2 cihazdaki kacak tesbit edilip giderilmelidir.
3 cihaz mutlaka toprak hatti cekilerek topraklanmalidir.

Bu is kesinlikle sakaya gelmez. Onlemlerinizi aliniz.

Riske girmeye hiç gerek yok, artık kullanmayın arızalıysa. 3 tane kova alın çaydanlıkta veya su ısıtıcıda ısıtıp soğuk suyla kovada ılıklaştırıp yıkanın. Başta topraklama hattı ve kaçak akım rölesi eklenmek suretiyle elektrik tesisatınızı gözden geçirip sıcak su temini içinde uygun bir yöntem bulursunuz.

Saygılar....

Son düzenleme:
Ehil birinden yardım alarak elektrik tesisatınıza kaçak akım koruma şalteri taktırmanızı tavsiye ederim.
O sigorta atmasın diye takılmış bir sigortadır, dünya yansa, kısa devre olmadığı sürece umrumda olmaz . Mevcut sigorta sizi korumaz bunu bilin!
Belli ki muhtemelen şofben rezistansında kaçak var, topraklamanız da yetersiz olabilir onuda kontrol ettirin. Bu halde sakın ola şofbeni kullanmayın. Tamir ettirip, mümkünse diğer tavsiyelerimi de uygulatıp öyle kullanın.
Foruma şöyle bir bakmak için girmiştim, konu ciddi olmasa inanın yazmazdım bu saatte. Elektrik şakaya gelmez dikkatli olun.
Saygılar.

Merhaba değerli üstadlarım, foruma baktım ama detaylı şekilde bulamadım o yüzden açtım konuyu.
Bugün işten gelince duş alayım dedim ve duşa girdim şofbeni açtım sonra parmaklarımın kenarından elektrik çarpmaya başladı karıncalanmadan biraz fazlası, önceden de olurdu fakat yara falan varsa olurdu ama şimdi duş başlığına dokununca birazcık çarpar gibi yapıyor şimdi sizlere birkaç sorum var aşağıda fotoğrafları paylaştım bu bağlantılarda bir sorun var mı acaba bağlantıları kendim yaptım meslek lisesinden aşinayım biraz ama söz konusu can olunca risk edemedim.

bu banyoda taktığım sigorta
Ekli dosyayı görüntüle 36214

bunlar şofbenin içinin fotoğrafları
Ekli dosyayı görüntüle 36215 Ekli dosyayı görüntüle 36216Ekli dosyayı görüntüle 36217

özet olarak bu sigorta olası bir yüksek voltajı engeller mi ya da ne önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.
Bu cihazlardan çok kullandım ; özellikle ihlas marka olanını 10 sene güvenle kullandım ( bekardım dünya umrumda değildi ; bırakın kaçak akım rölesini topraklama dahi yoktu oturduğum bina da ) ; artık en son dandik su gelince elektriği devreye alma sviçleriyle uğraşmaktan bıkınca ( hiç biri orjinal kadar dayanmadı ) sen artık yevmiyeni doldurdun emekli ol deyip söküp kenara koydum ki hala çalışabilir durumdadır. İki senedir de baymak kullanıyorum . Baymaktan önce sipariş ettiğim markalar gerçekten düttürük malzeme kullanılarak imal edilmiş her tarafından pespayeliği belli olan ürünlerdi ; marka vermeyeceğim ; normalde bu cihazlar 6 korumalı diye geçer ; yanlış hatırlamıyorsam termik koruma , sigorta , basınç sivici , susuz çalışmama siviçleri , açma kapama anahtarı 6 . sı aklıma gelmedi ama dandik marka su ısıtıcılarında bu emniyetlerden biri yoktu , sökünce olmadığını görünce şaşmıştım ; hemen iade ettim . O yüzden gerçekten rüştünü ispat etmiş markaların dışında ani su ısıtıcısı kullanmayın ; hiç tavsiye etmem ; sizinki malesef öyle gözüküyor . Diğer hususları zaten arkadaşlar belirtmiş.

Hepinize değerli yorumlarınız ve hassasiyetiniz için ayrı ayrı teşekkür ederim bu gün kalktım ve ilk iş yöneticiyle konuştum apartmanda topraklama olduğunu ve binanın panosunda 300mA lık Kar olduğunu söyledi fakat daire girişinde 30 mA lık role yok elime geçen ilk para ile en kısa zamanda taktıracağım, yazdıklarınız için tekrar teşekkür ederim ve saygılarımı sunarım durumumu düzeltince bu elektrikli şofbenden kurtulacağım inşallah :)

Hepinize değerli yorumlarınız ve hassasiyetiniz için ayrı ayrı teşekkür ederim bu gün kalktım ve ilk iş yöneticiyle konuştum apartmanda topraklama olduğunu ve binanın panosunda 300mA lık Kar olduğunu söyledi fakat daire girişinde 30 mA lık role yok elime geçen ilk para ile en kısa zamanda taktıracağım, yazdıklarınız için tekrar teşekkür ederim ve saygılarımı sunarım durumumu düzeltince bu elektrikli şofbenden kurtulacağım inşallah :)
arkadaşların yazdıkları çok doğru bunların hepsini yapın benim söyleyeceğim bu ani ısıtıcıları kullanmayın hepsi patlamaya hazır bomba gibidir. tavsiye etmiyorum. slm

arkadaşların yazdıkları çok doğru bunların hepsini yapın benim söyleyeceğim bu ani ısıtıcıları kullanmayın hepsi patlamaya hazır bomba gibidir. tavsiye etmiyorum. slm
Çok doğru söylediniz ama mecburiyet bitene kadar kullanıyoruz Allah yardımcımız olsun :)

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri