Elektrikli Şofben Topraklama sorunu

idare eder ,şu kişi kaç senedir topraksız kullanıyor kaçak akım rölesiz kullanıyor diyerek kendimizi avutmaya gerek yok. rölede olacak topraklmaa hattı da olacak.
ben kendi evime elektrikli sofben bağlayacağım yakında. evde 4 tane sigorta var 6-10-10-16 A lik. ana sigorta ise 25 A. panoda küçük. eve gelen kablo da 4lük mü 6 lık mı ne senelerdir iyice incelmiş kestiremedim kaçlık olduğunu :)
ev iki katlı talep gücü çok yüksek değil ama şofben bağlarsam yükselecek :)
neyse, 25 Alik sigortayı 40 A yapmayı düşünüyorum , kaçak akım rölesi bağlamayı düşünüyorum ve şofbene 32 a sig takıcam. topraklamayı ölçecem gerekirse topraklama çubuğunu da değiştirirm. eve gelen kabloyuda değiştirmeye düşünüyorum. tüm bunlar masraflı param olunca takarım artık sofbeni ama benim canımdan kıymetli değil. allah göstermesin bi kaçak olur arıza olur ben veya ailemden birisi ölürse daha iyi mi olucak, şofben yerine gelir ama can yerine gelmez.
o yüzden bunun tartışması bile olmaz fakat maddi imkansızlıklar zorluyor işte buna ne demeli,sistemde sorun var !!

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bu sorun aklıma geldiği için epey zamandır bekliyorum bağlamadan
arıza durumunda akımın suya geçmesinden korktuğum için nötre bağlamaya çekinsem de bi çıkar yol aradığım için sordum
güvenli olmayacağını bildiğim için tecrübeli siz arkadaşların fikirlerini alayım dedim

şofbene sigorta bağlı zaten bi de aşırı akım rölesi falan bağlama gibi bi çözüm olabilir mi
yani toprak hattı bulamazsam başka bi çıkar yol önerebilecek var mı

topraklaman saglam olmzasa kacak akım rolesı devamlı devreyı kesecektır

Topraklama olmadan da kaçak akım rolesiçalışır topraklama yapmakta gerekli bir durum insan sağlığı açısından ikiside önemli

ben evimde sayaçtan banyoya kadar 3x4 nym çekerek banyo kapı önüne 12 li sigorta kutusu taktım 1 ad 32 amp. legrand otomat 1 ad kaçak koruma rolesi 2 ad 3tf 42 kontaktör rezistansın devrelerini kontaktör üzerinden geçirdim dışarıda 2 ad 1mt cu som çubuk çakılı ve çok güzel oldu swiç anahtar ve kablolarda yanma ve ısınma olmuyor tüm yük ve enerji kontaktörde nötr kopsa bile kaçak korumadan önce kontaktör nötürsüz çekmeyeceği için + bir önlem oluyo herkese tavsiye ederim ama şofben servisleri hariç onlar bu işi sevmeyecekler

sizinki topraklama sorunu değil topraklamama sorunu.
O şofbenin altına bir insan gireceği için,kimsenin size " bir şey olmaz" demesini beklemeyin.
bir yerlerden nötr hattı koparsa,rezistanstan dönen akım( ki 7 kw lık şofbende oldukça fazladır) topraklanan yere,yani suya geçer.Nötr kopması olasılı ise bu tip cihazlarda çok fazla.Hatta daha yeni forumda bir arkadaşımız,sayaçtaki nötr klemensinin gecşemesi nedeniyle şofbenin çalışmadığını yazmış.ufak bağlantı gevşeklikleri oksitlenmelerde,direnç oluşması ve ısınma olması,sonra da aşırı ısınıp,nötr kablosunun kopması,çok sık rastlanan bir durumdur.
O yüzden mutlaka topraklama çekin.Musluğa falan bağlama gibi bir hata yapmayın.

ne güzel anlatmış mustafa arkadaşım umarım topraklamayı çektirirsiniz.

Lütfen şofbenin üzerinde yazan kurallara riayet ediniz.Yapmış oldugunuz işlem sıfırlamadır.Buda kesinlikle yasaktır arkadaşım.Kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
bence şohben yerine termosifon taktır.süper bişey kullanıyorum çok memnunum.1500 watt gücü var 80 lt.ayrıca emniyetli.

şofben,kombi,çay kazanı,fırın vs. her elk. eşyada önce topraklama demek gerekir.bir çok yerli ve yabancı markada ne yazıkki yetkili servis elemanları bile montaj aşamasında kaçak akım rölesi kullanılmasını tavsiye etmiyor.aklımda yanlış kalmadı ise 15 veya 20 kva (marka vermek istemiyorum) elektrikli kombi 63 A. 30 mA. kaçak akım rölesi ile çalıştırılamadı.işin ilginci servis elemanları daha baştan çalışmayacağını kombiye kaçak akım rölesinden akımı geçmeyecek şekilde bağlantı istediler.ayrı bir örnek yine marka vermeden çay kazanı 1-2 ay kadar orjinal rezistansı ile çalıştı.daha sonra kaçak akım rölesi tutmamaya başladı.daha sonra her alınan rezistans en fazla 2-3 hafta gitti.yanlış anlamayın KAKR olmadan çalışıyor.çok net anlaşılan rezistans üreticilerinin atladığı veya üretim maliyeti nedeni ile bilerek göz ardı ettikleri bir konu var.onların bilecekleri iş.ama benim anladığım ülkemizde birilerinin cebi bizim hayatımızdan daha önemli.bu dediğim fırınlarda,kombilerde (doğal gaz kombisi değil) çay kazanlarında daha fazla görülüyor.40-70 vs. litrelik termosifonlarda pek rastlamadım.ne olursa olsun önce topraklama derim.KAKR kullanırsanız bir gün tutmaz ve yenisi takılana kadar biri tarafından devre dışı bırakılırsa ki çok yapılır istenmeyen durumlar çok yakındır.

Son düzenleme:
şofbende hatalı yanlış bağlantı yapan arçelik yetkili servis elemanının ölüme sebebiyet vermekden 13 yıl hapis cezası aldığını unutmayalım

Bu konuda gerçekten çok hassas olunması gereken bir durumdur bir meslekdaşımız bu konuda yapmış olduğu hatayı malesef canı ile ödedi buda kesinlikle hayattan değerli ve zor bişey olmadığını şofben ani su ısıtıcısı vb. aletlerin topraklamadan ve k.a.r. takılmaması gerektiğini bize çok iyi anlatıyor sanırım

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri