Elektrikde Akım Hesabı ?

Arkadaşlar resmi şöyle açıklamak istiyorum

9000 w gücünde bir alıcımız olsun

Ben bunu 220 ile beslersem
9000/220=40,90 A çekiyor

Bu alıcıyı üç eşit parçaya bölürsem
(yıldız bağlarsam)
3000/220=13,63 A
9000/380×1,73=13,63A
40,90/3=13,63

Bu alıcıyı (üçgen bağlarsam)
Sonuç nasıl olur
cevaplarınızı bekliyorum
şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG-20151003-WA0002.jpg
    IMG-20151003-WA0002.jpg
    194.3 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Baglantı sekli tek faz
P 9000w.
U 220V
I =?

Bağlantı üç faz yıldız
P 9000w
U 380v
L1/L2/L3 akımları ?
Toplam akım ?

Bağlantı üç faz üçgen
P 9000w
U 380v
L1/L2/L3 akımları ?
Toplam akım?

Arkadaşlar burdaki resimde motorlardaki yıldız üçgen akım hesaplarını ilişkilendirmeye çalışıyorum yıldız bağlantıda daha az akım çektiği falan yazıyor biraz kafam karıştı bu işe

Sırasıyla;
40,909090...A
13,674 A
13,674 A
toplam akım diye birşey yoktur üçfaz dengeli yükte tek faz akımı anılır :)

Devrelerinde dirençler farklı yıldızdaki 1 direnç 16,09ohm üçgendeki bir direnç 48,13ohm.
Yıldızda akımın üçgene göre azalmasını görmen için her iki devrede de dirençlerin eşit olması lazım. Kafanı karıştıran olay bu :)

Meslek lisesinde yada açık lisede falan mı okuyorsun ?

Son düzenleme:
Biryorum cevabın icin teşekkürler
Ancak bu benim için yeterli olmadı
Arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum lütfen

Biryorum cevabın icin teşekkürler
Ancak bu benim için yeterli olmadı
Arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum lütfen

Elektrikle ilgili hiç bir temelin yoksa anlaman da mümkün olmaz. :)
Yıldız bağlantıda bir direnç'e 220v üçgen bağlantıda bir direnç'e 380v düşer sorunun cevabı bu kadar basit.
yok benim amacım farklı oltayı attım bekliyorum diyorsan :) başkalarının yorumunu bekle. Ama bil ki ben oltaya gelmem :)
O verdiğin dirençlerin değerlerini yazda açık ol. 3000w'lık rezistansın gerilimini belirt, 3000w devredeki güç değeri görünüyor şemanda çünkü toplam gücüde yazmışsın.
Şemamdaki rezistanslar 220v 3000w falan diyemezsin o zaman direnç sabit tatbik gerilimi farklı olduğundan güç değişir zaten üçgen devrede 220v'luk rezistansa 380v vermiş olursun ki bu olmaz. Yani yemezler...

Son düzenleme:
Formüllerle anlat anlayayım o zaman yıldız ve üçgen kısmını (resmi)
devre.jpg

Yıldızda. 13.6A
Üçgende 7.8 A çekiyor
Motorlar y/ü çalıştığında yıldızda daha az akım çektiği yazıyor (kitaplarda)
Bu nasıl oluyor peki
Bunuda açıklarsan memnun olacağım
Şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
Yıldızda. 13.6A
Üçgende 7.8 A çekiyor
Motorlar y/ü çalıştığında yıldızda daha az akım çektiği yazıyor
Bu nasıl oluyor peki
Bunuda açıklarsan memnun olacağım
Şimdiden teşekkürler

İşte yazdıklarımı okumadığın için anlamıyorsun bu sorunun cevabını ilk mesajımda açıkladım. Verdiğin yıldız devredeki 1 direnç 16,09ohm üçgen devredeki 1 direnç ise 48,13ohm iki farklı devrede güçlerin eşit çıkması için.
şimdi sana ödev verdiğin yıldız ve üçgen şemalarda aynı değerde direnç kullan, sonra da çekilen akımları ve güçleri hesapla anlarsın. Yada zor gelirse daha basit ve daha net açıklayayım;
Motorda sargı dirençleri eşittir (Endüktif reaktansta vardır), yıldız devrede 1 sargıya 220v üçgen devrede bir sargıya 380v düşüyor. Yıldız devrede hat akımı sargı akımına eşit.

Hala anlamadıysan yukarıda bahsettiğim devreyi çiz değer ata soruyu çöz anlayacaksın.

Nas
İşte yazdıklarımı okumadığın için anlamıyorsun bu sorunun cevabını ilk mesajımda açıkladım. Verdiğin yıldız devredeki 1 direnç 16,09ohm üçgen devredeki 1 direnç ise 48,13ohm iki farklı devrede güçlerin eşit çıkması için.
şimdi sana ödev verdiğin yıldız ve üçgen şemalarda aynı değerde direnç kullan, sonra da çekilen akımları ve güçleri hesapla anlarsın. Yada zor gelirse daha basit ve daha net açıklayayım;
Motorda sargı dirençleri eşittir (Endüktif reaktansta vardır), yıldız devrede 1 sargıya 220v üçgen devrede bir sargıya 380v düşüyor. Yıldız devrede hat akımı sargı akımına eşit.

Hala anlamadıysan yukarıda bahsettiğim devreyi çiz değer ata soruyu çöz anlayacaksın.
Nasıl yani örnekte yıldız ve üçgen devrede dirençler 3kw hepsi birbirine eşit

Nas

Nasıl yani örnekte yıldız ve üçgen devrede dirençler 3kw hepsi birbirine eşit

Dirençler eşit değil aslanım başından beri bitarafımı yırtıyorum dilimde tüy bitti :) Direnç değerleri eşit değil. Elektrik temel bilgin olmadığı belli hiç kurcalama anlamazsın. Elektrik dersi aldıysan da rahat anlaman lazım.
Tekrar söylüyorum verdiğin yıldız devredeki dirençler 16,09OHM , üçgen devredeki dirençler 48,13OHM
İki devrede akımlar farklı güçlerin eşit olması için dirençlerin farklı olması lazım. Bunu da anlaman için elektrik okumuş olman gerekiyor.

Dirençler eşit değil aslanım başından beri bitarafımı yırtıyorum dilimde tüy bitti :) Direnç değerleri eşit değil. Elektrik temel bilgin olmadığı belli hiç kurcalama anlamazsın. Elektrik dersi aldıysan da rahat anlaman lazım.
Tekrar söylüyorum verdiğin yıldız devredeki dirençler 16,09OHM , üçgen devredeki dirençler 48,13OHM
İki devrede akımlar farklı güçlerin eşit olması için dirençlerin farklı olması lazım. Bunu da anlaman için elektrik okumuş olman gerekiyor.
Kardeşim benim eksik yanımı yazman sana bir şey mi kazandırıyor bunun üzerinde durmanın bir anlamı yok bence

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,887
Son üye
ckiplano

Yeni konular

Geri