elektrik yetki belgesi

danfoss

Üye
herkese iyi çalışmalar
ben eski adıyla tbmyo kontrol sistemleri teknolojisi yeni adıyla endüstriyel otomasyon bölümü mezunuyum hangi sınıf elektrikçi belgesine sahibim.
bunu öğrenmek istiyorum yardımlarınız için teşekkür ederim

endüstriyel otomasyon geleceğin parlak mesleğidir..
kıymetini bil ve kendini geliştirmeye bak

teşekkürler bu meslek gerçekten geleceğin mesleği bunun bilincindeyim ve bununla ilgilide sürekli kendime yatırım yapıyorum bu elektrikçi belgesi kafama takıldı sadece hangi sınıfta olduğumu bilmek istedim

herkese iyi çalışmalar
ben eski adıyla tbmyo kontrol sistemleri teknolojisi yeni adıyla endüstriyel otomasyon bölümü mezunuyum hangi sınıf elektrikçi belgesine sahibim.
bunu öğrenmek istiyorum yardımlarınız için teşekkür ederim

2.11. Fen Adamları Yönetmeliği
Resmi makamlarca elektrikle ilgili fen adamları 3 gruba ayrılmışlardır. Her grubun yetki ve sorumlulukları vardır. En az lise ve dengi mesleki ve teknik öğrenim görenler ve
ustalık belgesine sahip olanlar 3. grup fen adamı statüsü alırlar. Buna dayanarak kurulu gücü
16 kW’a kadar olan plan ve projelere imza atabileceksiniz. Bu modül boyunca kendi yetki ve
sorumluluklarını öğreneceksiniz.
2.11.1. Fen Adamlarının Gruplandırılması
Elektrik ile ilgili fen adamları, gördükleri mesleki ve teknik öğrenim seviyelerine göre aşağıdaki gruplara ayrılırlar:
1. inci Grup
En az 3 veya 4 yıl yüksek teknik öğrenim görenler.
2. inci Grup
En az 2 yıllık yüksek teknik öğrenim görenler ile ortaokuldan sonra en az 4 veya 5 yıl
mesleki ve teknik öğrenim görenler.
3. üncü Grup
En az lise dengi mesleki ve teknik öğrenim görenler, lise mezunu olup bir öğrenim yılı süreyle Bakanlıkların açmış olduğu kursları başarı ile tamamlamış olanlar ile 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitimi Kanunu’ nun öngördüğü eğitim sonucu ustalık belgesi alanlar. Kendileri tarafından yapılan tesislerin Bakım, muayene, bağlantı ve kabulü için gerekli işlerin tamamlanması, işlerinde yetkilidirler.
GRUP İç tesisat plan, Elektrik iç tesisi İşletme ve bakım
proje hazırlanması uygulama işleri işleri
ve imza işleri

1.Grup:50 KW 150 KW 400 V 1500 KW 35KV Tesislerin bakım
2.Grup:30 KW 125 KW 400 V 1000 KW 35 KV ,muayene, bağlantı ve
3.Grup:16 KW 75 KW 400 V 500 KW 400V kabulü için gerekli işler.

Tablo: 2.1 Fen adamlarının proje, uygulama ve bakım güçleri üst sınırları.

megep aydınlatma projeleri modülünden alıntıdır.Bilgilerinize

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri