Elektrik tesisati

Gökhan55

Üye
Selam arkadaslar

Ben 3 odalı bir eve (mutfak,banyo,otuma odası,yatak odası) ben bu daireye hepsi 2,5 luk kablo kesiti kullansam olurmu...birde mutfaktaki fırın priz girişi 5 kablolu sanırım 3 fazlı ben buna Nasıl sigorta kullanmam gerek 3 fazlı mı olması gerekiyor..

Saygılarımla

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Elektrik meslek yüksek okulu mezunuyum elektrik işinde çalışmadım staj dışında ama bi kaç defa bir kaç odanın elektrik tesisatını yaptım...hocam şimdi ben Almanya'da yaşıyorum ve Almanya'da bir elektrik tesisatı yaptırmak saat ücreti olarak herşey dahil 50 Euro buda nerden baksan bana Patlar 5 bin Euro ya onun yüzünden kendım yapmak istiyorum...burada böyle elektrik elektronik yanı esnaf işi çok pahalı

Onun yüzünden bil veririrseniz sevinirim...

Linyelere kadar 2.5mm2 çekilir ve
Linye priz yine 2.5mm2, lamba hatları
da 1.5mm2 olabilir. Nötr ve toprak
hatları dahil.

Ancak mutfaktaki ocak sanırım tümü
elektrikli. 3faz, notr ve toprak.
Toplam kaç gücü ne kadar bakmak
lazım. Benim bağlantı şartlarım uygundu;
3faz bağladım. Ocak toplam 7.2KW. idi.
Ocağa gerekirse iki linye çekilebilir
Ayrı sigorta vermek için.

Bence önce basit de olsa şema/plan
çiziniz.

Kaçak akım rölesini unutmayınız. Toplam
gücünüze göre seçiniz. Koruma akımı
en fazla 30mA. olmalı ev için.

Fırın elektrikli Türkiye'deki gb gazlı degıl hep elektrikli...mutfaktaki ocağa ayrı sigorta yapmak istiyorum..Eywallah sagolasın kardeş...

işin projesi yok mu

Elektrik meslek yüksek okulu mezunuyum elektrik işinde çalışmadım staj dışında ama bi kaç defa bir kaç odanın elektrik tesisatını yaptım...hocam şimdi ben Almanya'da yaşıyorum ve Almanya'da bir elektrik tesisatı yaptırmak saat ücreti olarak herşey dahil 50 Euro buda nerden baksan bana Patlar 5 bin Euro ya onun yüzünden kendım yapmak istiyorum...burada böyle elektrik elektronik yanı esnaf işi çok pahalı
Almanya da elektrikçi açığı varsa gelelim burada duvarcılar su tesisatçıları elektrik işi yaptığı için bir çok kişi bir işten 5000 euro kazanamıyor

Eline bir ölçü aleti al!evin girişinde üç faz var mı onu kontrol et.Sanırım almanya da trifaze elektrik 400v du monofaze de 230 volt olması lazım.Belki eski elektrikçi mutfakta tek kabloya yük binmesin diye 5 li kablo çekmiştir.Bundan emin olmalısın.Eğer ki trifaze yoksa evde mutfağa gelen 5 li kablonun 3 tanesi faz 1 tanesi nötr diğeri topraktır.Bağlantıları yaparken iyi sık ama sağlam yapacağım diyede vidaları yalama yaptırma aslında bu iş uzman işi de buradan elimizden geldikçe yardım edelim

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri