Elektrik Tesisatı Uygunluk Raporu ?

takcay78

Üye
Merhabalar,

Yönetmeliğin istediği Elk. Tesiatı uygunluk/kontrol raporu için neyapılır? Ekteki resimde örnek bir form var. Bunu bilen doldurmuş olanınız var mıdır?
kontrol formu.png

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bu formu tedaşın muayene teknisyenleri dolduruyor.

Sadece TEDAŞ değil Yapı denetim firmaları ve kontrollük yapanların da kullandığı bir form. Bunun proje için olanıda var ikisinide ekledim merak eden arkadaşlara faydalı olabilir.

Ekli dosyalar

• Kontrolform.rar
    20.3 KB · Görüntüleme: 74
Sn.YaşlıUzman hocam öncelikler teşekkürler.
Mesela BRANŞMAN başlığı altında
3.Gergi teli galvanizli ve kesitçe yeterli midir? demiş. Gergi telini göremedim belkide kullanılmadı? bu durumda Normal - Kusurlu satırlarını boş mu bırakacağız ?

Mesela
15.Ortak sigortalar ve abone giriş sigortaları bir fazlıda kesici,üç fazlıda kofre midir?
16.Sigorta ve kesici amperajları uygun mudur?

Bunların tespiti nasıl sağlanır ?

Direkten abone beslemesi yapılırken bazen gergi teli kullanılmıyor,çamaşır ipi gibi çekiyorlar, galvanizli çelik tel yerine uygunsuz malzeme konulmuş mu onu kontrol et diyor. Tecrübeli birisi bunu zeminden baktığında anlar, gergi telini görememe gibi bir durum söz konusu olmaz.
Kesici tabiri miyatür devre kesici yani sigortadır, kofrada bıçaklı sigorta veya kompakt şalter olur. Bunlar soruluyor. Az önce bahsettiğimde amperaj uygunluklarıda işin uygulama projesine yerinde bakılarak onay verilir.

Ama hocam besleme hattını yer altından getirme gibi bir durum olabilir. Budurumda gergi teli olmaz sanıyorum ?

Birde bahsettiğimiz eski bina,uygulama projesi ellerinde yok.Projeyi göremezsek nasıl bir yol izleriz ?

Besleme saha dağıtım panosundan verilmişse gergi teli tabiiki olmaz bunu söylemeye gerek yok o maddeyi değerlendirme dışına alırsınız.
Doğru olan denetlenen yapıya ait onaylı projenin elinizde olmasıdır. Eski binada koruma elemanı amperajı ve kesitte problem olma ihtimali çok zayıftır neticede senelerdir çalışan tesisat, tecrübeli birisi uygunsuzluğu hemen farkeder. Kontrolde onaylı proje referans alınır alınmalıdır çünkü mahkemelik bir olayda da bilirkişinin ilk bakacağı onaylı projedir. Böyle bir durumda bina eskiydi ulaşamadık durumları bahane olmaz.

Eski binayı kim, neden denetliyor?

Sn elek'in dediği gibi adli bir olay bilirkişilik bir olay olmadıkça eski bina denetlenmez.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri