Elektrik Tesisatı Döşemesi

Merhaba arkadaşlar benim iki katlı müstakil kaba inşaatım var (İmarsız Projesiz) hem maddi sıkıntıdan dolayı hemde bazı ustaların işi basite alıp malzemeden çalıp işçilikten kaçınmasından dolayı bu evin elektrik tesisatını, güvenlik kamerası tesisatını, ben döşemeyi düşünüyorum elektriğin çok tehlikeli olduğunun eğer ki hata yapılması durumunda maddi manevi çok büyük zararlara uğrayacağımı biliyorum ama hem meslek lisesi mezunu olduğum için hemde araştırmacı ve dikkatli olduğum için ve bu işlerle çok uğraştığım için eliminde yatkın olduğunu düşünüyorum bu konu hakkında tavsiyelerinizi önerilerinizi en çok neye dikkat etmem gerektiğini benimle paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ve kaçak akımları mutlaka kullanın.Şebeke girişine 300mA yangından koruma daire içlerinde 30mA hayat koruma.Hazır elektrik projesi bulun ve projedeki tesisatı evinize uygulayın bağlantıları gevşek bırakmayın yangın çıkabilir çok sıkmayın kabloları kopartırsanız yine yangın çıkarabilirsiniz!Yaptığınız bağlantıları kontrol edin kablolamada renk kodlarına mutlaka uyun nötr mavi,faz kahve ve topraklama sarı-yeşil.Eğer bu renk kodlarına uyarsanız toprakla-nötr asla karışmaz aksi takdirde nötr le toprak karışırsa kaçak akım çalışmaz!

Bu işe girişmeye cesaret etmişsiniz ama elektrik işleriyle ne zamandan beri uğrsıyorsunuz veya bu alandaki çalışmalarınızı öğrenebilir miyim?

Topraklama ve kaçak akımları mutlaka kullanın.Şebeke girişine 300mA yangından koruma daire içlerinde 30mA hayat koruma.Hazır elektrik projesi bulun ve projedeki tesisatı evinize uygulayın bağlantıları gevşek bırakmayın yangın çıkabilir çok sıkmayın kabloları kopartırsanız yine yangın çıkarabilirsiniz!Yaptığınız bağlantıları kontrol edin kablolamada renk kodlarına mutlaka uyun nötr mavi,faz kahve ve topraklama sarı-yeşil.Eğer bu renk kodlarına uyarsanız toprakla-nötr asla karışmaz aksi takdirde nötr le toprak karışırsa kaçak akım çalışmaz!
Anladım Çok Teşekkür ederim.

Bu işe girişmeye cesaret etmişsiniz ama elektrik işleriyle ne zamandan beri uğrsıyorsunuz veya bu alandaki çalışmalarınızı öğrenebilir miyim?
Hocam ben 25 yaşındayım çocukluğumdan beri bir şeyi tamir etmeyi çok severim evde bozulan eşyaların tamiriyle ben uğraşırdım arabamız bozulurdu mekanik ve elektrik işlerini ben yapardım tabiki araştırarak öğrenirdim sonra bilgisayar konusunda donanımsal ve programsal çok bilgim var çok bilgisayar tamiri yaptım ezberci değilim mantık yürüterek iş yaparım ve bence bir sistemi tamir edebilmek için önce o sistemi çok iyi kullanmayı bilmek gerektiğini ve o sistemin nasıl çalıştığını bilmek gerektiğini düşünüyorum sonrasında motor meslek lisesine otomotiv ile ilgili dersler aldım oto elektrik bunların içinde araba ve motorsiklete gerekli yerlere özel tesisat çekerdim evde üçlü seyyar priz yapardım sigorta priz anahtar vaviyen zil butonu gibi şeylerin çok yaptım ve buattan kablo çekme işlemleri yaptım oturduğumuz evin tadilatı sırasında ve başka inşaatlarda elektrikçilerin nasıl tesisat yaptığını gördüm soruları sordum saatlerce sohpet ettim yani ben bu işlerin nasıl olduğunu öğrendim sayılır ama çok fazla pratiğim yok aklıma gelen bunlar

Son düzenleme:
yukarıda arkadaşın söylediği kaçak akım rölesi ve kablo renklerine mevzusu çok önemli, bunun yanında fırın, bulaşık makinası, çamaşır makinası, klima besleme hatlarını panodan direk çekmelisin. Yani arada başka priz beslememelisin. Bir priz linyesine max 5 priz bağlamalısın.
Tabi herşeyden önce bir proje oluşturman ve tesisatını önce kağıda dökmen daha uygun olur.

odadaki priz sayısı önemli, mesela 2 odada toplam 4-5 priz varsa ayrı çekmene gerek yok, ama tabi sen bilirsin. Tabi aydınlatma linyen ayrı olacak söylemeye gerek yok sanırım.

odadaki priz sayısı önemli, mesela 2 odada toplam 4-5 priz varsa ayrı çekmene gerek yok, ama tabi sen bilirsin. Tabi aydınlatma linyen ayrı olacak söylemeye gerek yok sanırım.

evet aydınlatma linyesinin ayrı olması gerektiğini biliyorum ben masraftan kaçmıyorum ileride odada elektrikli soba kullanılacağını düşünürsek her odaya 1 linye çekmek mantıklı geliyor ama banyo prizi tuvalet pirizi merdiven dairesi prizini oda linyesine baglarım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri