Elektrik Terimleri ile ilgili basit sorular ?

merhaba abiler.. Bu elektrikle yeni ilgilenmeye başladım.. Ustaların arasında geçen sohbetlerde '' atlamalı, köprü atmak, faz kaydırmak, beslemeleri yapmak '' gibi terimler kullanılıyor.. İşçilikten gelen varsa bunları cevaplayabilir mi ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yeni başladıysan bol bol araştırma yapmanda çok büyük faydalar var birşey araştırayımderken gözün başka birşeye kayıyor ek şeyler öğreniyorsun falan neyse birkaçtanesini yazmak istedim Beslemeleri yapmak devretmek vb terimi iş alnınıdaki süm tesisat bittikten sonra hattan yüke,trafo olur farklı birşey olur,nötr faz bağlantılarını bağlamak demektir.Yadabu bağlantılar yapıldıktan sonra belsme hattının kurulması anlamına gelebilir.
Köprü atmaya gelince soyut olarak açıklamak biraz zor sanki örneğin panada daki volt metreler in fazları aynıdır bir voltmetreye normal bağlantı yaparsınız ancak diğerlerine ortak fazın ulaştırılması gerekir bu yüzden ilk faz bağlantısı yapılan yerden diğerlerine kısa kablolarla köprü atılır.
Bu anlatım kafanı karıştırabilir en iyisi uygulamda görmek zaten.
Faz kaydırmya gelince göreceli bir iş hangi faza göre ? örneğin fazın biri referas alınır ve diğer iki fazın yeri değiştirilir.Tabi bunlar el ile olacak işler değil.Genelde asenkron motorlarda colca kullanılır.
kolay gelsin

Ek olarak şunu söyleyebilirim.
Çalıştığın yerdeki ustaların aralarında bu tarz terimler kullanıyor, sende bunları
merak ediyorsan bence anlamadığın şeyleri ustalarına sorman daha doğru olur.
Onlar ,yaptıkları işlerde sana uygulamalı olarak bunları gösterirlerse,senin aklında daha çabuk yer der.
Biz burda ne kadar açıklasak da bunları gözünle görmediğin sürece anlaman zor bence..
Yukarıda anlamlarını merak ettiğin terimler farklı ustalar tarafından farklı manalara gelebilir.
Kimisi atlama der mesela eşdeğer bir diğer anlamı da köprü atmak tır mesela.
Faz kayması kompanzasyon konularında adı çok geçer.
Beslemeleri yapmak bir aygıtın veya makınanın devreye alınması veya
ne bilim evindeki bir odanın lambasına besleme(faz-nötr)çekilmesi gibi farklı anlamlar taşıyabilir.
En güzeli anlamadığın şeyde ustanın yakasına yapış ve sor,çekinme.
Anlamadıysan tekrar sor,anladım numarası yapma vs vs.

Başarılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri