elektrik teknikeri proje çizip imzalayıp uygulayabilirmi

VOLTAJ84

Üye
arkadaşlar elektrik teknikeri 30kw kadar proje çizip uygulayabilir diye geçiyor yönetmelikte.yada ben öyle anlıyorum.bu konuyu detaylı olarak açıklayabilecek arkadaş varmı.
ayrıca diyelim ki tek katlı bir ev var.kurulu gücü 15kw..elektrik teknikerinin bu tek katlı evde plan proje den abonelik işlerine kadar işlem sırası nedir.hangi kurumlara gitmelidir.projeyi çizip imzalyabilir mi.işlem sırası nedir detaylı açıklayabilirmisiniz.birde teknik uygulama sorumlusu nedir.kimler yapabilir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elk.Teknikerlerin durumu ülkemizde çok büyük bir muamma,devlet kurumuna girersin kadronu vermezler,kendi işini yapsan 30kW gibi komik bir sınır koymuşlar ki dediğin gibi tek daire yaklaşık 15kW geliyor,30kW nedir arkadaş ya çarpsa öldürmez töbe töbee :) (şaka tabi )
tek daire için ruhsat projesi çizilmeli bu projeyi tekniker çizemiyor çizsede belediye kabul etmiyor diye biliyorum,bu illere göre değişiklik gösteriyor mesela bazı illerde tekniker arkadaşın biri çıkmış çizmiş ruhsat projesini belediye kabul etmeyince dava açmış ve kazanmış bu arkadaş çizebiliyor,aynı ilde dava açmayan bir tekniker çizemiyor durum bu,benim gördüğüm bu

ENERJİ BAKANLIĞI 30 12 2014 tarihi ve Sayı : 29221 ile Elektrik proje ve onay yönetmenliğini değiştirmiştir.Yeni çıkan bu yönetmelikte PUS Denilen bir sistemden bahsediliyor PUS u sadece Mühendisler alabilir deniliyor.Peki bu alanda çalışan Elektrik Teknikerlerinede PUS verilecekmi Elektrik Teknikerlerrinde proje çizme yetkisi var Elektrik teknikerleri PUS belgesini nerde alacaklar. ARKADAŞLAR BUNU BİMER MAİL ATALIM ÇIKAN HİÇBİR YÖNETMELİKTE ELEKTRİK TEKNİKERLERİ HESABA ALINMAMAKTADIR

elektrik teknikeri olarak çalışmaktayım yetkim geregi 30 KW kadar elektrik projesi çizebilmekteyim fakat asansör projelerini çizememekteyim şöyleki bakanlıgınız tarafından çıkartılan
18 Kasım 2008 SALI
Resmî Gazete
Sayı : 27058 sayılı yönetmelik in madde 4 g fıkrasında belirtilen g) Yetkili mühendis: Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine bağlı Elektrik Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odasınca asansörlere yönelik olarak proje, montaj, Bakım, tadilat, standartlar ve mevzuat üzerine mesleki yeterliliği belgelendirilen Elektrik/Elektronik ve Makine Mühendislerini, ibaresi geçtigi için asansör projesi çizememekteyim bende bu devletin üniversitesinde okudum ve devlet bana 30 KW kadar proje çizme yetkisi verdi bunu heryerde kullanmam gerekir sınırlandırma olmaması lazım çıkardıgınız yönetmelik te ki madde den dolayı magdurum kendi çizgidim asansör projelerimin kabulu hususunda gerekli düzenlemenin yapılmasını istiyorum gerekenin yapılmasını arz ederim ARKADAŞLAR BUNU SANAYİ BAKANLIGINA MAİL OLARAK ATALIM

elektrik teknikeri olarak çalışmaktayım bakanlıgınız tarafından çıkartılan ELEKTRİK İLE İLGİLİ FEN ADAMLARININ YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLARI HAKKINDA YÖNETMELİK madde
Asansör İşleri Sorumluluğu
Madde 10 - Elektrik tesisatçıları her türlü asansör tesisatı ile ilgili sorumluluğu yüklenemezler. denmektedir bunun hukuki bir gerekçesi varmıdır bu madde aynı yönetmeligin madde 4 -2.grup d) İşletme ve bakım işleri:
Bağlantı gücü 1000 KW`a kadar (gerilimi 36 kV‘a kadar) olan tesislerin işletme, bakımı ve ölçü,
işlerinde yetkilidirler. maddesiylede çelişmektedir işletmesini bakımını ölçümünü yaptıgım yerin tesisatına karışamıyorum bu konuda gereknin yapılarak magduriyetimin giderilmesini arz ederim ARKADAŞLAR BUNU ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE MİLLİ EGİTİM BAKANLIGINA MAİL ATALIM

ELEKTRİK İLE İLGİLİ FEN ADAMLARININ YETKİ, GÖREV VESORUMLULUKLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİKYAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK te bulunan 1.grup fen adamı olabilmem için En az 3 veya 4 yıl yüksek öğrenim görmem gerekmektedir 1.sınıf fen adamı olabilmem için hangi okula gitmem lazım araştırdıgım kadarıyla böyle bi okul yoktur bana bu konuda yardımcı olunması hususunda gerekenin yapılmasını arz ederim ARKADAŞLAR BUNU ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE MİLLİ EGİTİM BAKANLIGINA MAİL OLARAK ATALIM

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri