elektrik sayacı

zurnab

Üye
trifaze mekanik sayaçlarda fazlar yer değiştirldiğinde disk ters dönermi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
trifaze sayaçlarda sayacın ters dönmesi için en az iki fazın giriş ve çıkışı ters bağlanması lazım en az iki faz hangi tarafa bağlı ise disk o tarafa döner
diyelimki R ve S fazını doğru bağladık ve T fazınıda ters bağladık bu kez sayaç 1/3 eksik sarfiyat yazar

eski mekanik sayaçlarda ters dönme olayı vardı şimdi ters dönme olayını dişli ilave edip durdurdular en fazla 2 tur döner ve kilitlenir.

elektrik sayaçlarında 3(10) amper yazıyor.bu ne anlaa gelir.teşekkürler

3(10) yazan sayaç olduğunu sanmıyorum.10(30)-10(60) vs. gibi olabilir.Parantez içindeki
rakam,maksimum kullanılabileceği akımı göstermektedir.Sizin etiket doğru ise,max. akımı-
nız 10 amp. den fazla olmaması gerekiyor demektir.

Geçen ay arkadaşın evine bir iş için gittik. Sayca gözüm takıldı. Monofaze ve (eskiden olduğu gibi) siyah renkli. Sayaç üzerinde sadece 10A yazıyordu. Başka hiç bir ibare yoktu. İmal yılına baktım. Hala okunuyor. Şaşırdım bir daha baktım. Allah Allah dedim gene şaşırdım.
Şimdi sorsam kimsenin aklına gelmez bu sayacın imal yılının 1937 :eek: (Yazıyla: Bin dokuyüz otuz yedi) olduğu. Üzerindeki yazlardan sadece"cereyan" kelimesi aklımda kalan.
Artık adama dedik "Sayacın eski fazla yüklenme tesisata yoksa sayaç yanar." diye. "Kiracıyım abi zaten çıkacam" dedi. Eski bir mahallede eski bie binaydı burası.

maşallah 72 yaşından yaw 2.dünya savaşını görmüş(1939-1945)markası ne acaba :) benim bi bildiğim jeep'in willys modeli var 1940 eskilerden :)

Sedat Kızıl !

Üslubunuza dikkat ediniz!
Bu size ilk uyarımdır...

mekanık sayaclarda fazları yer degıstırmek sayacın normal calısmasını devam ettırır dıskı ters dondermez

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri