Elektrik saati problemi

Bir Tedaş Çalışanından;
Kardeş Eğer Sayaç okumada hata yoksa, Tedaş'ın senin için yapabileceği pek birşey yok.
Eğer istersen Yeni bir sayaç alır Müracaat edersin değiştirirler.
Ama bence gerek yok çünkü bu sayaçlarda hiç öyle fazla yazmak gibi bir hata duymadım.
Yapsa yapsa şunu yaparlar Farklı zamanda çalıştığını farklı tarifeye yazabilirler.

ŞİMDİ; Evdeki Herşeyi Kapat (Fişlerini çekme sadece kapat zira Buzdolabı, Fırın gibi eşyalar üzerindende toprağa kaçak olabilir) Sigortalar açık kalsın , Sayacın yanına git sayacın üzerinde tükettiği elektrik miktarına göre hızı değişerek yanıp sönen küçük lırmızı bir lamba var.( O Lambanın yanında Sayacın markasına göre 1000-2000-3000-...... implus/kWh yazar. Bu demtirki bu lamba belirtilen sayı kadar yanıp söndüğünde 1 kWh elektrik tüketilmiştir)
Sen Herşeyin kapalı olduğundan emin olarak o ışığı bir müddet takip et (10-15 dk.) eğer bu süre içinde (Hiç bir şey çalışmamasına rağmen) lamba yanıp sönerse Toprağa kaçak var demektir. Aksi halde yoktur.

Birde hiçbirsey arkadaşımızın dediği gibi Eğer abone türün puant tarifesi ise faturan kabaracaktır. Bun tedaşa giderek öğrenebileceğin gibi ihbarnemedende anlaşılır.
Eğer Tarifeni değiştirmek istersen tedaşa giderek değiştirebilirsin

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bu tür bir olayı bende elektrikçi olarak arızayı bulmak için gitmiştim sayacın arızalı olduğu tahmin ettim deilmiş topraklamaya kaçak olabilirmi dedim oda yok sigortaları kapadım sayacın yazması duruyor her şey normal gibi cihazları prizlerden çekip evin içindeki tüm alıcıları kapadım sigortalar açık vaziyette iken sayacın yazdığını gördüm sorun nerde imiş dersiniz ev sahibi kirazcısından yukarı bir hat çekmiş ordan elektrik harcıyormuş bağlantısını buldum ayırdım
işimi bitirdim bilmediğini söyledi onları başbaşa bırakıp işime geri döndüm

Arkadaşlar sorun çözüldü.Yardımlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Sorun:saat karışıklığı.Ben daire 1 de oturuyorum.Üstümde daire 2 ve devam ediyor.Daire 1 yazan saat daire 2nin daire 2 yazan saat daire 1 in yani benim.İşin garip tarafı yıllardan beri oturulan bu dairede şimdiye kadar bunu nasıl olurda kimse fark edemedi ???Belki banada yüksek fatura gelmeseydi bende fark edemezdim.

Merhabalar benim de başımda benzer bir sorun var.Dedemlerin müstakil evine ek birkaç oda yaptırdık bu odalara da doğal olarak elektrik tesisatı çekilmesi gerekiyordu.Bu işi de iyi diye bildiğimiz bir elektrikçiye yaptırdık.Ben öğrenci olduğum için farklı şehirde olduğumdan bizimkilere mutlaka toprak hattı çekilsin diye tembihledim.Fakat daha sonra geldiğimde hergele elektrikçinin toprak hattı çekmeyerek sıfırlama yaptığını gördüm.Bende tesisata sıfırlama hattını sökmeden bir toprak hattı ekledim.Şimdi şöyle bir sorun var geçen ay elektrik sayaçlarını kontrol eden tedaş memuru bize elektrik sayacının bozuk olduğunu, değişmesi gerektiğini söylemiş.Çünkü sayaçtaki son endeks değerini hesapladığında yaklaşık 2600 ytl lik bir fatura çıktığını görünce bir problem olduğunu düşünüp bize haber vermiş.(iyi niyetliymiş en azından)Tabiki bu durum normal değildi.Benim aklıma takılan husus şu acaba topraklama ve sıfırlama aynı tesisatta var ise herhangi bir kaçak akım durumu oluştuda mı böyle bir tüketim görünüyor.(ki bir yerde problem olmayacağını duymuştum) Yoksa daha geçen sene yenilediğimiz elektronik sayaç bize yamuk mu yaptı.Bunu merak ettim.Kısa zamanda sayacı değiştirmemiz gerektiği için acaba sorun tesisatta ise yeni sayaç takıldığında yine aynı teraneye maruz kalmamak için soruyorum.
Ayrıca bir husus da şu elektronik sayaçların garantisi konusunda nasıl bir prosedür var.Sayacı söküp tamiremi göndericez.Bu arada tesisata ne bağlıyacaz? Bizim elektrikçi garanti işi hikaye yenisini alıp takın demiş.Çok bir para olmasa da yeni bir sayaç almak benim hoşuma gitmedi açıkçası.Yarın bu olayı çözmek için uğraşıcam.Yukarıda arkadaşların yazdığı bilgilerdende çok faydalandım.
Teşekkürler saygılar...

konunun tarihine hiç bakmaıştım.Heralde cevap yazan biri olmaz :(

Sayacın sağlamlığını bi test et lambalar ve diğer yükler (prizlere bağlı cihazlar) sök ... Sayaca bak ve yazıyor mu? Değer ekliyor mu? Tesisatta bir kaçak olabilir...

Gücünü bldiğin bir cihaz bağla (yalnızca O bağlı olsun ) ve 1 saat çalıştır... Örneğin 1kW lık bir yük ise saat 1kWH eklemeli ...

Bozuk ise Tedaş a dilekçe ver... Sakın kendin sökmeye çalışma , Kaçak Tutabilirler... Saatini yetkili bir elektrikçiye değiştir... Faturasını kestir... Tedaş a ver ve tekrar mühürlettir...

Sayacın arızaya gönderilme olayı pek kullanılmıyor artık , onu satın aldığın elektrikçi birebir değiştirebilirse değiştirir... , arızalı ise değiştiricen...

sayaç değiştirmeye yarın gelicekler.Ama gördüğüm kadarıyla sorun şu şekilde; elektronik sayaçta dün baktığımda total endeks 12209,652 şeklinde bir değer gösteriyorken bugün baktığımda bu değerin başındaki 1 rakamı gitmiş ve 2213,654 gibi bir değer gösteriyor.(4 kwh lık bir kullanım olmuş yani) Ki aslında buda olması gereken bir değer çünkü eski faturadaki endeksin devamı bu şekilde oluyor.Galiba sayaç arızalı olduğu için başına bazen 1 rakamını ekliyor bazen eklemiyor gibi bir durum var.Ayrıca kaçak kontrolü yaptım.Tüm cihazları fişlerini çekmeden kapattım.yaklaşık 5 dk bekldim sayaç impuls lambası hiç yanıp sönmedi.ilginiz için teşekkürler

siz yine şanslıısınız nisan ayıydı sanırım.biriyle tanıştım.mekanik sayacı varmış.tedaş elemanları bu sayaç az yazıyor diye elektrik sayacını değiştirmiş.ilk ay 80 lira gelmiş.ikinci ay gelen fatura 630 lira ilk ay oda elektrikli soba yakmış nisan ayında hiç elektrikli soba kullanmadığı halde bu fatuıra gelmiş.
arkadaşlar benim şahsi görüşüm şu:piyasada adı sigorta veya sayaç olan o kadar çok çin malı çöp varki!bunlarıda elektrikçililer evlara sayaç veya sigorta olarak kullanıyor.sonuç bu konuda yazdığı gibi ya yükek fatura yada atması gerekn zamandan önce atan sigorta veya atması gereken yerde atmayan sigorta her durumda vatandaşın canı yanıyor.

Arkadaşlar bozuk olan dijital elektrik sayacı ne şekilde elektrik yazar.Sayacın bozukken de kullanımı hafızasına yazdığı doğru mu?Teşekkürler...

öncelikle faturanız kaç günlük tüketimi kapsıyor ona bakın.tecrübelerime ve belirttiğiniz cihazları gözönünde bulundurarak faturanızın normal olduğunu düşünüyorum.ama yine de kontrol edin.önce evinizin içindeki tüm sigortaları indirip sayacınızı kontrol edin çalışıyorsa ya boşta kayıt vardır yada birisi sizden çalıyordur.bunu anlamak içim bu sefer sayacın yanındaki varsa çıkış sigortasını indirin.sayaç hala çalışıyorsa sayaç bozuktur.sayaç durduysa birisi sizden çalıyordur.(bu söylediklerim sayacın bağlantı bölümünün mühürlü olduğu durumlar için geçerlidir.)ama bir evde elektrikli şofben varsa herzaman yüksek fatura riski vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri