Elektrik Proje Asgari Ücreti (PAÜ) nasıl hesaplanıyor?? Acil yardım

arloken

Üye
Merhaba Arkadaşlar

Hesaplama Formülü: Proje Asgari Ücreti (PAÜ)= YYA x BM x MMHK x HDO x HBO x BK x OK

(BM) Birim Maliyet: Yapının, birim ölçüsünün (binalarda birim alanının), Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca her yıl mimarlık hizmetlerine esas olan sınıflar için ayrı ayrı tespit edilerek ilan edilen maliyetler (Birimi TL/m2 ’dir.).

(YYA) Yapı Yaklaşık Alanı: Bina veya tesislerin, oturma veya kullanma alanı ile kat adedinin çarpımından bulunan alan ile mühendislik hizmeti gerektiren açık ve kapalı çıkma alanları toplamıdır. Bina ve tesisin mimari projesinden bulunur veya alınır.

(YYM) Yapı Yaklaşık Maliyeti: Mimarlık ve mühendislik hizmetleri ücretlerinin hesabına temel olan bedeldir. Yapı yaklaşık alanının, birim maliyetle çarpılması sonucu bulunan değer (Birimi TL olarak hesaplanır.).

(HBO) Hizmet Bölümü Oranı: Proje hizmetlerinin kendi içindeki hizmet oranlarıdır.

MMHK= Mimarlık mühendislik hizmetleri katsayısı yapı yaklaşık alanı ile yapı sınıflarına bağlı olarak hizmet sınıflarının düzenleme katsayısıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mühendislik Mimarlık Hizmetleri Şartnamesindeki proje ihale dosyası (PİD) katsayısına karşılık gelir.

(HDO) Hizmet Dalı Oranı: Yapıların ve tesislerin mimarlık ve mühendislik hizmetleri içinde elektrik mühendisliği hizmet oranıdır. Bu oran %38,5’dir.

(BK) Bölgesel Azaltma Katsayısı: Oda Yönetim Kurulu tarafından belirlenen ve bir önceki bölümde tanımlanan bölgesel azaltma katsayısıdır.

(OK) Oda Katsayısı: Oda Yönetim Kurulu tarafından belirlenen katsayıdır.

Toplam Alanı = 2000 m2 olan yapının hesabı

BM= 838 TL/m2
YYA= 2000 m2

YYM= 838x2000=1676000 TL

HBO= ?

MMHK = 15420 TL/m2

HDO = %38,5

OK = 0,75

BK = 0,75

Proje Asgari Ücreti (PAÜ)= YYA x BM x MMHK x HDO x HBO x BK x OK

elimde böyle bir problem var ve ben bunun içinden çıkamıyorum. Bu nasıl hesaplanıyor yaa. Proje için aldığım sonuçlar dehşet yüksek kimseye satılmaz böyle. Ben bir yerde yanlış yapıyorum ama nerde?

ama formüle bakarsan mmhk=PİD oluyormuş ve okuduklarıma bu tablodaki değer üzerinden oran hesaplamam gerekiyormuş. Yani 2000m2 için 15420 TL ye makul bir fiyat için benim rahat %80 indirim yapmam lazım :S bu hesap nasıl bişey çözemedim yaa

aynen arkadaşlar , güzel soru, açıklayan olursa seviniriz;)

arkadaşlar dün baya uğraştım ve şöyle bir sonuç çıkardım:
öncelikle bakılacak kaynaklar (google dan aratın)
1) emo en az ücret tanımları
2) sınıflar ve sınıflara ait birim maliyet(BM)
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/05/20170504-5.htm
3) mimarlık ve mühendislik hizmeti şartnamesi (mmhk ve hdo değerleri için)

örnek: 250 metre kare lik bodrum+zemin dahil 10 kat lık bir daire var diyelim.
#şimdi toplam alan 250*10=2500 metre kare
1 numaradaki bilgiye göre proje asgari ücreti (PAÜ) = yya*bm*mmhk*hdo*hbo*bk*ok
Kayseri için değerler şu: PAÜ=2500*882*0,0176*0,0327*1*1*0,75=20.549 tl eder tabloda ise 20.900 tl gözüküyor zaten (2400 metre kare alan için)
#Bildiğim kadarıyla da %18 i vergi =3698 eder. sonuç: 16.851 tl elektrik mühendisinin karı olmalı!!
(piyasaya göre uçuk olduğunu biliyorum saçma sapan yorum yapılmazsa sevinirim)

:cool:beyin yakan analiz1: her kat iki daireden 20 daire eder. 20000/20=1000 tl eder. Düşünsenize arkadaşlar kaç yüz milyarlık apartmanın her bir dairesinin 1000 tl lik projesi olması gayet makul değil mi sizcede:karekok:
(kaldıki 180 tl si vergiye gidecek, kaldı 820 tl)
(arkadaşlar beyin fırtınası yapıyoruz yapıcı eleştiriye açığım ama lütfen saçma sapan yorumlar yapmayın)

:cool:beyin yakan analiz 2: atıyorum 3000 tl desek 3000/20=150 tl . Arkadaşlar daire fiyatlarından hiç bilgim yok düzeltin bir daire 150.000 desek 150tl elektrik projesi için komik gözükmüyor mu sizcede:karekok:

sonuç olarak yaptığım hesaplar doğru ise aşağı yukarı tablodaki değer ler çıkıyor sadece tablo yeterli (emo değerleri için)

150tl yi kabul etmiş proje ücretini daire başı zaten 1000TL olarak İŞVEREN zaten ödüyor, o kocakafalı gülen ucuza proje çizen arkadaşlar size diyom o paralar zaten ödeneiyor. Siz işi işverenden , yapı sahibinden ya da inşaatı direkt kendine yapan inşaat firmasından ücreti almıyorsunuz, araya aptal gibi yapıdenetim, mimar, inşaat mühendislik ofislerini soktuğunuz için onlar daire başı 1000tl alıp size 10/1 ni yani 100tl ödüyor, sizde aaa piyasada işler 10da biri bu yüksek diyorsunuz o kalın kafanızla. Yapmanız gereken araya kimse girmeden 1. elden ödemeyi almanız o zaman bu fiyatlar uygulanıyor.

Son düzenleme:
Şuanda emo bunun üzerine bir sistem geliştirmeli ve araya başka aracılar girmeden proje bedelini işveren direkt imza atan yapı mühendislerinin firma hesap numaralarına direkt yollamalı, böyle olunca her mühendis kendine düşen kendi mesleği ile ilgili ücreti kazanmış olur.

Diğer türlü araya giren aracı diğer mühendislerin (makine, jeloji, elektrik, statik vs) ücretlerini alıp 10da birini imza atan mühendise veriyor, burada haksız kazanç var. ÖZET olarak o paralar zaten ödeniyor, sana gelmiyor. 1. elden alın, ben 1. elden almayınca o işi yapmıyorum.

Hesaplanan ücretlere KDV dahil değildir, fatura kesilirken KDV eklenerek kesilir.

Yukarıdaki hesaplamada bazı hatalar var, hdo ve ok değerleri hatalı.. hdo=0,385 ok:0,67 olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri