elektrik panolarında aşiri voltaj dengesızlıklerınde sistemı koruma

tekin126

Profesyonel Üye
DSCI4528.JPG

boyle bır cihaz arazıdekı sulama motorları panosunda çok buyuk iş yapıyor ben taktım denedım malıyet olarak 100 tl cıvarında bu regulatoru taktıktan sonra panoda yarı iletken yanı elektronik malzemelerde arızalanan yanan olmadı panolara taktığım bir elektronik cıhazı koruma amaçlı taktım takarkende panonun kumanda gerılımını bu cihaz uzerınden geçırdım kisacası kontaktor bobinlerı dahıl yuksek voltaja maruz kalmıyor duşuk voltajada tabıı pano verımlı çalışıyor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Adı ne piyasada ne diye geçiyo,ilk defa gördüm.

Adı ne piyasada ne diye geçiyo,ilk defa gördüm.
kombi regulatoru olarak piyasaya surmuşler gerçekten guzel cihaz ben ağirlık elektronikçiyim ovada dalgiç motorlara uzaktan kumanda takıyorum benım cihazlarda sorun olunca çozum bu şekılde buldum panonun kumanda gerılımını bu regulatorden geçırıyorum dengesız voltaj kumanda elemenlarına zarar vermıyor ben içinin resmını koydum kutusu fılan guzel ben kartal otomasyondan aldım dun geldı iki adet daha linkini vereyım bak http://www.kartalotomasyon.com.tr/5...nMyYSpa9Y6BF09Ym4CaVZtjSLu81pDcN1gaApPt8P8HAQ

Ustam dükkana biri getirmiştı, yerli üretim üzerindeki yeşil pcb yoktu, biraz daha büyük volt göstegeli ama mantık aynı 5 röle ve PIC, trafosu yanık olduğundan devreye el koydum ilerde lazım olur diye :)

bulent ustam devre bence önemlı değıl mantıklı duşunursek bu devre okadar ahım şahim devrede değıl dıkkatını çekmıştır trafodan referans almış adamlar pikle yapmışlar ama pik veya herhangı bır proğramlanabılır işlewmcı olmadanda bu iş yapılabılır burada paylaşmamdakı amaç yapıp yapmamak sorun değıl kullanıldığı yerde iş yapması ben bunu uyguladım iş yapıyorda dun ikitane siparış vermıştım geldı geldığı gıbı gonderdım geçen yıl takmıştım bir çiftçiye adam memnuniyetını her gorduğumde dile getırıyor ovada konutlarda evlerdekı gıbıde değıl voltajlar çok dengesız çiftçi kendısı yukseltıp duşurebılıyor voltajı yuksek gerılımı trafoda kademe şalterınden yukseltıyor arazıde voltaj duştumu çıftçi sulama yapamıyor çozum voltajı yukseltıyor ben monofaze olarak 285 volt ölçtum bu trafoda sulamanın tavan yaptığı saatlerde voltaj 180-200 volta duşuyor işte bu gıbı dengesızlıkte regulator devreye gırıyor

Evet,normal voltaj regülatörlerinden biraz daha iyi özelliklere (kaliteli voltaj dengeleme sınırlarına) sahip bir kombi voltaj regülatörünü,siz farklı olarak bir güç panosuna direk uygulamış ve çalışma verimi alabilmişsiniz,bir sonuç olarak.İlk kombi açılımından devreyi de bizzat sizin yaptığınız veya tasarladığınız (Epey tasarımınız mevcut elektronik alanında) izlemine kapıldım işin doğrrusu.Sonraki mesajda merak edilip sorulan soruyla gereken detaylı bir açıklamayı zaten yapmışsınız sn. tekin126.Elinize sağlık diyelim,bu güzel uyarlama için.Kolay gelsin.

Şuanda çalışma prensibini merak ettim,ama alacak durumda değilim hani denilenlere göre elde de yapılabilir gibi geldi bana.

Son düzenleme:
merhaba sayın binbaşi devreyı hazır aldım aslında geçen yıl yapmayı duşunmuyor değıldım araştırırken neden kombi regulatoru panolarda iş yapmasın aldım bırtane içini açtım çalışma prensıbını çozdum amerıkayı yenıden keşfetmeye veya adamların yaptığı cihazın aynısını yapmak demek adamlar yol almış test tecrube etmışler gerek yok ama yapılabılır bunu oğrencı kardeşlerım için donem ödevi tez gıbı duşunulebılır oyle bır proje yapma ıhtıyacım olsa bu cihazın daha işlevsel kolaylık ekonomık olabılecek bır devre tasarlardım buradakı önemlı parça transformator primerde kademe ayrıca microişlemcının ADC sıne bılgı veren max. 5 voltluk rewferans bobini gerısı teferruat teferruat derken microişlemcı burada rolu buyuk çıkışı dengede tutmak için hangı sargının devreye gıreceğıne işlemci karar verıyor bu cihaz panolar için yeterlı aslında geçen yıl ben tasarım olarak duşunduğum şebekeden gelen AC150-AC300 volt u DC voltaja çevırıp sviçmod ile çıkışı AC 220 sabit çıkış duşunuyordum ama gerek yok bu cihazda iş goruyor

Süleyman Bey size tepki olarak yazmamıştım, ben niye foto çekip yüklemedim bahsetmedim diye biraz kendime kızdım, evet mcu suz da olur, eskiden beri şema toplarım hatta şu anda referanssız şifresiz girilemeyen sitede de böylesi paylaşılmıştı, şemayı biraz kendime göre düzelttim lakin trafo işini maliyetli gördüğümden gerçekleştiremedim.

merhaba bulent ustam :) no problem dedığınız gıbı işlemci olmadan bu iş yapılabılır şuanda aklıma gelen yazılımsız lm3915 olsa gerek vumetre entegresı bu işi halleder yanlış hatırlamıyorsam bu entegrenın çikişi referans voltajına gore tek led yakıyordu bu çikişi rölelere verırsek 10 kademelı regulator yapılabılır boş zamanım olsa trafoyu sardırır denerım :) çalışacağınada eminim

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri