elektrik kesintisi icin pako şalter

Bahsettiğiniz pako şalter 1 - 0 - 2 sıralamasıyla bulunur ve adı kutup değiştirici şalter veya enversör şalter diye geçer.

Hoşgeldin Mehmet Abi.

1-0-2 mi yoksa 2-0-1 miydi? Yoksa markaya göre sıralama farkediyor mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hoş bulduk sayın Acemi.
Benim şimdiye kadar kullandıklarım hepsi 1-0-2 idi. 2-0-1 var mı bilmiyorum. Hatta şu an evimde güneş paneli sisteminde kullandığım ayırıcı şalter 1-0-2.

İlk sorulan soruya baktım da arkadaş 3 faz çekmek istiyormuş. 3 faz çekmek isterse 4 kutuplu olması gerekir. Çünkü nötr hattını da şaltere girmesi lazım. Jeneratör nötürü ile Şebeke nötürünü birbirinden ayırması gerekir. 4 kutuplu şalter olmadığından 2 faz ile nötürü götürebilir.

Hoş bulduk sayın Acemi.
Benim şimdiye kadar kullandıklarım hepsi 1-0-2 idi. 2-0-1 var mı bilmiyorum. Hatta şu an evimde güneş paneli sisteminde kullandığım ayırıcı şalter 1-0-2.

İlk sorulan soruya baktım da arkadaş 3 faz çekmek istiyormuş. 3 faz çekmek isterse 4 kutuplu olması gerekir. Çünkü nötr hattını da şaltere girmesi lazım. Jeneratör nötürü ile şebeke nötürünü birbirinden ayırması gerekir. 4 kutuplu şalter olmadığından 2 faz ile nötürü götürebilir.
2 faz ile nötr u götürebilir derken burayı anlamadım ustam? Biraz daha detaylandirirmisn??

Siz depoya 3 faz ve nötr götürmek istiyorsunuz ya. İşte bu pek mümkün değil. Yukarıda bahsi geçen kutup değiştirici şalter 3 faz için yapılmıştır. Her biri 3 klemensli toplam 9 klemens var. Oysa size lazım olan 4 kutuplu bir şalter. Çünkü sadece 3 fazı transfer etmek yeterli olmuyor. Hem şebeke nötürünü hem de jeneratör nötürünü de bu şaltere giriş çıkış yapmanız gerekiyor. Yani 3 faz + 1 nötür olmalı. Bu durumda da şalterin bağlantı klemensleri yeterli olmuyor.

Ancak jeneratörden gelen 2 faz + 1 nötürü kullanabiliyorsunuz. Çünkü şalterde 3 klemens var.

Depo aydınlatmanız, üç faz ıle belneıyorsa, bağlıyacagınız pako şalter 3 faz+nötr kesemıyecegınden,2 faz+nötrü şalterden geçirin demek istiyor arkadaş.Bir faz ya karanlık kalacak yadaparalel baglıyacaksınız.
Metop fıat lıstesıne baktım, örnek olarak;MT057 32 amper 4 kutuplu değiştirici şalter var, baglantılara dıkkat ederek yabalirisiniz sanıyorum.
Kardeş Elektrik(Kraus Naımer) ürünlerınde A223 veya A213 tıp şalter akım değeri ile nötrlü 4 kutuplu ürünleri mevcutdur.

Teşekkür ederim sayın zeybek, 4 kutuplu şalter olduğunu bilmiyordum. Metop listesine baktım da varmış. Öğrendiğim iyi oldu.

Depo aydınlatmanız, üç faz ıle belneıyorsa, bağlıyacagınız pako şalter 3 faz+nötr kesemıyecegınden,2 faz+nötrü şalterden geçirin demek istiyor arkadaş.Bir faz ya karanlık kalacak yadaparalel baglıyacaksınız.
Metop fıat lıstesıne baktım, örnek olarak;MT057 32 amper 4 kutuplu değiştirici şalter var, baglantılara dıkkat ederek yabalirisiniz sanıyorum.
Kardeş Elektrik(Kraus Naımer) ürünlerınde A223 veya A213 tıp şalter akım değeri ile nötrlü 4 kutuplu ürünleri mevcutdur.
Hay Allah razı olsun üstadım..Depoda trifaze besleme var.klimalar filan 3 fazlı.Yani 2 faz yeterli olmuyor.4 kutuplu lazım..onerdiginiz yerden araştırıp bakayım o zaman.tesekkur ederim tekrar sayın ustam.

Hoş bulduk sayın Acemi.

İlk sorulan soruya baktım da arkadaş 3 faz çekmek istiyormuş. 3 faz çekmek isterse 4 kutuplu olması gerekir. Çünkü nötr hattını da şaltere girmesi lazım. Jeneratör nötürü ile şebeke nötürünü birbirinden ayırması gerekir. 4 kutuplu şalter olmadığından 2 faz ile nötürü götürebilir.

Aramıza dönmene sevindim Mehmet Abi, eski nikim ''alpernbugra'' yenisini görmemiş olabilirsin.

Ben 2-0-1 ve 1-0-2 olmak üzere iki sıralama gördüğümü hatırlıyorum nötr kesmelisi mevcuttu. Ancak vaktim olmadığından şemasına bakıp, öneremedim konuyu açan arkadaşa. Bulursam yazarım buraya tekrar.

Saygılarımla...

Eyvallah, hoş bulduk sayın alpernbugra kardeşim. Memlekete ev yaptığımdan ve orada internete girme imkanım olmadığından bir süre ayrı kaldım. Havalar soğuyunca tekrar İstanbula döndüm ve şimdi sizlerleyim.

@zeybek ustam
1-0-2 4 kutuplu şalter ile manuel olarak istediğim şey oluyor sanırım.
yani işyerimizde ve depoda şebeke varken şalter 1 konumda olacak.
şebeke kesilince ben işyerinden çektiğim trifaze hattı manuel olarak 2 yapıp jeneratör devreye girince
depoya enerji vermiş olacağım..
şebeke varken 1 konumunda elektrik sürekli olacak,çünkü her iki tarafa da enerji gelmiş olacak.
faz çakışması gibi sorun yaşamam sanırım ??
peki otomatik olarak nasıl yaparım bu sistemi?
2 kontaktörle yapılabilir mi?
nötr hattınıda çekmem gerekeceği için nötr ü kontaktörde nereye bağlamam gerekecek?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri