Elektrik işçilik birim fiyatları

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
Bu site elektrik işleri yaptıracak insanların mesleğe yeni başlayanların ilk gördükleri bir yer ama burada bile elektrik işçilik fiyatlarıyla ilgili döküman veya bilgi yok!Ne yazık ki bu meslekte söz sahibi olan kurumlar da teknisyenler odası,çalışma bakanlığı gibi resmi kurumlarda bu konuda gerekli listeleri yayınlamamakta!Berlerin,kahvecilerin bile sabit fiyatları var bu ücretler kendi meslek odaları tarafından yayınlanıyor.Bizim işimiz onların işinden daha zor ve zahmetli ve hatta hayati tehikesi olan bir meslek!Kendi canımız tehlikeye atmattığımız gibi yaptığımız tesisatta yapacağımız bir hata başka birinin hayatına da mal olabilir!Çalışma yerlerimiz genellikle hep yüksekte tavana kablo çekeriz tavana sac kablo kanalı döşeriz!Yeri gelir 3mt yüksekte çalışırız yeri gelir 15 mt veya 30 mt.Peki 3mt yüksekte çekilen bir tavanın işçilik fiyatıyla 15 mt çekilen işçiliğin fiyatı aynı olabilir mi?Sizden isteğim bu konudaki bilgilerinizi ve dökümanları bu konu altında paylaşalım.Kendimize bir standart oluşturmak için bir adım atalım.Bu konuda ne yapabiliriz bunu tartışalım.Gerçi ülkemizin koşulları nedeniyle bu ülkede elektrikçi olmak çok zor!Duvar ustası bina tesisatı kaynakçı makina tesisatı yapıyor!Günde 20 tl para ekstra para kazanan bu işten para kazandım sayıyor!Ama biz elimizden geleni yapalım görüş ve önerilerimizi paylaşalım.Mesleğimiz çok güzel bir meslek kıymetini bilelim mesleğimizin hakkını almak için ne kadar birim ücretler olmalı bunu tartışalım....
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/işcilik-birim-fıyatları.8837/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/2013-bayındırlık-elektrik-birim-fiyatları.82448/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/işçilik-fiyatları.22779/
bu eklediğim konular bu konuda daha önce açılan konular ama ne yazık ki 2008 ve 2009 tarihli ve açılan konularda yeterli cevap ve döküman yok.
http://www.adpeo.org.tr/sayfalar-1-BiRiM-FiYAT-LiSTESi.html

fikir guzel ama uygulama cok zor..haklisiniz zor sartlar altinda calisiyoruz fakat boyle bir standarti yakalamak neredeyse imkansiz gibi duruyor...kim nasil ve neye gore uyacak bu tarifelere? birisi cikar liste fiyati bu fakat ben sana daha uyguna yaparim bu isi dese kim kime ne diyebilir.duvar ustasinin bile bu isleri yapmaya gozunu kirpmadan yeltendigi bir piyasada isciliklere standart birim fiyat olayi bana gore uygulamasi zor bir durum..bazi tesisat montaj uygulamalarinda ornegin biyere armatur montaji yada linye- sorti cekilmesi vb islerde birim fiyat durumu var fakat elektrik meslegi cok cok kapsamli bir meslek dali oldugu icin bunlari birim bazinda listeye dokmek biraz zor is bana gore..ugrasilirsa yapilabilir yapilmaz diye birsey yok fakat kim riayet edecek?
not: yazinizin son satirindaki linki sonradan gordum..ugrasilmis yapilmis fakat dedigim gibi buna butun esnaf nasil uyabilir ki?

Bayındırlık birim fiyatları üzerinden %50 ! kırımla iş ilan firmalar gördüm, bu işten kar edebileceğini mi düşünüyorsun dediğimde abi elemanlarım dağılmasın değirmen dönsün varsın kar etmeyeyim mantığı ile iş alanlar var bu memlekette. Yani muammen bedelin bir fonksiyonu olmadığı ortamda hiç bir işin bedelini standardize edemezsin.

Bayındırlık birim fiyatları üzerinden %50 ! kırımla iş ilan firmalar gördüm, bu işten kar edebileceğini mi düşünüyorsun dediğimde abi elemanlarım dağılmasın değirmen dönsün varsın kar etmeyeyim mantığı ile iş alanlar var bu memlekette. Yani muammen bedelin bir fonksiyonu olmadığı ortamda hiç bir işin bedelini standardize edemezsin.
Abi 10bin tl malzeme fiyatı olan bir panoya ne işçilik verilmeli?Bugün aldığım habere göre 1000 tl işçiliği fazla bulmuş kurulumun yapılacağı firma!Bu nasıl bir iş anlamadım ben!
Giresunlu çalıştığım ustalardan biri bir olay anlatmıştı:Giresunda bir doktora akşam olmuş çıkacağı sırada yüzünde yara olan bir çocuk getirmişler.Çocuğun yanında dedesi varmış ve doktora demiş ki:Bu yarayı tedavi edermiisin?Doktorda:amca şimdi saat 5 oldu benim mesaim bitti ya yarın sabah erken gel yada 40 tl para ver mesaiden sonra tedavi edeyim demiş.Yaşlı adam da tamam demiş.Doktor saat 5 den sonra çocuğun yüzündeki yarayı temizlemiş sarmış.İşi bitirmiş yaşlı adam doktora 20tl para uzatmış.Doktor amca ben 40tl.dedim demiş.Yaşlı adam:Ne yaptın ki 5 dakika sürmedi işin al şu 20 tl.demiş.Doktor:yaşlı amcaya amca o 40tl. kırk yılın 40tl.benim 40 yıllık tecrübem var doktorlukta demiş!Yaşlı amca 40tl vermiş ve köyüne gitmiş!

Abi 10bin tl malzeme fiyatı olan bir panoya ne işçilik verilmeli?Bugün aldığım habere göre 1000 tl işçiliği fazla bulmuş kurulumun yapılacağı firma!Bu nasıl bir iş anlamadım ben!
Giresunlu çalıştığım ustalardan biri bir olay anlatmıştı:Giresunda bir doktora akşam olmuş çıkacağı sırada yüzünde yara olan bir çocuk getirmişler.Çocuğun yanında dedesi varmış ve doktora demiş ki:Bu yarayı tedavi edermiisin?Doktorda:amca şimdi saat 5 oldu benim mesaim bitti ya yarın sabah erken gel yada 40 tl para ver mesaiden sonra tedavi edeyim demiş.Yaşlı adam da tamam demiş.Doktor saat 5 den sonra çocuğun yüzündeki yarayı temizlemiş sarmış.İşi bitirmiş yaşlı adam doktora 20tl para uzatmış.Doktor amca ben 40tl.dedim demiş.Yaşlı adam:Ne yaptın ki 5 dakika sürmedi işin al şu 20 tl.demiş.Doktor:yaşlı amcaya amca o 40tl. kırk yılın 40tl.benim 40 yıllık tecrübem var doktorlukta demiş!Yaşlı amca 40tl vermiş ve köyüne gitmiş!
valla koca doktor.. su sartlarda az bile almis, bence opupte basina koysun.saglik memuru arkadasim var hemsire.5 dk lik igne pansumana 80 tl extra kazaniyor...

Teklifini keşfini Bayındırlık fiyatlarına göre uyarlar ordan işçiliğine bakarsın, keşif hazırlamanında incelikleri var ancak yukarıda bahsettiğim gibi sen kendine göre hesabını kitabını yaparsın firmanın biri gelir değirmen dönsün diye maaliyetine fiyat atar. Senin de tüm emeklerin boşa gider. Piyasada iş yapabilen taşeronlar ana firmaları tanıyan bilen firmalardır yüklenici fiyatı kırdırmak için filanca taşeron şu fiyatı çekti altına in işi vereyim der. Durum maalesef böyle Sn Berkan.

Bu arada anlattığına benzer bir hikaye aklıma geldi;

Bir fabrikada imalat hattındaki çok önemli olan ana makinalardan biri arızalanınca fabrikadaki tüm üretim de durdu. Mevcut teknisyenler makineyi çalıştırmak için çok uğraştılar, ancak ne yaptılarsa nafile, bir türlü başaramadılar. Sonunda dışarıdan uzman çağırdılar.
Uzman gelip makineyi inceledi. Durumuna baktı. Sonra çantasından bir çekiç çıkardı. Elinde çekiçle makineye yaklaştı. Makinenin belli bir noktasına elindeki çekiçle dikkatlice sert bir vuruş yaptı. Makine hemen çalışmaya başladı ve hiçbir arıza olmamış gibi devam etti. Fabrika tekrar harekete geçti. Uzman fabrikadan ayrıldıktan iki gün sonra faturasını gönderdi :
“Hizmet bedeli karşılığı 1.000 USD (bin dolar)” Fabrika müdürü bu faturaya çok kızdı. Tepesi attı ve bir çekiç darbesi için bin doları çok buldu. Uzmandan ayrıntılı fatura göndermesini istedi. Uzmandan bir gün sonra aşağıdaki ayrıntılı fatura geldi :
Makineye cekiçle vurma bedeli………….. 1 $
Nereye vuracağını bilme bedeli……….. 999 $
Toplam………………………………… 1.000 $

Evine gitmemiş hasta doktorun yanına gelmiş!Ama buradaki ifade çok güzel:Bu 40 tl. 40 yılın 40tl amca demesi!

Teklifini keşfini Bayındırlık fiyatlarına göre uyarlar ordan işçiliğine bakarsın, keşif hazırlamanında incelikleri var ancak yukarıda bahsettiğim gibi sen kendine göre hesabını kitabını yaparsın firmanın biri gelir değirmen dönsün diye maaliyetine fiyat atar. Senin de tüm emeklerin boşa gider. Piyasada iş yapabilen taşeronlar ana firmaları tanıyan bilen firmalardır yüklenici fiyatı kırdırmak için filanca taşeron şu fiyatı çekti altına in işi vereyim der. Durum maalesef böyle Sn Berkan.

Bir fabrikada imalat hattındaki çok önemli olan ana makinalardan biri arızalanınca fabrikadaki tüm üretim de durdu. Mevcut teknisyenler makineyi çalıştırmak için çok uğraştılar, ancak ne yaptılarsa nafile, bir türlü başaramadılar. Sonunda dışarıdan uzman çağırdılar.
Uzman gelip makineyi inceledi. Durumuna baktı. Sonra çantasından bir çekiç çıkardı. Elinde çekiçle makineye yaklaştı. Makinenin belli bir noktasına elindeki çekiçle dikkatlice sert bir vuruş yaptı. Makine hemen çalışmaya başladı ve hiçbir arıza olmamış gibi devam etti. Fabrika tekrar harekete geçti. Uzman fabrikadan ayrıldıktan iki gün sonra faturasını gönderdi :
“Hizmet bedeli karşılığı 1.000 USD (bin dolar)” Fabrika müdürü bu faturaya çok kızdı. Tepesi attı ve bir çekiç darbesi için bin doları çok buldu. Uzmandan ayrıntılı fatura göndermesini istedi. Uzmandan bir gün sonra aşağıdaki ayrıntılı fatura geldi :
Bu hikayeyi bende duymuştum.Çok güzel bir hikaye!

:) iyimiş

Geçen sene mi yoksa daha önceki senemiydi hatırlayamadım.Ama bir ara hükümette bir işin değeri hesaplanacak ve bir firma o değerden aşağı fiyat veriyorsa iş o firmaya verilmeyecek diye bir söylentiler çıkmıştı!Ne kadar doğru bilemiyorum.Şimdi Cumhurbaşkanı o zaman başbakandı!Devletin yaptırdığı işlerde çok adi işler çıkıyor diye böyle bir karar alınması gündemdeydi!Ne yaptılar bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri