elektrik iç tesisatı

umut_

Üye
arkadaşlar elektrik iç tesisatı hakkında bilgi almak istiyorum linye nedir sorti nedir anahtar nasıl bağlanır ikili anahtar nasıl bağlanır bilgileri olan ustaların bilgilerini bekliyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
AYDINLATMA LİNYESİ=Dağıtım tablosundan son aydınlatma armatürünün bağlandığı buata kadar olan
hatlardır. Aydınlatma linyelerinde en az 6 amperlik sigorta kullanılır ve linye sigortası olarak
adlandırılır.
AYDINLATMA SORTİSİ=Linye hattı ile aydınlatma aygıtı (armatürü) arasındaki bağlantı hattıdır. Elektrik İç
Tesisleri Yönetmeliği’ne göre bir aydınlatma linyesine en fazla 9 aydınlatma sortisi
bağlanabilir.

AYDINLATMA LİNYESİ=Dağıtım tablosundan son aydınlatma armatürünün bağlandığı buata kadar olan
hatlardır. Aydınlatma linyelerinde en az 6 amperlik sigorta kullanılır ve linye sigortası olarak
adlandırılır.
AYDINLATMA SORTİSİ=Linye hattı ile aydınlatma aygıtı (armatürü) arasındaki bağlantı hattıdır. Elektrik İç
Tesisleri Yönetmeliği’ne göre bir aydınlatma linyesine en fazla 9 aydınlatma sortisi
bağlanabilir.
katılıyorum :)

4 tane hareket sensörlü tavan armatürü tek buattan nasıl bağlanır?sigorta bağlamak gerekirmi?

ikili anahtar şöyledir:
iki lamba vardır bırı bı tarafı bırı diğer lambayı yakar. onların nötrleri buattan düz çekilir. lambaya faz götürecek kablo ise anahtar kasasına indirilmiştir. Ksada 3 kablo görünür. biri aydınlatmadan gelen faz(ortak uç)(bu kablo baska renktedir) ,diğerleri ise lambalara faz götürecek kablolardır. Karışık olarak görünebilir ama normalde basittir.

sorti buatındaki lamba ile priz baglarken aynı fazdanmı alıyoruz

sorti buatındaki lamba ile priz baglarken aynı fazdanmı alıyoruz

Priz sorti buatından prize, aydınlatma sorti buatından armatüre bağlantı yapılır. Zorunlu durumlarda aydınlatma linyesine 1 priz, gerektiğinde priz devresine 1 lamba bağlanabilir.

(Değişik ek: RG 04.04.1986-19068)Açıklama: Bu madde bölümünün uygulanması zorunlu değildir.
vi) Priz devreleri aydınlatma devrelerinden ayrı olacaktır. Ancak zorunlu durumlarda ve tablolardan her birinde yalnız bir priz bulunması durumunda aydınlatma devresine en çok bir priz bağlanabilir. Gerektiğinde priz devresine de bir lamba bağlanabilir.

yani ayrı bi linye hattı çekmem gerekir lamba hattı için . priz ile lamba fazını karıştırmıyım
ev tesisatında

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri