Elektrik harcama hesabı nasıl yapılır?

kibritci

Üye
Arkadaşlar meslektaşlar ve ustalar merhaba,foruma yeni katıldım,makine elektrikçisiyim ama plc bilmiyorum.Eml mezunuyum az çok elektrikten anlarım,umarım birbirimize faydamız olur.Şanslıyız ki böyle bir site var.
Hatırladığım kadarıyla enerji hesabının bir formülü vardı,sayacın 1kwh'teki devir/dakika sı falan vardı formülde,o formülle hesaplanıyordu gücü bilinen bir cihazın saatteki yada aydaki kwh harcamasını.O formülü bileniniz varsa ve yazarsa sevinirim.Ben en basit şekliyle aleti çalıştırıp elk. saatine bakıp dakikada kaç tur döndüğüne bakıp hesaplıyorum şimdilik.Aşağıya bir örnek yazdım,bu doğru mudur?Çok mantıklı gelmedi bana ama sizinle paylaşşmak istedim.Endoğru ve kısa hesaplama hangisidir acaba?Konuyu aradım sitede ama cevap bulamadım tam olarak. Bir de forumda tıkladığım birçok şey hata verdi,açılmadı,geçici bir şey midir acaba? Teşekkürler.

Harcadığı elektrik sabit olan cihazlar için hesaplama:

Örneğin Atman F102 kafa motorunu ele alalım. Bu kafa motorunun gücü 8 Watt.

Günde harcadığı elektrik:

8 Watt x 24 Saat = 192 (watt x saat)

1 ay 30 günden hesaplanırsa aylık:

192 (watt x saat) x 30 = 5760 (watt x saat)

1000 Watt = 1 kiloWatt olduğundan bunu 1000'e bölüyoruz:

5760 (watt x saat) / 1000 = 5,76 kiloWatt x saat yani kısaca yazarsak 5,76 kWsa

Evet aylık harcadığı elektriği bulduk. Şimdi bunun faturaya etkisini bulalım:

Elektriğin birim fiyatı vergi dahil edildiğinde yaklaşık olarak
0,252 YTL/(kWsa) olarak yazılabilir.

Aylık 5,76 kWsa olduğundan faturaya yansıyacak miktar:

0,252 x 5,76 = 1,45 YTL

Kısaca tüm hesaplamaları bir araya toplarsak:

8 Watt gücündeki cihaz için:

8 x 24 x 30 x 0,252 / 1000 = 1,44 YTL

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hesap tamam. Bir tek şunu hatırlatayım. 8Watt değeri motorun etiketinden okuduğunuz değer mi yoksa bir şekilde akım ölçümünden mi hesaplandı ya da ölçüldü mü? Eğer etiket değerinden hesap yapıyorsanız gerçekte tüketilen enerji bundan farklı olabilir. Genellikle motorlar etiket gücünden daha düşük güçte çalışırlar. Bunun tersi de mümkündür, biraz fazla yüklenmiş bir motor etiketinde yazılanın üstünde bir güç çekiyor da olabilir.

O kadar detay önemli diil,tabiki yüke göre farklı akım çeker.Bu etiket değeri,ben hesap doğru mu onu merakettim.

Yaklaşık olarak dogrudur.

Alakayı kuramadım,saatle çarpıp 100 e bölmek ne alaka?Biraz köylü usulü olmuş gibi.

Alakayı kuramadım,saatle çarpıp 100 e bölmek ne alaka?Biraz köylü usulü olmuş gibi.

100'e değil 1000'e bölmüşsünüz.Fiyatlandırma kwh üzerinden olduğundan hesapladığınız watt değerini kw'a çevirmişsiniz.

Formül basit :
Enerji (KWh) = Güç (KW) x Süre (Saat - h)

Doğru birimlerle, doğru değerleri koymak yeterli, ister köylü ister kentli, sonuç aynı çıkar :)

Etiket ile gerçek değer arasındaki fark katları şeklinde olabilir. Önemlidir.

Sn kibritçi hesap mantığın doğrudur ancak senin bu kafa motorun 7/24 non-stop mu çalışıyor?

Evet 7/24 non stop çalışıyor.Akvaryum filtrasyon motoru bu.

saat kelimesi ingilizce hour dan gelen h harfi vardır. kilo bin anlamındadır. watt kelmemiz akım carpı gerilim yani güç.

elektrik saatleri güç x saat e göre kayıt yapar yani zamana göre birim tüketim. gücü kilowatta çevirirsen , 2200 watt = 2,2 Kw dır. bu cihaz bir saat te 2,2 kwh tüketim yapar. günde A saat ayda B gün çalışır dersen. A x B x Güç = aylık tüketim endeksi ( k w h )

önce gücü kw ta çevir. o zaman 1 saatlik tüketimi bulursaun sonra çarp. sekiz saat çalışan yer için çarp, tatil günlerini cık c.tesi pazarı cıkarsan ortalama 24 gün üzerinden çarparsın v.s. bu bulgular üzerinden çarp böl topla tamamdır :)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri