Elektrik-elektronik otomasyon imalat

Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı forumlar.

Size bi kaç sorum olacak.

elektrik-elektronik otomasyon da sık üretilip satılan ne var ?

trafo-pano-frenleme direnci(rezistans) akü sarjı bunlar hariç acaba elektrik-elektronik otomasyoncu ve imalatçı biri ne üretip satabilir fikirlerinizi bekliyorum.

Fabrikalarda PLC ile entegre edilerek örneğin otomatik olarak şişelerin dolumu (Süt,maden suyu,meşrubat,vb.) otomatik olarak gerçekleşip ve ambalajlanıp büyük dış pazarlarda şatışa da sunulabilir,endüstriyel amaçlı çoklu üretim bazında da.Burada otomasyoncu iyi bir PLC eğitimini almış bulunarak, kendine çok güzel uygulamaları kolayca bulabilir.Ayrıca bu PLC'nin iç yazılımını değiştirip ürünün cinsini,imalat şeklini de kolayca değiştirebilir.Röle-kontaktörlü eski klasik sistemlerle üretime göre PLC büyük bir üstünlüktür ve otomasyonun olmazsa olmazıdır da diyebiliriz,modern ve endüstriyel ölçeklerdeki otomatik mamül üretimlerinde.

Gözümüzün önünde gerçekleşen çok küçük ölçekte de düşünürseniz eğer,bir çamaşır makinesi (İster klasik,mikro kontaklı, elektromekanik tipte,ister pic yazılımlı triyak kontrollü ve yazılımlı da olsun) kendi iç çalışma ölçeğinde bir otomasyondur,ev veya tüm iş yerlerinde.Bu türden birbirini izleyen ve hep ayni sistematikle ayni şekilde çalışacak sistemler bütününde de PLC uygulaması işletmelerde kolayca uygulanabilir,avantaj olarak hem daha az yer kaplar,hem de çalışma şekli yazılım değişikliğiyle tadil edilebilir.

Ayrıca robotik uygulamalarda,özellikle otomotiv sanayinde (Ağır vasıta,otomobil,motosiklet,atv,vb.) üretim bandında rutin işleri bütünüyle de üstüne alabilen endüstriyel robotlar da güzel bir otomasyon örneğidir.Zor koşullarda,insanı zorlayan şartlarda işçinin yerini tam alarak,hem zaman hem de maliyet açısından avantaj sağlayabilirler.Örneğin asenkron motor üretim bandında montaj aşamasında bile kullanılabilir ve üretimin iyice hızlanmasını,maliyetin azalmasını,para ve zaman tasarrufu sağlanmasını temin edebilirler.Makinelerle bütünleşmiş olan bu kısmi endüstriyel robotlar,insanın en faydalı bu asistanları,yardımcıları olarak da.Ayrıca robotik yazılımları değiştirilip sistemin bu işleyiş mekanizması da PLC'lerde olduğu gibi bütünüyle değiştirilebilir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri