Elektrik carpmasi

Pesen

Üye
Arkadaşlar selamlar kardeşim de Beko 9 kilo ver Lakin bu elektrik çarpıyor boştayken çalışmaz iken 3 yıllık makine evde bir yenileme yaptıktan sonra başladı O da şöyle banyodan çıkarıp mutfak dolabını aldım Burada da prizde Toprak yok ama Topraklı prize takınca sorun yok benim anlamadım bu cihaz niye kaçırıyor neyden kaçırıyor servis gelip Baktığı zaman Topraklı priz olmazsa böyle olur E tamam da topraklama koruma amaçlıdır devamlı kullanmak için değildir ki bu neyden kaciriyor acaba Selamlar saygılar

Belli başlı yük çeken elemanları ayırıp denemek lazım.

Rezistans , drenaj pompası , tambur motoru gibi en çok yük çeken parçaları ayırıp denemek lazım.

Bunun dışında su selenoidleri var.

Anladim serkan abi tesekur ederim

Ama Serkan abi dediğimde Haksız mıyım servisi Bu tutumu doğru mu acaba bir teknik servise bu yakışıyor mu Toprak hattına bağlayıp işin içinden çıkmak selamlar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çamaşır makinalarında topraklı prizle topraklı fiş kullanılmadığında makina çalışırken oloşan statik elektrik yükleri metal şasesi üzerinde birikir.Uygun (Sağlıklı) toprak hattı ve topraklı fiş-priz kullanılmadığında bu yükler makina gövdesi üzerinde deşarj olamadığı için birikir,elle temasta da vucüttan geçerek zemine (Ayakla basılan yere) topraklanarak geçmiş olur.(Statik elektrikle oluşan bu çarpılma olayında) Ama normal elektik kaçağı olup olmadığını da iyice araştırıp olmadığından emin olmanız lazımdır,güvenlik açısından.Fişten çekili iken avometrenin sesli omaj kısmından topraklı fişteki iki uca sırayla değdiriken diğer prob ucu makine metal gövdesine değerken omaj değeri okumamanız,sonsuz omajı görmeniz lazımdır.Görmüyorsanız çalışan parçalarla makina gövdesi arasında bir kaçak mutlaka var demektir.Tek tek parça bazında ayırıp incelenmesi en iyisidir. Bu kaçak akım 30 mA ve üstünde ise zaten K.K.K.R.'sini (Takılı ise) attırmış olacaktır. Ama sadece sigorta varsa K.K.K.R.si yoksa 30 mA'ilk kaçakla hiç attırmamış da olabilecektir.Bu nedenle bundan tam emin olmanız lazımdır.

Topraklı bir prizde kullanıldığında sigorta veya K.K.K.R.'sinin (Eğer takılıysa) hiç atmaması, bu elektriğin faz veya bir nötr kaçağı şeklinde değil,sadece makina gövdesinde iç sürtünmeyle biriken statik elektrik yükü olduğunu gösterir.Topraklı fiş-priz ve sağlıklı bir topraklama hattı bulunmadığında,statik elektrik deşarj olamadığından bu çarpılma hiçbir şekliyle tam olarak da
yok olamayacaktır.Kolay gelsin.

binbaşı ustamızın dediği gibi kak rolesi taktırın ve tabiiki iyi bir topraklama ondan sonra zaten arıza varsa kak rolesi size söyler.slm

Sayın Binbaşı hocam elinize sağlık Çok ayrıntılı bir şekilde anlatmışsınız Hocam ben avometre şu şekilde kullandım makinanın metal gövdesiyle nötr arasındaki gerilimi ölçüm 130 okudum frekans kısmına çevirdiğimde de Şebeke frekansını da 50 hertz olarak tespit ettim kaçak akım rölesi ne bakılacak olursa onu iptal etmiştim sürekli atıp durduğundan dolayı ne meğersem çalışıyormuş günahını aldım cihaz garantili oldugu icin eleyemiyorum
Ama serviste topraklamadan dir diyip duruyor bende onlara anlatamiyorum
Selamlar saygilar

Bakın,sn.Pesen; eğer mevcut topraklama hattınız çok sağlıklı olsaydı,avometrenizin ac ‘yi ölçen kısmı da tam olarak doğruyu göstermişse (Yanlış olarak yapılan veya normal ölçüm değerlerinin çok dışında kalan ekstrem sayısal voltaj değerleriyle,sonuçta bu ölçümlerdeki değerlerde,çok olumsuz yönde bazı değişmeler bu sebeplerle hiç olmamışsa,örneğin trafo sarımlarımdan,bu trafonun ac primer uçlarından ani olarak anahtarlamayla girilen ac veya dc’nin yüksek amper değerleriyle, sekonderin şok bobini olarak davranıp avometrenin entegre yapısının bu yüzden kısmen bozularak etkilenmesiyle,çok yanlış ac ölçüm değerlerini yanlış sayısal değerler olarak bu yüzden gösterebilmesindeki gibi) makina metal gövdesi ile nötr arasında 1-3 volt ac’yi max. olarak da normalde okumanız gerekirdi. Ancak toprak hattının zayıflığı ve nötr barasının (Nötr düğüm noktasının) gevşekliği yüzünden nötr düğümünde oluşan voltaj farklarının tam topraklanmaması yüzünden bu değeri okuyor olmalısınız.

Faz ucuyla gövde arasında bu değeri (130 volt ac’yi) okusaydınız,sadece toprak hattınızın zayıf lığından direk söz edilirdi. Ancak sizin ölçümünüzde oluşan bu durum ise,hem nötr gevşekliğinin hem de toprak hattı zayıflığının ayni anda (Birlikte) olmasında görülebilecek bir voltaj düşmesidir. Çünkü makina gövdesi direk toprak hattına bu makinayı çalıştıran topraklı prizinden bağlıdır,nötr ucuyla makine gövdesi ölçümü aslında direk nötr-toprak arası ölçümüdür,sağlıklı olabilmesinde bu değer 1-3 volt ac kadardır. Faz-toprak arası ölçümünde ise 220 vac kadardır, yani faz-nötr arası (Prizdeki uçlarla eşit olan) ölçüme denk olabilmeliydi.

Bu çarpılma olayını,makinayı açmadan (Garanti dışında bırakmadan) elektrik şebekenizdeki nötr gevşekliğiyle toprak hattınızın olası zayıflığı üzerinden mutlaka bunu araştırmalısınız. Kolay gelsin.

Sn binbasi ;sizinde buyurdugunuz gibi notr gevsekligini bu at konrolunu yaptim
Gorunurde bi sey yok lakin makinanin kompenetlerinde kesin bir sey var cunku usenmeyip uzatmaylan karsi komsumun makinasina da uyguladim ayni sartlari makinada kacak yok
Selamlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri